BMW ActiveHybrid X6: najsilnejší hybrid na svete

Piatok, 28 august 2009

Automobilka BMW súčasne s modelom BMW ActiveHybrid 7 predstaví v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte aj svoj druhý hybrid – ActiveHybrid X6. Prvý z nich, ActiveHybrid 7, sme predstavili prednedávnom, teraz to bude Active Hybrid X6 – hybridné kupé s terénnymi ambíciami.

BMW ActiveHybrid
Röntgenový pohľad ukazuje rozmiestnenie hlavných systémov hybridu BMW X6

Oba modely majú pod kapotou benzínové vidlicové osemvalcové motory, avšak zatiaľ čo ActiveHybrid 7 si vystačí s jedným elektromotorom, model ActiveHybrid X6 ich bude mať dva. S nimi dosiahne výkon 485 koní, najvyšší krútiaci moment 780 Nm a bude najsilnejším hybridným automobilom na svete. Tento výkon dosiahne v kombinácii so 4,4litrovým motorom V8 s TwinPower Turbom a dvoma elektromotormi s výkonmi 91 a 86 koní. Stokilometrovú rýchlosť stihne BMW ActiveHybrid X6 za 5,6 sekundy a kombinovaná spotreba by mala byť len 8,2 l/100 km a emisie CO2 231 g/km. Pripomeňme, že ActiveHybrid 7 má výkon 465 koní a 740 Nm, stovku dosiahne za 4,9 sekundy, spotrebu má 8,1 l/100 km a CO2 219 g/km.

Prostredníctvom kombinácie benzínového motora V8 s elektrickým pohonom poskytuje BMW ActiveHybrid X6 výrazne vyššiu dynamiku, zároveň však zníženie spotreby aj emisií až o približne 20 percent. Hybridný X6 umožňuje tri jazdné režimy: na čisto elektrický pohon, pohon s využitím spaľovacieho motora, alebo kombináciu oboch typov pohonu. Prvý režim je jazdou s absolútne nulovými emisiami CO2 – to je možné do rýchlosti 60 km/h. Potom sa pridá spaľovací motor, ktorý sa vypne až keď rýchlosť jazdy so zaradeným prevodom a uvoľneným akcelerátorom poklesne pod 65 km/h.

BMW ActiveHybrid
Benzínový motor 4,4 V8 s dvoma turbami a dvojicou elektromotorov dáva celkový výkon systému 485 koní a 780 Nm, čo je úžasná dynamika pre BMW ActiveHybrid X6

V mestskej doprave dokážete BMW ActiveHybrid X6 jazdiť aj v čisto elektrickom režime, bez použitia spaľovacieho motora. Výhodou je aj nová generácia technológie Auto Start Stop, použitá po prvý raz práve tu.

Športovo zamerané jazdné vlastnosti BMW ActiveHybrid X6 sa dajú pripísať aj technológii pohonu všetkých štyroch kolies xDrive. Tento permanentný pohon všetkých kolies s elektronicky riadenou variabilnou distribúciou medzi prednú a zadnú nápravu, dáva BMW ActiveHybrid X6 nielen vynikajúcu trakciu, ale aj lepšiu jazdnú dynamiku.

Pre bezpečnosť ponúka BMW ActiveHybrid X6 predné a bočné airbagy, hlavové airbagy, aktívne opierky hlavy vpredu, pneumatiky runflat, ako aj indikátor defektu pneumatiky s možnosťou samostatne sledovať tlak vzduchu v každom jednom kolese. Štandardné bi-xenónové predné svetlá s dennými svetlami môžu vylepšiť adaptívne predné svetlá s funkciou odbočovacích svetiel.

BMW ActiveHybrid
Prístroje na palubnej doske, podľa ktorých sa vodič môže riadiť pri jazde

Na ceste sa ActiveHybrid X6 bude dať spoznať podľa modrého metalického laku Bleuwater špeciálne vybraného pre tento model a podľa viac klenutého výstupku zvaného Powerdome na kapote motora, ale aj označením ActivHybrid na veku batožinového priestoru. Výnimočnosť tohto modelu zvýrazňujú tiež 19-palcové zliatinové disky, na prianie aj 20palcové s aerodynamickým dizajnom Streamline. Hybridné zariadenia pridajú hybridu X6 na hmotnosti takmer dvesto kilogramov a celková pohotovostná hmotnosť dosiahne 2450 kg. Svoj podiel na zvýšení hmotnosti majú aj NiMH batérie. Uložené sú pod podlahou, takže nebudú zaberať miesto v batožinovom priestore.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.