BMW 7: Vlajková loď (ne)odhalená

Pondelok, 20 apríl 2015

Mníchovská automobilka sa pripravuje na príchod novej vlajkovej lode, BMW radu 7. Poodhaľuje ju zatiaľ len maskovanou snímkou ako to robia aj iní. Aj podľa nej žiadne revolučné zmeny na dizajne Bavori nechystajú. Nová sedmička bude však po použití nových materiálov pevnejšia a ľahšia približne o 130 kg. Prirodzene aj komfortnejšia a luxusnejšia.

1 BMW 7
Nové luxusné BMW radu 7 sa po prvý raz predstavuje v takto zamaskovanej podobe

Nové BMW 7 príde so štandardným (G11) a dlhším (G12) rázvorom náprav, tak ako tomu bolo aj pri doterajších modeloch. Nová luxusná limuzína opäť ide cestou priekopníckych inovácií v oblasti odľahčených konštrukcií a inteligentných prepojení s cieľom držať si prvenstvo v luxusnej triede v oblastiach jazdnej dynamiky, pohodlia na dlhých trasách, v efektívnosti a asistenčných prvkoch.

Využitím stratégie BMW Efficient Lightweight je konštrukcia Carbon Core založená na prenášaní technológií z vývoja modelov BMW i na iné sériové modely. Karbón v konštrukcii priestoru pre cestujúcich zvýši torznú pevnosť a tuhosť. Vhodnou konfiguráciou sa jednotlivé plechové prvky môže upraviť tak, aby sa hmotnosť karosérie nového BMW 7 oproti súčasnej generácii znížila až o 130 kilogramov.

2 BMW 7

Odľahčenie konštrukčných prvkov spolu s novou generáciou motorov zníži hmotnosť luxusnej limuzíny, tiež spotrebu paliva a množstvo emisií. Pohodlie, bezpečnosť a zážitok z jazdy, ktoré ponúkne nové BMW 7, ťaží z novej technológie podvozku, výnimočného priestoru pre interakciu s komunikačným systémom vozidla a zo širokého výberu asistenčných systémov BMW Connected Drive.

Príde aj k zmene v ponuke pohonných jednotiek. Nové BMW 7 použije motory z najnovšej generácie motorových jednotiek BMW, vrátane nového radového šesťvalca. Nový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo sa bude spájať s novou osemstupňovou prevodovkou Steptronic.

Komfort jazdy podporí v novej luxusnej limuzíne tiež dvojnápravové sériové vzduchové odpruženie. Súčasťou štandardnej výbavy bude aj systém Dynamic Damper Control. Toto elektronické ovládanie tlmičov zlepšuje primárne a sekundárne jazdné vlastnosti limuzíny a zostruje dynamické vlastnosti. K ďalšiemu zvýšeniu pohodlia, dynamických schopností a istoty na ceste v novom BMW radu 7 prispeje aktualizácia systému Integral Active Steering spoločne s aplikáciou prvého elektromechanicky poháňaného systému Dynamic Drive.

Systém iDrive sa v novej generácii BMW 7 po prvý raz dodáva s dotykový displejom. To znamená, že zákazníci budú môcť ovládať operačný systém rovnakým spôsobom ako moderné elektronické zariadenia. Okrem bežného použitia ovládača na obsluhu operačného systému možno jeho funkcie voliť aj na dotykovom displeji.

4 BMW 7

Prírastkom do funkcionality systému iDrive je premiéra systému ovládania gestami BMW. Ručné pohyby, snímané 3D senzormi, ovládajú funkcie informačno-zábavného systému skutočne intuitívnym a používateľsky prívetivým spôsobom. Gestá možno využiť na celý rad funkcií, vrátane ovládania hlasitosti zvuku v zvukových aplikáciách a na prijatie alebo odmietnutie prichádzajúceho hovoru. Navyše si používatelia na individuálnu voľbu funkcie môžu nastaviť konkrétne gesto.

Nové BMW 7 je prvým sériovo vyrábaným automobilom na svete, ktorý si budú môcť majitelia nasmerovať do alebo z parkovacieho miesta alebo garáže bez vodiča – podobne ako parkoval kedysi svoj automobil Agent 007. Možnosť parkovania na diaľku umožňuje šoférom prístup do mimoriadne úzkych parkovacích miest. Použitím nového kľúča BMW Display Key môže vodič automobil plnoautomaticky zaparkovať alebo vyparkovať.

1 BMW 7 2 BMW 7 3 BMW 7 4 BMW 7 5 BMW 7 6 BMW 7
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.