BMW 7: Vlajková loď (ne)odhalená

Pondelok, 20 apríl 2015

Mníchovská automobilka sa pripravuje na príchod novej vlajkovej lode, BMW radu 7. Poodhaľuje ju zatiaľ len maskovanou snímkou ako to robia aj iní. Aj podľa nej žiadne revolučné zmeny na dizajne Bavori nechystajú. Nová sedmička bude však po použití nových materiálov pevnejšia a ľahšia približne o 130 kg. Prirodzene aj komfortnejšia a luxusnejšia.

1 BMW 7
Nové luxusné BMW radu 7 sa po prvý raz predstavuje v takto zamaskovanej podobe

Nové BMW 7 príde so štandardným (G11) a dlhším (G12) rázvorom náprav, tak ako tomu bolo aj pri doterajších modeloch. Nová luxusná limuzína opäť ide cestou priekopníckych inovácií v oblasti odľahčených konštrukcií a inteligentných prepojení s cieľom držať si prvenstvo v luxusnej triede v oblastiach jazdnej dynamiky, pohodlia na dlhých trasách, v efektívnosti a asistenčných prvkoch.

Využitím stratégie BMW Efficient Lightweight je konštrukcia Carbon Core založená na prenášaní technológií z vývoja modelov BMW i na iné sériové modely. Karbón v konštrukcii priestoru pre cestujúcich zvýši torznú pevnosť a tuhosť. Vhodnou konfiguráciou sa jednotlivé plechové prvky môže upraviť tak, aby sa hmotnosť karosérie nového BMW 7 oproti súčasnej generácii znížila až o 130 kilogramov.

2 BMW 7

Odľahčenie konštrukčných prvkov spolu s novou generáciou motorov zníži hmotnosť luxusnej limuzíny, tiež spotrebu paliva a množstvo emisií. Pohodlie, bezpečnosť a zážitok z jazdy, ktoré ponúkne nové BMW 7, ťaží z novej technológie podvozku, výnimočného priestoru pre interakciu s komunikačným systémom vozidla a zo širokého výberu asistenčných systémov BMW Connected Drive.

Príde aj k zmene v ponuke pohonných jednotiek. Nové BMW 7 použije motory z najnovšej generácie motorových jednotiek BMW, vrátane nového radového šesťvalca. Nový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo sa bude spájať s novou osemstupňovou prevodovkou Steptronic.

Komfort jazdy podporí v novej luxusnej limuzíne tiež dvojnápravové sériové vzduchové odpruženie. Súčasťou štandardnej výbavy bude aj systém Dynamic Damper Control. Toto elektronické ovládanie tlmičov zlepšuje primárne a sekundárne jazdné vlastnosti limuzíny a zostruje dynamické vlastnosti. K ďalšiemu zvýšeniu pohodlia, dynamických schopností a istoty na ceste v novom BMW radu 7 prispeje aktualizácia systému Integral Active Steering spoločne s aplikáciou prvého elektromechanicky poháňaného systému Dynamic Drive.

Systém iDrive sa v novej generácii BMW 7 po prvý raz dodáva s dotykový displejom. To znamená, že zákazníci budú môcť ovládať operačný systém rovnakým spôsobom ako moderné elektronické zariadenia. Okrem bežného použitia ovládača na obsluhu operačného systému možno jeho funkcie voliť aj na dotykovom displeji.

4 BMW 7

Prírastkom do funkcionality systému iDrive je premiéra systému ovládania gestami BMW. Ručné pohyby, snímané 3D senzormi, ovládajú funkcie informačno-zábavného systému skutočne intuitívnym a používateľsky prívetivým spôsobom. Gestá možno využiť na celý rad funkcií, vrátane ovládania hlasitosti zvuku v zvukových aplikáciách a na prijatie alebo odmietnutie prichádzajúceho hovoru. Navyše si používatelia na individuálnu voľbu funkcie môžu nastaviť konkrétne gesto.

Nové BMW 7 je prvým sériovo vyrábaným automobilom na svete, ktorý si budú môcť majitelia nasmerovať do alebo z parkovacieho miesta alebo garáže bez vodiča – podobne ako parkoval kedysi svoj automobil Agent 007. Možnosť parkovania na diaľku umožňuje šoférom prístup do mimoriadne úzkych parkovacích miest. Použitím nového kľúča BMW Display Key môže vodič automobil plnoautomaticky zaparkovať alebo vyparkovať.

1 BMW 7 2 BMW 7 3 BMW 7 4 BMW 7 5 BMW 7 6 BMW 7
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.