BMW 7: Nová vlajková loď aj s dvanásťvalcom

Štvrtok, 14 február 2019

Vlajkový sedan bavorskej automobilky prichádza po modernizácii. Pod kapotou bude mať aj dvanásťvalcový motor, ktorý sa z ponuky aktuálneho modelu postupne vytratil. Je tu a vyznávači vysokých výkonov, neopakovateľného zvuku a vysokých rýchlostí to isto poteší.

BMW radu 7

Vlajkový sedan sa po facelifte vracia aj dvanásťvalcovým vidlicovým motorom. Naďalej sa bude vyrábať v dvoch veľkostných vyhotoveniach. V štandardnej veľkosti má dĺžku 5120 mm a predĺžená verzia bude dlhá 5260 mm. Šírka 1902 mm a výška 1467 bude pri oboch rovnaká.

Nový dizajn exteriéru vyniká elegantnou precíznosťou, obrie ľadvinky sú znovu väčšie. Vpredu je nový sedan o 50 mm vyšší, svetlomety sú nižšie a štandardne s adaptívnymi LED diódami dosvietia do vzdialenosti až 560 metrov.

Nový interiér vdýchol novej "sedmičke" atmosféru pohodlia a komfortu. Aj vďaka exkluzívnemu čalúneniu kožou Nappa a výraznejšiemu stehovaniu. Komfort vytvára multifunkčný kožený volant, bezdrôtové nabíjanie mobilu, zábavný systém pre cestujúcich vzadu s veľkými full- HD displejmi a prehrávaním Blue-raj diskov.

Dvanásťvalcový vidlicový motor s objemom 6,6 litra dáva ohromujúcich 430 kW/585k. Bude ho mať pod kapotou model M760Li xDrive. V ponuke bude aj menší šesťvalcový motor s objemom 4,4 litra a výkonom 390 kW/530k – ten bude poháňať verziu 750i xDrive. Verzia plug-in hybrid s nabíjaním zo zásuvky bude mať výkon systému 290 kW/394k a s ním má na čisto elektrický pohon prejsť 50 až 58 kilometrov.

Ponuku pohonných jednotiek doplnia radové šesťvalcové trojlitre. Turbodiesel s výkonom 294 kW/400k je pre verziu 750d xDrive. Slabší má 235 kW/320k a poháňa verziu 740d, najslabší má 195 kW/265k a je pre verziu 730d.

BMW radu 7 sa štandardne dodáva s adaptívnym vzduchovým odpružením s automatickým vyrovnávaním svetlej výšky na oboch nápravách. Priplatiť si bude možné (okrem plug-in hybridov) integrálne aktívne riadenie s natáčaním zadných kolies a systém Executive Drive Pro s adaptívnymi stabilizátormi na oboch nápravách.

Výnimočne široká je ponuka asistenčných systémov. Napríklad Systém Driving Assistant Professional so systémom aktívneho riadenia a udržiavania v jazdnom pruhu. Štandardom je parkovací asistent teraz aj s asistentom pre cúvanie, ktorý si dokáže zapamätať posledných prejdených 50 metrov a samostatne do tejto vzdialenosti zacúvať.

Z multimédií nájdeme v novej sedmičke digitálny 12,3 palcový prístrojový štít a 10,25 palcovú stredovú obrazovku infotaimentu. Nový ovládací systém BMW Operating System 7.0 umožňuje mimoriadne rýchly prístup k nastaveniam a funkciám.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.