BMW 7: Keď tri (turbá) je málo

Streda, 18 máj 2016

Predtým, a často ešte aj dnes, nám vystačí motor s atmosférickým plnením. Potom sa k motoru pridalo na zvýšenie výkonu turbo, neskôr dve a potom aj tri turbodúchadlá. Ak automobilka chce ešte vyšší výkon, konštruktéri pridajú štvrté turbo, ako teraz pre luxusný sedan BMW radu 7, ktoré je najvýkonnejším radovým šesťvalcovým motorom na svete.

1 BMW radu 7
Luxusný sedan BMW radu 7 má nový vznetový šesťvalec so štyrmi turbodúchadlami

BMW 7 dostalo teraz najvýkonnejší radový naftový šesťvalcový motor na svete. Bavori ho montujú do modelov BMW 750d xDrive a BMW 750Ld xDrive, ktoré využívajú inteligentný pohon všetkých kolies. Najvyšší výkon novej pohonnej jednotky má hodnotu 294 kW/400 k (pri 4400 ot/min) a najvyšší krútiaci moment hodnotu 760 Nm (v rozmedzí od 2000 do 3000 ot/min).

Nový radový šesťvalec s objemom tri litre oproti súčasnému šesťvalcu 50d má vyšší výkon o 15 koní (11 kW) a krútiaci moment o 20 Nm, pričom už od 1000 otáčok je k dispozícii krútiaci moment 450 Nm. Konštruktéri použili technológiu TwinPower Turbo, ktorú obohatili o viacstupňové preplňovanie so štyrmi turbodúchadlami a evolučným stupňom priameho vstrekovania common-rail, ktorého piezoelektrické vstrekovače pracujú s tlakom až 2500 barov. Dôvodom pre zvýšený výkon a použité technológie je okrem zvýšenia výkonu a najvyššieho krútiaceho momentu aj dosiahnutie nižšej spotreby paliva.

Ako konštruktéri BMW riešili nový spôsob preplňovania s pridaním štvrtého turbodúchadla? Vysokotlakovú časť systému tvorí naďalej dvojica turbodúchadiel s premenlivou geometriou lopatiek, v nízkotlakovej časti systému nahradili jedno veľké turbodúchadlo dvojicou menších turbodúchadiel, ktoré sú schopné reagovať rýchlejšie.

2 Motor BMW 7
Motor BMW 7 je najvýkonnejším radovým naftovým šesťvalcovým motorom na svete

Nový motor so štyrmi turbodúchadlami v luxusnom sedane BMW radu 7 má kombinovanú spotrebu v rozmedzí od 5,7 do 5,9 litrov na 100 kilometrov. Pri porovnaní s doterajším "trojturbom" klesla spotreba pri štvorturbovom motore približne o 11 percent. S takouto spotrebou budú jazdiť s novými motormi BMW 750d xDrive i predĺžená verzia BMW 750Ld xDrive.

Štandardom bude kombinácia pohonu všetkých kolies a osemstupňová samočinná prevodovka. Oba modely s novými motormi so štvoricou turbodúchadiel sa do predaja dostanú v priebehu júla tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.