BMW Concept XM je veľké, najsilnejšie a luxusné eMkové SUV

Štvrtok, 02 december 2021

Športová divízia BMW predstavila v posledný novembrový deň nový a veľmi výrazný koncept nového automobilu. Ide o veľké SUV, najvýkonnejšie BMW M, aké kedy pôjde do sériovej výroby. Predstavenie štúdie BMW Concept XM sa udialo na výstave Art Basel 2021 v americkom Miami Beach.

1-bmw-concept-xm

Štúdia BMW Concept XM upriamuje pozornosť na výnimočné prvky modelov M. Základom mimoriadneho zážitku z jazdy, ktorý umožňuje vodičovi pohybovať sa po ceste takmer nehlučne a užívať si niekdajší pôžitok z vysokého výkonu v štýle M, je elektrifikovaný pohon štúdie, konkrétne plug-in hybridný systém. Práve tento systém by sa mal v budúcnosti využívať aj v modeloch nových generácií M5.

Na BMW Concept XM upúta na prvý pohľad nový dizajn prednej časti s obrovitými ľadvinkami, ktoré zrejme budú aj pre budúce modely luxusnej triedy bavorskej značky. Concept XM predstavuje osobitý pohľad na dizajn budúcich modelov BMW X a tiež novú formu luxusu a pocitu z priestoru v interiéri.

Už ako sériový model sa BMW XM bude vyrábať od konca roka 2022 v americkom závode spoločnosti BMW v meste Spartanburg. Divízia BMW M predstaví vo svojej histórii druhý samobytný model (svojbytný – model, ktorý nevychádza z modelov bežnej ponuky značky, v tomto prípade z modelov M), keď prvým svojbytným modelom bol legendárny BMW M1, ktorý v budúcom roku oslávi 50. výročie svojho vzniku. Nový BMW XM príde s plug-in hybridným pohonom a výhradne ako model M.

Štúdia Concept XM je výnimočná svojou dynamikou, agilitou a precíznosťou, tiež ako plug-in hybrid aj svojim dojazdom na elektrický pohon do 80 km. Novo vyvinutý systém hybridného pohonu M vo vozidle Concept XM pozostáva z motora V8 a vysokovýkonného elektromotora s cieľom dosiahnuť maximálny výkon 550 kW (750 k) a maximálny krútiaci moment 1000 Nm. Išlo by o najvýkonnejšie SUV v histórii značky a prvý plug-in hybrid v divízii M.

Franciscus van Meel, generálny riaditeľ divízie BMW M: "Štúdia BMW Concept XM predstavuje nový pohľad na segment vysokovýkonných automobilov. Posúva hranice, aby fanúšikom značky ponúkla maximálny zážitok z jazdy. Sériovo vyrábaný automobil, prvý svojbytný model BMW M od čias legendárneho BMW M1, zároveň ukazuje náš prístup k postupnej elektrifikácii našej značky."

BMW M ide v luxusnom segmente vlastnou cestou. Exteriér štúdie Conceptu XM sa vyznačuje neprehliadnuteľným vzhľadom a extrovertnou príťažlivosťou. V interiéri je kokpit orientovaný na vodiča. Štúdia má úplne nový dizajn zadného priestoru s vysoko komfortnými sedadlami a osvetleným plastickým stropom. Kokpitu dominuje hnedá koža, zadná časť je v modro-zelenom farebnom odtieni.

Vzhľadovým vrcholom je strop interiéru s trojrozmernou štruktúrou. Kombinácia nepriameho a priameho osvetlenia vytvára reliéfnu štruktúru, v ktorej sa ukazuje strop ako exkluzívne umelecké dielo. Spolu s náladovým osvetlením mimoriadne pôsobivým efektom zvýrazňuje kombináciu luxusu a pohodlia štúdie BMW Concept XM. Náladové osvetlenie možno aktivovať v troch farbách BMW M.

Začiatok výroby sériového automobilu vychádzajúceho zo štúdie Concept XM je naplánovaný na koniec roku 2022.

1-bmw-concept-xm 2-bmw-concept-xm 3-bmw-concept-xm 4-bmw-concept-xm 5-bmw-concept-xm 6-bmw-concept-xm
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.