BMW elektrifikuje rad 3 a 5 na plug-in hybridné pohony

Streda, 27 január 2021

BMW pokračuje v elektrifikácii svojich modelov. Ofenzívu spustí predaj štyroch nových modelov. Od marca 2021 budú na výber štyri plug-in hybridné verzie BMW radu 3 a až päť verzií BMW radu 5.

1-bmw-520e-sed
Sedan BMW 520e je jedným z nových plug-in hybridných modelov

Novinky v ponuke BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring ako aj BMW radu 5 Sedan a BMW radu 5 Touring využívajú štvrtú generáciu technológie pohonu BMW eDrive.

BMW plánuje vo fiškálnom roku 2021 zvýšiť predaje vozidiel s elektrifikovaným pohonom o približne 50 percent oproti už aj tak veľmi úspešnému roku 2020. Nové plug-in hybridné modely v ponuke BMW radu 3 a BMW radu 5 predstavujú ideálne predpoklady, aby k elektrickej mobilite pritiahli ďalšie cieľové skupiny.

V ponuke rodiny BMW radu 3 budú v budúcnosti na výber štyri plug-in hybridné modely, pričom tri z nich aj s pohonom všetkých kolies BMW xDrive. BMW radu 5 potom prinesie až päť modelov.

Tri z nich dostanú inteligentný pohon všetkých kolies v štandardnej výbave či na požiadanie. Od marca 2021 tak bude ponuku BMW tvoriť 15 modelov značky BMW a jeden model značky Mini, tiež s plug-in hybridným pohonom.

Slovenský trh obohatia medzi prvými BMW 320e Sedan (cena v Nemecku s DPH 47 450 eur), BMW 320e Touring (49 000 eur), BMW 320e xDrive Touring (51 500 eur), BMW 520e Sedan (53 700 eur) a BMW 520e Touring (55 900 eur).

Plug-in hybridný systém vytvorený pre tieto vstupné modely pozostáva z 2,0-litrového štvorvalcového benzínového motora s výkonom 120kW/163k a elektromotora s maximálnym výkonom 83 kW/113k. V modeloch BMW 520e Sedan a BMW 520e Touring má elektromotor výkon 80 kW/109 k. Spolu vytvárajú systémový výkon 150 kW/204k.

Oba motory spolupracujú so samočinnou osemstupňovou prevodovkou Steptronic s prenosom krútiaceho momentu na kolesá zadnej nápravy. Spontánny nárast výkonu plug-in hybridného pohonu podporuje systémový krútiaci moment 350 Nm.

Vďaka najnovšej generácii lítio-iónových batérii je dojazd nových plug-in hybridných modelov 320e i väčších 520e na čisto elektrický pohon 45 až 51 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.