BMW Concept ActiveE - čistý elektromobil

Nedeľa, 03 január 2010

Cestu k znižovaniu emisií CO2 a automobilom bez emisií hľadá každý automobilový výrobca. Výnimkou nie sú ani prémioví výrobcovia. Svoju cestu k bezemisnej mobilite naznačuje svojim najnovším konceptom aj mníchovská automobilka BMW. V minulých dňoch predstavila Concept ActiveE, elektromobil s čisto elektrickým pohonom. Nový koncept BMW bude mať svoju premiéru na januárovom autosalóne v americkom Detroite.

BMW Concept ActiveE

Automobilka BMW naznačuje svoju cestu k mobilite bez emisií CO2. Zhmotnila ju v štúdii BMW Concept ActiveE, ktorej pohon obstaráva výlučne elektrická energia. Základom štúdie elektromobilu je Coupé radu 1, a tak štúdia sa navonok iba málo odlišuje od sériového jednotkového kupé, pričom elektrický pohon štúdie prezrádzajú vlastne len modré polepy na karosérii a rovnako modrá maska chladiča - ľadvinky.

Podobné farebné črty má aj interiér. Nechýba mu ani systém iDrive, ktorý je na rozdiel od sériovému kupé upravený pre elektrický pohon. Málo odlišný je aj prístrojový panel štúdie, kde namiesto otáčkomera je modrou farbou podsvietený výkonomer.

Elektrický pohonný systém napájajú nové lítiovo-iónové batérie, ktoré špeciálne pre Concept ActiveE vyvinulo BMW v spolupráci s SB LiMotive. Vďaka inteligentnému manažmentu batérií má elektromobil dojazd okolo 160 kilometrov, pričom čas dobíjania lítiovo-iónových batérií je veľmi krátky. V európskej rozvodnej sieti 230/240 V trvá dobíjanie približne len tri hodiny.

Concept ActiveE využíva väčšinu komponentov z BMW radu 1 Coupé, takže poskytuje rovnaký priestor s plnou kapacitou pre štyroch cestujúcich a batožinový priestor s objemom 200 litrov. Špeciálne vyvinutý elektromotor je spoločne s prevodovkou umiestnený pri zadnej náprave, dosahuje maximálny výkon 170 koní a najvyšší krútiaci moment 250 Nm. To dokáže vozidlo zrýchliť z nuly na 100 km/h za menej ako deväť sekúnd.

V skúšobnej prevádzke dostanú elektromobil Concept ActiveE vybrané súkromné osoby a firmy v USA a Európe. Získané výsledky použije BMW pri vývoji sériového vozidla poháňaného elektrickou energiou. Na trh sa elektromobil BMW dostane približne v roku 2015.

BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.