BMW i3 a i8: koncepty blízke realite

Pondelok, 08 august 2011

Na blížiacom sa septembrovom autosalóne vo Frankfurte predstaví mníchovská automobilka koncepty BMW i3 a i8, ktoré sú vývojovým pokračovaním pred dvoma rokmi na rovnakom mieste predstavených štúdií Megacity Vehicle a Vision Efficient Dynamics. S novými konceptmi sa zároveň predstavuje aj nová značka BMW i.

BMW i8 a i3
Koncepty BMW i3 a i8 by mali prerásť do sériových modelov, ktoré by do predaja mali prísť v rokoch 2013 a 2014. Menší i3 je určený do mesta, väčší i8 je športový model.

Nová značka BMWi vstupuje do povedomia automobilovej verejnosti dvoma novými vozidlami. Prvým je BMW i3 Concept. Prvé sériovo vyrábané plne elektrické vozidlo značky, doteraz známe ako Megacity Vehicle, sa ako prvý prémiový elektromobil zameriava na mestskú mobilitu. Ide o štvormiestny päťdverový hatchback s celkovou dĺžkou 3845 mm a batožinovým priestorom s objemom 200 litrov. So svojím čisto elektrickým pohonom je určený predovšetkým do mestskej premávky.

Pohonnou jednotkou je elektromotor s výkonom 125 kW (170 koní) a najvyšším krútiacim momentom 250 Nm. Uložený je vzadu a poháňa kolesá zadnej nápravy. Rýchlosť 60 km/h dosiahne pod 4 sekundy a stokilometrovú za menej ako 8 sekúnd. Najvyššia rýchlosť je 150 km/h. Na jedno nabitie dokáže koncept i3 prejsť približne 160 kilometrov. Na nabitie na 80 % z bežnej elektrickej zásuvky potrebuje len jednu hodinu.

BMW i8 Concept je stelesnenie víziu moderného športového automobilu. Jeho inovatívny pohon typu plug-in hybrid používa nad prednou nápravou uložený modifikovaný elektrický pohonný systém z BMW i3 Concept v kombinácii s vysokovýkonným trojvalcovým spaľovacím motorom s výkonom 220 koní a krútiacim momentom 300 Nm, ktorý je uložený vzadu.

BMW i8 a i3

Koncept i8 akceleruje z 0 na 100 km/h za menej než päť sekúnd pri kombinovanej spotrebe pod tri litre na 100 kilometrov. To je spotreba, akú nedosahuje žiadne vozidlo, poháňané porovnateľne výkonným klasickým spaľovacím motorom. Vďaka lítium-iónovej batérii, ktorá sa dá dobíjať z domácej elektrickej siete, dokáže BMW i8 Concept absolvovať na čisto elektrický pohon až 35 kilometrov. V kabíne s usporiadaním 2+2 je dostatok miesta pre štyri osoby.

BMW i3 a i8 Concept predznamenávajú sériový model BMW i3, ktorého výroba sa začne v roku 2013 a BMW i8 – ten na trh príde o rok neskôr.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.