BMW ActiveHybrid X6: najsilnejší hybrid na svete

Piatok, 28 august 2009

Automobilka BMW súčasne s modelom BMW ActiveHybrid 7 predstaví v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte aj svoj druhý hybrid – ActiveHybrid X6. Prvý z nich, ActiveHybrid 7, sme predstavili prednedávnom, teraz to bude Active Hybrid X6 – hybridné kupé s terénnymi ambíciami.

BMW ActiveHybrid
Röntgenový pohľad ukazuje rozmiestnenie hlavných systémov hybridu BMW X6

Oba modely majú pod kapotou benzínové vidlicové osemvalcové motory, avšak zatiaľ čo ActiveHybrid 7 si vystačí s jedným elektromotorom, model ActiveHybrid X6 ich bude mať dva. S nimi dosiahne výkon 485 koní, najvyšší krútiaci moment 780 Nm a bude najsilnejším hybridným automobilom na svete. Tento výkon dosiahne v kombinácii so 4,4litrovým motorom V8 s TwinPower Turbom a dvoma elektromotormi s výkonmi 91 a 86 koní. Stokilometrovú rýchlosť stihne BMW ActiveHybrid X6 za 5,6 sekundy a kombinovaná spotreba by mala byť len 8,2 l/100 km a emisie CO2 231 g/km. Pripomeňme, že ActiveHybrid 7 má výkon 465 koní a 740 Nm, stovku dosiahne za 4,9 sekundy, spotrebu má 8,1 l/100 km a CO2 219 g/km.

Prostredníctvom kombinácie benzínového motora V8 s elektrickým pohonom poskytuje BMW ActiveHybrid X6 výrazne vyššiu dynamiku, zároveň však zníženie spotreby aj emisií až o približne 20 percent. Hybridný X6 umožňuje tri jazdné režimy: na čisto elektrický pohon, pohon s využitím spaľovacieho motora, alebo kombináciu oboch typov pohonu. Prvý režim je jazdou s absolútne nulovými emisiami CO2 – to je možné do rýchlosti 60 km/h. Potom sa pridá spaľovací motor, ktorý sa vypne až keď rýchlosť jazdy so zaradeným prevodom a uvoľneným akcelerátorom poklesne pod 65 km/h.

BMW ActiveHybrid
Benzínový motor 4,4 V8 s dvoma turbami a dvojicou elektromotorov dáva celkový výkon systému 485 koní a 780 Nm, čo je úžasná dynamika pre BMW ActiveHybrid X6

V mestskej doprave dokážete BMW ActiveHybrid X6 jazdiť aj v čisto elektrickom režime, bez použitia spaľovacieho motora. Výhodou je aj nová generácia technológie Auto Start Stop, použitá po prvý raz práve tu.

Športovo zamerané jazdné vlastnosti BMW ActiveHybrid X6 sa dajú pripísať aj technológii pohonu všetkých štyroch kolies xDrive. Tento permanentný pohon všetkých kolies s elektronicky riadenou variabilnou distribúciou medzi prednú a zadnú nápravu, dáva BMW ActiveHybrid X6 nielen vynikajúcu trakciu, ale aj lepšiu jazdnú dynamiku.

Pre bezpečnosť ponúka BMW ActiveHybrid X6 predné a bočné airbagy, hlavové airbagy, aktívne opierky hlavy vpredu, pneumatiky runflat, ako aj indikátor defektu pneumatiky s možnosťou samostatne sledovať tlak vzduchu v každom jednom kolese. Štandardné bi-xenónové predné svetlá s dennými svetlami môžu vylepšiť adaptívne predné svetlá s funkciou odbočovacích svetiel.

BMW ActiveHybrid
Prístroje na palubnej doske, podľa ktorých sa vodič môže riadiť pri jazde

Na ceste sa ActiveHybrid X6 bude dať spoznať podľa modrého metalického laku Bleuwater špeciálne vybraného pre tento model a podľa viac klenutého výstupku zvaného Powerdome na kapote motora, ale aj označením ActivHybrid na veku batožinového priestoru. Výnimočnosť tohto modelu zvýrazňujú tiež 19-palcové zliatinové disky, na prianie aj 20palcové s aerodynamickým dizajnom Streamline. Hybridné zariadenia pridajú hybridu X6 na hmotnosti takmer dvesto kilogramov a celková pohotovostná hmotnosť dosiahne 2450 kg. Svoj podiel na zvýšení hmotnosti majú aj NiMH batérie. Uložené sú pod podlahou, takže nebudú zaberať miesto v batožinovom priestore.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.