BMW 8 Coupé: Prototyp testujú v Taliansku

Streda, 24 január 2018

Prototyp nového kupé radu 8 luxusného segmentu BMW absolvoval zaťažkávacie skúšky na okruhu v meste Aprilia v Taliansku. Prípravy na príchod na trh v priebehu roka 2018 tak pokračujú podľa plánu.

1 BMW 8 Coupe
Prototyp budúceho sériového modelu BMW radu 8 Coupé v zamaskovanej podobe

Predstavením BMW Concept radu 8 umožnilo BMW pohľad na takmer sériový vzhľad nového luxusného vozidla so športovými génmi. Takmer sériový prototyp sa podrobuje v Taliansku intenzívnemu testovaniu, ktoré sa koná na vysokorýchlostnom testovacom okruhu v talianskom meste Aprilia.

Nové BMW kupé radu 8 nadväzuje na osmičkový rad E31 z rokov 1989 až 1999, takže vlastne ide o druhú generáciu tohto športového kupé. Jeho predobrazom je pretekársky špeciál BMW M8 GTE, ktorý 27. – 28 januára tohto roku bude mať premiéru v 24hodinových pretekoch v americkej Daytone.

Testy v Taliansku slúžia predovšetkým na naladenie dynamických vlastností a zároveň predstavujú ďalší významný krok na ceste k uvedeniu nového BMW radu 8 Coupé naplánovanému na rok 2018. Prototypy pri testovaní sú výrazne zamaskované. Dynamicky natiahnuté línie, nízka silueta a svalnatá predná aj zadná časť sľubujú mimoriadny športový jazdný zážitok.

Testovací okruh s dĺžkou takmer štyroch kilometrov je vysokorýchlostný ovál s klopenými zákrutami v blízkosti Rím. Má vynikajúce podmienky na testy jazdy vo vysokých rýchlostiach a na povrchoch s vysokým súčiniteľom trenia. Zrýchlenie, brzdenie a vlastnosti v zákrutách nového športového vozidla sa navyše testujú počas slalomu a na rôznych povrchoch vozoviek.

Náročný testovací program slúži na nastavenie a zladenie všetkých systémov pohonu a podvozku. Prototypy BMW 8 Coupé preukazujú výnimočnú ovládateľnosť a precíznosť aj v mimoriadnych situáciách. Vozidlo vo svojej sériovej podobe bude luxusným automobilom a bude spĺňať najvyššie požiadavky v oblastiach komfortu a suverénnej výkonovej rezervy.

2 BMW 8 Coupé
Takto má vyzerať sériové BMW 8 Coupé. Predávať sa má koncom roku 2018.

Nové BMW 8 Coupé sa vyvíja v úzkej spolupráci s modelom BMW M8 a pretekárskym BMW M8 GTE. Zatiaľ čo prototyp budúceho sériového vozidla podstupuje testy na odolnosť, tímy s podporou BMW Motorsport sa v americkej Daytone pripravujú na prvé pretekárske nasadenie modelu BMW M8 GTE. BMW M8 GTE zažije svoj debut 27. a 28. januára na 24-hodinových pretekoch Daytona. Potom v júni tohto roku bude štartovať na 24-hodinových pretekoch v Le Mans.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.