BMW Concept 4 Coupé.: prototyp pre Detroit

Nedeľa, 30 december 2012

Mníchovská automobilka odhalila pred januárových autosalónom v Detroite nové kupé strednej triedy, ktoré prezentuje pod označením Concept 4 Coupé. Máme tak prvé oficiálne informácie a pomerne rozsiahlu fotogalériu konceptu štvorkového kupé BMW, ktoré automobilka poskytla médiám.

BMW Concept 4 Series Coupé
Koncept kupé radu 4 dáva novému modelu individuálny charakter a originálny dizajn

Ak sa pozrieme dozadu, tak už posledná generácia BMW radu 3 Coupé a Cabrio sa stala svetovým lídrom na trhu prémiových kupé a kabrioletov strednej triedy. Obe tieto kategórie definovala nemecká automobilka veľmi výrazným spôsobom po stránke dizajnu, dynamiky i efektivity. Odhalením konceptu radu 4 Coupé, ktoré je pre BMW štvrtou generáciou športového kupé strednej triedy, má BMW cieľ a ambíciu upevniť si globálnu vedúcu pozíciu v tomto segmente.

Koncept nového kupé radu 4 nie je podľa BMW iba označením začiatku nového cyklu, ale vraj zenitom vývojovej krivky. BMW dáva svojmu novému modelu individuálny charakter a originálny dizajn a takýmto spôsobom "mení číslo 4 na segmentovú šifru pre estetické a dynamické pôsobenie". Táto novinka v značení BMW sa pripáva k tradícii veľkých kupé BMW radu 6 a BMW radu 8, pričom "4" je synonymom pre viac športovo orientované automobily, vyššiu exkluzivitu a ešte jasnejšie odlíšenie od BMW radu 3.

Rozmery konceptu radu 4 Coupé udeľujú vozidlu dynamický zjav aj vtedy, keď vozidlo len stojí. Rázvor 2810 mm je o 50 m dlhší než pri súčasnom Coupé radu 3, rozchod predných kolies je širší o 45 mm (1545 mm), zadný o 80 mm (1593 mm). So šírkou 1826 mm je Concept radu 4 Coupé o 44 mm širší od predchodcu a jeho strešná línia je o 16 mm nižšia (1362 mm), čo spolu s väčšou dĺžkou 4641 mm vytvára výnimočne dynamické proporcie.

Concept radu 4 Coupé stelesňuje kvality a odbornosť dizajnu BMW a vynikne prostredníctvom svojej športovej siluety. Proporcie zároveň pasujú aj do známej platformy BMW: dlhý rázvor, dlhá kapota, dozadu posunutý priestor pre posádku a krátke previsy vizuálne rozbiehajú BMW Concept radu 4 Coupé skôr, než sa reálne pohne. Z takto natiahnutých proporcií zároveň vyniká atletický vzhľad konceptu. Dodáva mu ho aj predná časť karosérie s LED svetlometmi a vzhľad ozdobia navyše aj 20palcové kolesá, čo autu hodne pridá na dynamike.

Interiér BMW Concept radu 4 Coupé sleduje tradičný recept BMW, ktorý spája športovú orientovanosť a exkluzivitu. Vnútrajšok konceptu obklopuje vodiča v štýle pre BMW typickej orientácie na osobu za volantom. Najdôležitejšie ovládacie prvky vozidla sú ergonomicky zoskupené tak, aby vodič mal v dosahu všetky ovládacie prvky. Sedadlá sú okrem nápisov BMW Individual domovom aj pre špeciálne ručne zapletané kožené ozdobné prvky.

Dizajn farieb a materiálov vyvinula divízia BMW Individual. Dvojtónové obklady sú vo farbách čiernej a hnedej Schiaparelli Brown a zvýrazňujú súhru tvarov prednej časti kabíny. Exkluzívne obklady sú z kože spracovanej ekologickými metódami. Nápisy BMW Individual sa nachádzajú aj na prahových lištách.

BMW Concept 4 Series Coupé  BMW Concept 4 Series Coupé BMW Concept 4 Series Coupé BMW Concept 4 Series Coupé BMW Concept 4 Series Coupé
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.