BMW Concept 4 Coupé.: prototyp pre Detroit

Nedeľa, 30 december 2012

Mníchovská automobilka odhalila pred januárových autosalónom v Detroite nové kupé strednej triedy, ktoré prezentuje pod označením Concept 4 Coupé. Máme tak prvé oficiálne informácie a pomerne rozsiahlu fotogalériu konceptu štvorkového kupé BMW, ktoré automobilka poskytla médiám.

BMW Concept 4 Series Coupé
Koncept kupé radu 4 dáva novému modelu individuálny charakter a originálny dizajn

Ak sa pozrieme dozadu, tak už posledná generácia BMW radu 3 Coupé a Cabrio sa stala svetovým lídrom na trhu prémiových kupé a kabrioletov strednej triedy. Obe tieto kategórie definovala nemecká automobilka veľmi výrazným spôsobom po stránke dizajnu, dynamiky i efektivity. Odhalením konceptu radu 4 Coupé, ktoré je pre BMW štvrtou generáciou športového kupé strednej triedy, má BMW cieľ a ambíciu upevniť si globálnu vedúcu pozíciu v tomto segmente.

Koncept nového kupé radu 4 nie je podľa BMW iba označením začiatku nového cyklu, ale vraj zenitom vývojovej krivky. BMW dáva svojmu novému modelu individuálny charakter a originálny dizajn a takýmto spôsobom "mení číslo 4 na segmentovú šifru pre estetické a dynamické pôsobenie". Táto novinka v značení BMW sa pripáva k tradícii veľkých kupé BMW radu 6 a BMW radu 8, pričom "4" je synonymom pre viac športovo orientované automobily, vyššiu exkluzivitu a ešte jasnejšie odlíšenie od BMW radu 3.

Rozmery konceptu radu 4 Coupé udeľujú vozidlu dynamický zjav aj vtedy, keď vozidlo len stojí. Rázvor 2810 mm je o 50 m dlhší než pri súčasnom Coupé radu 3, rozchod predných kolies je širší o 45 mm (1545 mm), zadný o 80 mm (1593 mm). So šírkou 1826 mm je Concept radu 4 Coupé o 44 mm širší od predchodcu a jeho strešná línia je o 16 mm nižšia (1362 mm), čo spolu s väčšou dĺžkou 4641 mm vytvára výnimočne dynamické proporcie.

Concept radu 4 Coupé stelesňuje kvality a odbornosť dizajnu BMW a vynikne prostredníctvom svojej športovej siluety. Proporcie zároveň pasujú aj do známej platformy BMW: dlhý rázvor, dlhá kapota, dozadu posunutý priestor pre posádku a krátke previsy vizuálne rozbiehajú BMW Concept radu 4 Coupé skôr, než sa reálne pohne. Z takto natiahnutých proporcií zároveň vyniká atletický vzhľad konceptu. Dodáva mu ho aj predná časť karosérie s LED svetlometmi a vzhľad ozdobia navyše aj 20palcové kolesá, čo autu hodne pridá na dynamike.

Interiér BMW Concept radu 4 Coupé sleduje tradičný recept BMW, ktorý spája športovú orientovanosť a exkluzivitu. Vnútrajšok konceptu obklopuje vodiča v štýle pre BMW typickej orientácie na osobu za volantom. Najdôležitejšie ovládacie prvky vozidla sú ergonomicky zoskupené tak, aby vodič mal v dosahu všetky ovládacie prvky. Sedadlá sú okrem nápisov BMW Individual domovom aj pre špeciálne ručne zapletané kožené ozdobné prvky.

Dizajn farieb a materiálov vyvinula divízia BMW Individual. Dvojtónové obklady sú vo farbách čiernej a hnedej Schiaparelli Brown a zvýrazňujú súhru tvarov prednej časti kabíny. Exkluzívne obklady sú z kože spracovanej ekologickými metódami. Nápisy BMW Individual sa nachádzajú aj na prahových lištách.

BMW Concept 4 Series Coupé  BMW Concept 4 Series Coupé BMW Concept 4 Series Coupé BMW Concept 4 Series Coupé BMW Concept 4 Series Coupé
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.