BMW Concept ActiveE - čistý elektromobil

Nedeľa, 03 január 2010

Cestu k znižovaniu emisií CO2 a automobilom bez emisií hľadá každý automobilový výrobca. Výnimkou nie sú ani prémioví výrobcovia. Svoju cestu k bezemisnej mobilite naznačuje svojim najnovším konceptom aj mníchovská automobilka BMW. V minulých dňoch predstavila Concept ActiveE, elektromobil s čisto elektrickým pohonom. Nový koncept BMW bude mať svoju premiéru na januárovom autosalóne v americkom Detroite.

BMW Concept ActiveE

Automobilka BMW naznačuje svoju cestu k mobilite bez emisií CO2. Zhmotnila ju v štúdii BMW Concept ActiveE, ktorej pohon obstaráva výlučne elektrická energia. Základom štúdie elektromobilu je Coupé radu 1, a tak štúdia sa navonok iba málo odlišuje od sériového jednotkového kupé, pričom elektrický pohon štúdie prezrádzajú vlastne len modré polepy na karosérii a rovnako modrá maska chladiča - ľadvinky.

Podobné farebné črty má aj interiér. Nechýba mu ani systém iDrive, ktorý je na rozdiel od sériovému kupé upravený pre elektrický pohon. Málo odlišný je aj prístrojový panel štúdie, kde namiesto otáčkomera je modrou farbou podsvietený výkonomer.

Elektrický pohonný systém napájajú nové lítiovo-iónové batérie, ktoré špeciálne pre Concept ActiveE vyvinulo BMW v spolupráci s SB LiMotive. Vďaka inteligentnému manažmentu batérií má elektromobil dojazd okolo 160 kilometrov, pričom čas dobíjania lítiovo-iónových batérií je veľmi krátky. V európskej rozvodnej sieti 230/240 V trvá dobíjanie približne len tri hodiny.

Concept ActiveE využíva väčšinu komponentov z BMW radu 1 Coupé, takže poskytuje rovnaký priestor s plnou kapacitou pre štyroch cestujúcich a batožinový priestor s objemom 200 litrov. Špeciálne vyvinutý elektromotor je spoločne s prevodovkou umiestnený pri zadnej náprave, dosahuje maximálny výkon 170 koní a najvyšší krútiaci moment 250 Nm. To dokáže vozidlo zrýchliť z nuly na 100 km/h za menej ako deväť sekúnd.

V skúšobnej prevádzke dostanú elektromobil Concept ActiveE vybrané súkromné osoby a firmy v USA a Európe. Získané výsledky použije BMW pri vývoji sériového vozidla poháňaného elektrickou energiou. Na trh sa elektromobil BMW dostane približne v roku 2015.

BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.