BMW Concept ActiveE - čistý elektromobil

Nedeľa, 03 január 2010

Cestu k znižovaniu emisií CO2 a automobilom bez emisií hľadá každý automobilový výrobca. Výnimkou nie sú ani prémioví výrobcovia. Svoju cestu k bezemisnej mobilite naznačuje svojim najnovším konceptom aj mníchovská automobilka BMW. V minulých dňoch predstavila Concept ActiveE, elektromobil s čisto elektrickým pohonom. Nový koncept BMW bude mať svoju premiéru na januárovom autosalóne v americkom Detroite.

BMW Concept ActiveE

Automobilka BMW naznačuje svoju cestu k mobilite bez emisií CO2. Zhmotnila ju v štúdii BMW Concept ActiveE, ktorej pohon obstaráva výlučne elektrická energia. Základom štúdie elektromobilu je Coupé radu 1, a tak štúdia sa navonok iba málo odlišuje od sériového jednotkového kupé, pričom elektrický pohon štúdie prezrádzajú vlastne len modré polepy na karosérii a rovnako modrá maska chladiča - ľadvinky.

Podobné farebné črty má aj interiér. Nechýba mu ani systém iDrive, ktorý je na rozdiel od sériovému kupé upravený pre elektrický pohon. Málo odlišný je aj prístrojový panel štúdie, kde namiesto otáčkomera je modrou farbou podsvietený výkonomer.

Elektrický pohonný systém napájajú nové lítiovo-iónové batérie, ktoré špeciálne pre Concept ActiveE vyvinulo BMW v spolupráci s SB LiMotive. Vďaka inteligentnému manažmentu batérií má elektromobil dojazd okolo 160 kilometrov, pričom čas dobíjania lítiovo-iónových batérií je veľmi krátky. V európskej rozvodnej sieti 230/240 V trvá dobíjanie približne len tri hodiny.

Concept ActiveE využíva väčšinu komponentov z BMW radu 1 Coupé, takže poskytuje rovnaký priestor s plnou kapacitou pre štyroch cestujúcich a batožinový priestor s objemom 200 litrov. Špeciálne vyvinutý elektromotor je spoločne s prevodovkou umiestnený pri zadnej náprave, dosahuje maximálny výkon 170 koní a najvyšší krútiaci moment 250 Nm. To dokáže vozidlo zrýchliť z nuly na 100 km/h za menej ako deväť sekúnd.

V skúšobnej prevádzke dostanú elektromobil Concept ActiveE vybrané súkromné osoby a firmy v USA a Európe. Získané výsledky použije BMW pri vývoji sériového vozidla poháňaného elektrickou energiou. Na trh sa elektromobil BMW dostane približne v roku 2015.

BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE BMW Concept ActiveE
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.