BMW 7: Vlajková loď (ne)odhalená

Pondelok, 20 apríl 2015

Mníchovská automobilka sa pripravuje na príchod novej vlajkovej lode, BMW radu 7. Poodhaľuje ju zatiaľ len maskovanou snímkou ako to robia aj iní. Aj podľa nej žiadne revolučné zmeny na dizajne Bavori nechystajú. Nová sedmička bude však po použití nových materiálov pevnejšia a ľahšia približne o 130 kg. Prirodzene aj komfortnejšia a luxusnejšia.

1 BMW 7
Nové luxusné BMW radu 7 sa po prvý raz predstavuje v takto zamaskovanej podobe

Nové BMW 7 príde so štandardným (G11) a dlhším (G12) rázvorom náprav, tak ako tomu bolo aj pri doterajších modeloch. Nová luxusná limuzína opäť ide cestou priekopníckych inovácií v oblasti odľahčených konštrukcií a inteligentných prepojení s cieľom držať si prvenstvo v luxusnej triede v oblastiach jazdnej dynamiky, pohodlia na dlhých trasách, v efektívnosti a asistenčných prvkoch.

Využitím stratégie BMW Efficient Lightweight je konštrukcia Carbon Core založená na prenášaní technológií z vývoja modelov BMW i na iné sériové modely. Karbón v konštrukcii priestoru pre cestujúcich zvýši torznú pevnosť a tuhosť. Vhodnou konfiguráciou sa jednotlivé plechové prvky môže upraviť tak, aby sa hmotnosť karosérie nového BMW 7 oproti súčasnej generácii znížila až o 130 kilogramov.

2 BMW 7

Odľahčenie konštrukčných prvkov spolu s novou generáciou motorov zníži hmotnosť luxusnej limuzíny, tiež spotrebu paliva a množstvo emisií. Pohodlie, bezpečnosť a zážitok z jazdy, ktoré ponúkne nové BMW 7, ťaží z novej technológie podvozku, výnimočného priestoru pre interakciu s komunikačným systémom vozidla a zo širokého výberu asistenčných systémov BMW Connected Drive.

Príde aj k zmene v ponuke pohonných jednotiek. Nové BMW 7 použije motory z najnovšej generácie motorových jednotiek BMW, vrátane nového radového šesťvalca. Nový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo sa bude spájať s novou osemstupňovou prevodovkou Steptronic.

Komfort jazdy podporí v novej luxusnej limuzíne tiež dvojnápravové sériové vzduchové odpruženie. Súčasťou štandardnej výbavy bude aj systém Dynamic Damper Control. Toto elektronické ovládanie tlmičov zlepšuje primárne a sekundárne jazdné vlastnosti limuzíny a zostruje dynamické vlastnosti. K ďalšiemu zvýšeniu pohodlia, dynamických schopností a istoty na ceste v novom BMW radu 7 prispeje aktualizácia systému Integral Active Steering spoločne s aplikáciou prvého elektromechanicky poháňaného systému Dynamic Drive.

Systém iDrive sa v novej generácii BMW 7 po prvý raz dodáva s dotykový displejom. To znamená, že zákazníci budú môcť ovládať operačný systém rovnakým spôsobom ako moderné elektronické zariadenia. Okrem bežného použitia ovládača na obsluhu operačného systému možno jeho funkcie voliť aj na dotykovom displeji.

4 BMW 7

Prírastkom do funkcionality systému iDrive je premiéra systému ovládania gestami BMW. Ručné pohyby, snímané 3D senzormi, ovládajú funkcie informačno-zábavného systému skutočne intuitívnym a používateľsky prívetivým spôsobom. Gestá možno využiť na celý rad funkcií, vrátane ovládania hlasitosti zvuku v zvukových aplikáciách a na prijatie alebo odmietnutie prichádzajúceho hovoru. Navyše si používatelia na individuálnu voľbu funkcie môžu nastaviť konkrétne gesto.

Nové BMW 7 je prvým sériovo vyrábaným automobilom na svete, ktorý si budú môcť majitelia nasmerovať do alebo z parkovacieho miesta alebo garáže bez vodiča – podobne ako parkoval kedysi svoj automobil Agent 007. Možnosť parkovania na diaľku umožňuje šoférom prístup do mimoriadne úzkych parkovacích miest. Použitím nového kľúča BMW Display Key môže vodič automobil plnoautomaticky zaparkovať alebo vyparkovať.

1 BMW 7 2 BMW 7 3 BMW 7 4 BMW 7 5 BMW 7 6 BMW 7
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring