BMW Concept Active Tourer Outdoor v novom poňatí

Piatok, 12 júl 2013

Na outdoorovom veľtrhu v nemeckom Friedrichshafene prezentuje BMW svoj Concept Active Tourer Outdoor, kompaktné vozidlo, ktoré dokáže kombinovať komfort a využívanie priestoru s pôžitkami športu pri využívaní voľného času. Koncept BMW je odlišný od outdoorových áut iných značiek. Nemá napríklad ochranné plasty okolo karosérie a lemov blatníkov či vyššiu svetlú výšku, zato však poskytuje veľkú využiteľnosť vnútorného priestoru.

BMW Concept Active Tourer Outdoor
Nemá oplastovanie karosérie ani iné znaky outdooru, napriek tomu je to Tourer Outdoor, koncept z dielne BMW

Dizajn konceptu Active Tourer Outdoor vyzerá športovo z každého uhla pohľadu. Auto dlhé 4350 mm, široké 1833 mm a vysoké 1576 mm spája kompaktné rozmery s atraktívnou dynamickou estetikou, typickou pre BMW. Dlhý rázvor náprav 2670 mm, vyššia strecha a vpredu priečne uložený motor, ktorý poháňa kolesá prednej nápravy, to všetko umožnilo vytvoriť veľký vnútorný priestor. Variabilná zadná časť ponúka mimoriadnu využiteľnosť na každodenné používanie, ale aj dostatok priestoru pre outdoorovú športovú výbavu, keďže batérie hybridného pohonu sú uložené pod plochou batožinovou podlahou.

Concept Active Tourer Outdoor je plug-in hybrid. Predvádza komponenty pohonu, ktoré automobilka použije v budúcnosti na svojich kompaktných autách. Koncepcia pohonu BMW eDrive, známa z BMW i8, umožňuje konceptu Outdoor jazdiť aj na čisto elektrický pohon, teda s nulovými emisiami. Zvláštnosťou Concept Active Tourer Outdoor je, že toto kompaktné MPV používa netradičný pohon predných kolies a spaľovací motor len s tromi valcami. Kombinácia elektromotora a spaľovacieho agregátu dosahuje vynikajúcu spotrebu približne 2,5 l/100 km a emisie CO2 nižšie než 60 g/km.

BMW Concept Active Tourer Outdoor je lakovaný exkluzívnou exteriérovou farbou Gold Race Orange, ktorá zvýrazňuje jeho športový vzhľad. Dominantné na prednej časti sú typické dopredu naklonené obličky s oranžovými akcentovými pruhmi. Dvojité predné svetlá s LED svetlami zasahujú až do blatníkov a spolu s členitým predným nástavcom zdôrazňujú vizuálnu silu osobnosti konceptu. Pri pohľade z profilu vyznieva mimoriadne dynamicky silueta s naznačeným klinovitým tvarom.

Outodoorovú a športovú auru dostáva BMW Concept Active Tourer aj vďaka 20-palcovým diskom kolies lakovaných vo farbe karosérie. Rozmerné zadné svetlá zasahujú do bokov vozidla a vizuálne zvýrazňujú šírku vozidla. Veko kufra otvára pohodlný prístup k veľkorysému batožinovému priestoru s rozmerným otvorom a nízkym nakladacím prahom. Aj koncovky výfuku, integrované v zadnom nástavci, majú farbu karosérie Gold Race Orange.

Jedným z príkladov inteligentného využitia priestoru v koncepte Active Tourer Outdoor je nosič na dva bicykle, ktorý BMW predstavuje práve na outdoor veľtrhu vo Friedrichshafene. Na rozdiel od konvenčných vonkajších systémov je nosič bicyklov v koncepte BMW priamo v interiéri. Okrem toho, že udrží bicykle čisté a suché, chráni ich aj pred krádežou či poškodením. Keď sa nosič nevyužíva, zloží sa do bočnej štruktúry vozidla alebo do podlahy bez obmedzovania vnútorného priestoru.

Nosič sa namontuje na ľavú stranu batožinového priestoru. Pozostáva z koľajnice a otočnej podpery. Na koľajnici sú dve uchytenia, ktoré držia rámy každého z dvoch prevážaných bicyklov. Pred naložením sa musia demontovať sedadlá a predné kolesá bicyklov, čo pri dnešných moderných bicykloch s rýchloupínacími systémami zaberie iba pár sekúnd. Rovnako rýchle a jednoduché je uloženie demontovaných kolies do špeciálneho držiaka, integrovaného v pravej zadnej lakťovej opierke.

BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor BMW Concept Active Tourer Outdoor
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.