BMW Concept M4 Coupé oficiálne

Sobota, 31 august 2013

To, čo ešte donedávna bolo prísne tajné, dnes už BMW oficiálne odhalilo, keď na súťaži vzácnych exemplárov minulosti Concours d'Elegance v Pebble Beach predstavilo svoj Concept M4 Coupé. To, čo pod maskovaním ukrývali špionážne zábery paparazzov, odhalili oficiálne fotografie bavorského výrobcu. Takže budúci vysokovýkonný športový model budúcnosti BMW Concept M4 Coupé vidíme na fotografiách v nezamaskovanej podobe.

BMW Concept M4 Coupé
Takto bude vyzerať štvorkové kupé od BMW. Na snímke je koncept budúceho modelu M4.

Nový vysokovýkonný športový model budúcnosti BMW Concept M4 Coupé najvýstižnejšie charakterizoval predseda predstavenstva BMW Friedrich Nitschke. Povedal, že koncept M4 Coupé ideálne vyjadruje filozofiu BMW M, keď"kombinuje gény motoristického športu s neobmedzenou každodennou využiteľnosťou a výrazne emotívnou koncepciou".

Už štyri generácie prenáša BMW M3 pretekársky šport na cesty a BMW Concept M4 Coupé dôsledne nadväzuje na túto tradíciu. Nové modelové označenie M4 sa vzťahuje, podobne ako pri ostatných automobiloch BMW M, na modelový rad, z ktorého vychádza.

Aj pri navrhovaní nového konceptu BMW sa dizajnéri snažili o to, aby budúci model mal čo najviac odlíšení od bežných verzií modelového radu. Pri Concepte M4 je to hlavne predný nárazník s veľkými otvormi na prívod vzduchu do motorového priestoru, rozšírené blatníky a zadný nárazník s difúzorom. Ani tentoraz nepridali na karosériu žiadne zbytočnosti. Koncept posadili na zdvojené päťlúčové dvadsaťpalcové kolesá, za ktorými sú vŕtané, pravdepodobne keramicko-karbónové brzdové kotúče.

Svalnaté zadné partie BMW Concept M4 Coupé naznačujú mimoriadnu silu vozidla. Možno teda usudzovať, že pod kapotou bude výkonný, pravdepodobne preplňovaný benzínový šesťvalec s výkonom okolo 450 koní a krútiacim momentom 550 Nm. Celá sila motora by sa mala prenášať na kolesá zadnej nápravy. Takto vyzbrojený model by mal zvládnuť akceleráciu z nuly na 100 km/h za čas tesne nad štyrmi sekundami.

BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé BMW Concept M4 Coupé
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.