BMW 8 Coupé: Prototyp testujú v Taliansku

Streda, 24 január 2018

Prototyp nového kupé radu 8 luxusného segmentu BMW absolvoval zaťažkávacie skúšky na okruhu v meste Aprilia v Taliansku. Prípravy na príchod na trh v priebehu roka 2018 tak pokračujú podľa plánu.

1 BMW 8 Coupe
Prototyp budúceho sériového modelu BMW radu 8 Coupé v zamaskovanej podobe

Predstavením BMW Concept radu 8 umožnilo BMW pohľad na takmer sériový vzhľad nového luxusného vozidla so športovými génmi. Takmer sériový prototyp sa podrobuje v Taliansku intenzívnemu testovaniu, ktoré sa koná na vysokorýchlostnom testovacom okruhu v talianskom meste Aprilia.

Nové BMW kupé radu 8 nadväzuje na osmičkový rad E31 z rokov 1989 až 1999, takže vlastne ide o druhú generáciu tohto športového kupé. Jeho predobrazom je pretekársky špeciál BMW M8 GTE, ktorý 27. – 28 januára tohto roku bude mať premiéru v 24hodinových pretekoch v americkej Daytone.

Testy v Taliansku slúžia predovšetkým na naladenie dynamických vlastností a zároveň predstavujú ďalší významný krok na ceste k uvedeniu nového BMW radu 8 Coupé naplánovanému na rok 2018. Prototypy pri testovaní sú výrazne zamaskované. Dynamicky natiahnuté línie, nízka silueta a svalnatá predná aj zadná časť sľubujú mimoriadny športový jazdný zážitok.

Testovací okruh s dĺžkou takmer štyroch kilometrov je vysokorýchlostný ovál s klopenými zákrutami v blízkosti Rím. Má vynikajúce podmienky na testy jazdy vo vysokých rýchlostiach a na povrchoch s vysokým súčiniteľom trenia. Zrýchlenie, brzdenie a vlastnosti v zákrutách nového športového vozidla sa navyše testujú počas slalomu a na rôznych povrchoch vozoviek.

Náročný testovací program slúži na nastavenie a zladenie všetkých systémov pohonu a podvozku. Prototypy BMW 8 Coupé preukazujú výnimočnú ovládateľnosť a precíznosť aj v mimoriadnych situáciách. Vozidlo vo svojej sériovej podobe bude luxusným automobilom a bude spĺňať najvyššie požiadavky v oblastiach komfortu a suverénnej výkonovej rezervy.

2 BMW 8 Coupé
Takto má vyzerať sériové BMW 8 Coupé. Predávať sa má koncom roku 2018.

Nové BMW 8 Coupé sa vyvíja v úzkej spolupráci s modelom BMW M8 a pretekárskym BMW M8 GTE. Zatiaľ čo prototyp budúceho sériového vozidla podstupuje testy na odolnosť, tímy s podporou BMW Motorsport sa v americkej Daytone pripravujú na prvé pretekárske nasadenie modelu BMW M8 GTE. BMW M8 GTE zažije svoj debut 27. a 28. januára na 24-hodinových pretekoch Daytona. Potom v júni tohto roku bude štartovať na 24-hodinových pretekoch v Le Mans.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.