BMW 8 Coupé: Prototyp testujú v Taliansku

Streda, 24 január 2018

Prototyp nového kupé radu 8 luxusného segmentu BMW absolvoval zaťažkávacie skúšky na okruhu v meste Aprilia v Taliansku. Prípravy na príchod na trh v priebehu roka 2018 tak pokračujú podľa plánu.

1 BMW 8 Coupe
Prototyp budúceho sériového modelu BMW radu 8 Coupé v zamaskovanej podobe

Predstavením BMW Concept radu 8 umožnilo BMW pohľad na takmer sériový vzhľad nového luxusného vozidla so športovými génmi. Takmer sériový prototyp sa podrobuje v Taliansku intenzívnemu testovaniu, ktoré sa koná na vysokorýchlostnom testovacom okruhu v talianskom meste Aprilia.

Nové BMW kupé radu 8 nadväzuje na osmičkový rad E31 z rokov 1989 až 1999, takže vlastne ide o druhú generáciu tohto športového kupé. Jeho predobrazom je pretekársky špeciál BMW M8 GTE, ktorý 27. – 28 januára tohto roku bude mať premiéru v 24hodinových pretekoch v americkej Daytone.

Testy v Taliansku slúžia predovšetkým na naladenie dynamických vlastností a zároveň predstavujú ďalší významný krok na ceste k uvedeniu nového BMW radu 8 Coupé naplánovanému na rok 2018. Prototypy pri testovaní sú výrazne zamaskované. Dynamicky natiahnuté línie, nízka silueta a svalnatá predná aj zadná časť sľubujú mimoriadny športový jazdný zážitok.

Testovací okruh s dĺžkou takmer štyroch kilometrov je vysokorýchlostný ovál s klopenými zákrutami v blízkosti Rím. Má vynikajúce podmienky na testy jazdy vo vysokých rýchlostiach a na povrchoch s vysokým súčiniteľom trenia. Zrýchlenie, brzdenie a vlastnosti v zákrutách nového športového vozidla sa navyše testujú počas slalomu a na rôznych povrchoch vozoviek.

Náročný testovací program slúži na nastavenie a zladenie všetkých systémov pohonu a podvozku. Prototypy BMW 8 Coupé preukazujú výnimočnú ovládateľnosť a precíznosť aj v mimoriadnych situáciách. Vozidlo vo svojej sériovej podobe bude luxusným automobilom a bude spĺňať najvyššie požiadavky v oblastiach komfortu a suverénnej výkonovej rezervy.

2 BMW 8 Coupé
Takto má vyzerať sériové BMW 8 Coupé. Predávať sa má koncom roku 2018.

Nové BMW 8 Coupé sa vyvíja v úzkej spolupráci s modelom BMW M8 a pretekárskym BMW M8 GTE. Zatiaľ čo prototyp budúceho sériového vozidla podstupuje testy na odolnosť, tímy s podporou BMW Motorsport sa v americkej Daytone pripravujú na prvé pretekárske nasadenie modelu BMW M8 GTE. BMW M8 GTE zažije svoj debut 27. a 28. januára na 24-hodinových pretekoch Daytona. Potom v júni tohto roku bude štartovať na 24-hodinových pretekoch v Le Mans.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.