BMW 7: Keď tri (turbá) je málo

Streda, 18 máj 2016

Predtým, a často ešte aj dnes, nám vystačí motor s atmosférickým plnením. Potom sa k motoru pridalo na zvýšenie výkonu turbo, neskôr dve a potom aj tri turbodúchadlá. Ak automobilka chce ešte vyšší výkon, konštruktéri pridajú štvrté turbo, ako teraz pre luxusný sedan BMW radu 7, ktoré je najvýkonnejším radovým šesťvalcovým motorom na svete.

1 BMW radu 7
Luxusný sedan BMW radu 7 má nový vznetový šesťvalec so štyrmi turbodúchadlami

BMW 7 dostalo teraz najvýkonnejší radový naftový šesťvalcový motor na svete. Bavori ho montujú do modelov BMW 750d xDrive a BMW 750Ld xDrive, ktoré využívajú inteligentný pohon všetkých kolies. Najvyšší výkon novej pohonnej jednotky má hodnotu 294 kW/400 k (pri 4400 ot/min) a najvyšší krútiaci moment hodnotu 760 Nm (v rozmedzí od 2000 do 3000 ot/min).

Nový radový šesťvalec s objemom tri litre oproti súčasnému šesťvalcu 50d má vyšší výkon o 15 koní (11 kW) a krútiaci moment o 20 Nm, pričom už od 1000 otáčok je k dispozícii krútiaci moment 450 Nm. Konštruktéri použili technológiu TwinPower Turbo, ktorú obohatili o viacstupňové preplňovanie so štyrmi turbodúchadlami a evolučným stupňom priameho vstrekovania common-rail, ktorého piezoelektrické vstrekovače pracujú s tlakom až 2500 barov. Dôvodom pre zvýšený výkon a použité technológie je okrem zvýšenia výkonu a najvyššieho krútiaceho momentu aj dosiahnutie nižšej spotreby paliva.

Ako konštruktéri BMW riešili nový spôsob preplňovania s pridaním štvrtého turbodúchadla? Vysokotlakovú časť systému tvorí naďalej dvojica turbodúchadiel s premenlivou geometriou lopatiek, v nízkotlakovej časti systému nahradili jedno veľké turbodúchadlo dvojicou menších turbodúchadiel, ktoré sú schopné reagovať rýchlejšie.

2 Motor BMW 7
Motor BMW 7 je najvýkonnejším radovým naftovým šesťvalcovým motorom na svete

Nový motor so štyrmi turbodúchadlami v luxusnom sedane BMW radu 7 má kombinovanú spotrebu v rozmedzí od 5,7 do 5,9 litrov na 100 kilometrov. Pri porovnaní s doterajším "trojturbom" klesla spotreba pri štvorturbovom motore približne o 11 percent. S takouto spotrebou budú jazdiť s novými motormi BMW 750d xDrive i predĺžená verzia BMW 750Ld xDrive.

Štandardom bude kombinácia pohonu všetkých kolies a osemstupňová samočinná prevodovka. Oba modely s novými motormi so štvoricou turbodúchadiel sa do predaja dostanú v priebehu júla tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.