BMW Concept Active Tourer Outdoor v novom poňatí

Piatok, 12 júl 2013

Na outdoorovom veľtrhu v nemeckom Friedrichshafene prezentuje BMW svoj Concept Active Tourer Outdoor, kompaktné vozidlo, ktoré dokáže kombinovať komfort a využívanie priestoru s pôžitkami športu pri využívaní voľného času. Koncept BMW je odlišný od outdoorových áut iných značiek. Nemá napríklad ochranné plasty okolo karosérie a lemov blatníkov či vyššiu svetlú výšku, zato však poskytuje veľkú využiteľnosť vnútorného priestoru.

BMW Concept Active Tourer Outdoor
Nemá oplastovanie karosérie ani iné znaky outdooru, napriek tomu je to Tourer Outdoor, koncept z dielne BMW

Dizajn konceptu Active Tourer Outdoor vyzerá športovo z každého uhla pohľadu. Auto dlhé 4350 mm, široké 1833 mm a vysoké 1576 mm spája kompaktné rozmery s atraktívnou dynamickou estetikou, typickou pre BMW. Dlhý rázvor náprav 2670 mm, vyššia strecha a vpredu priečne uložený motor, ktorý poháňa kolesá prednej nápravy, to všetko umožnilo vytvoriť veľký vnútorný priestor. Variabilná zadná časť ponúka mimoriadnu využiteľnosť na každodenné používanie, ale aj dostatok priestoru pre outdoorovú športovú výbavu, keďže batérie hybridného pohonu sú uložené pod plochou batožinovou podlahou.

Concept Active Tourer Outdoor je plug-in hybrid. Predvádza komponenty pohonu, ktoré automobilka použije v budúcnosti na svojich kompaktných autách. Koncepcia pohonu BMW eDrive, známa z BMW i8, umožňuje konceptu Outdoor jazdiť aj na čisto elektrický pohon, teda s nulovými emisiami. Zvláštnosťou Concept Active Tourer Outdoor je, že toto kompaktné MPV používa netradičný pohon predných kolies a spaľovací motor len s tromi valcami. Kombinácia elektromotora a spaľovacieho agregátu dosahuje vynikajúcu spotrebu približne 2,5 l/100 km a emisie CO2 nižšie než 60 g/km.

BMW Concept Active Tourer Outdoor je lakovaný exkluzívnou exteriérovou farbou Gold Race Orange, ktorá zvýrazňuje jeho športový vzhľad. Dominantné na prednej časti sú typické dopredu naklonené obličky s oranžovými akcentovými pruhmi. Dvojité predné svetlá s LED svetlami zasahujú až do blatníkov a spolu s členitým predným nástavcom zdôrazňujú vizuálnu silu osobnosti konceptu. Pri pohľade z profilu vyznieva mimoriadne dynamicky silueta s naznačeným klinovitým tvarom.

Outodoorovú a športovú auru dostáva BMW Concept Active Tourer aj vďaka 20-palcovým diskom kolies lakovaných vo farbe karosérie. Rozmerné zadné svetlá zasahujú do bokov vozidla a vizuálne zvýrazňujú šírku vozidla. Veko kufra otvára pohodlný prístup k veľkorysému batožinovému priestoru s rozmerným otvorom a nízkym nakladacím prahom. Aj koncovky výfuku, integrované v zadnom nástavci, majú farbu karosérie Gold Race Orange.

Jedným z príkladov inteligentného využitia priestoru v koncepte Active Tourer Outdoor je nosič na dva bicykle, ktorý BMW predstavuje práve na outdoor veľtrhu vo Friedrichshafene. Na rozdiel od konvenčných vonkajších systémov je nosič bicyklov v koncepte BMW priamo v interiéri. Okrem toho, že udrží bicykle čisté a suché, chráni ich aj pred krádežou či poškodením. Keď sa nosič nevyužíva, zloží sa do bočnej štruktúry vozidla alebo do podlahy bez obmedzovania vnútorného priestoru.

Nosič sa namontuje na ľavú stranu batožinového priestoru. Pozostáva z koľajnice a otočnej podpery. Na koľajnici sú dve uchytenia, ktoré držia rámy každého z dvoch prevážaných bicyklov. Pred naložením sa musia demontovať sedadlá a predné kolesá bicyklov, čo pri dnešných moderných bicykloch s rýchloupínacími systémami zaberie iba pár sekúnd. Rovnako rýchle a jednoduché je uloženie demontovaných kolies do špeciálneho držiaka, integrovaného v pravej zadnej lakťovej opierke.

BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.