BMW i3 Concept Coupé: druhý variant i3

Streda, 05 december 2012

BMW sa vo vývoji svojich elektrických verzií činí. Po minuloročnom predstavení päťdverového konceptu i3, menšieho z dvoch vyvíjaných, predstavuje teraz verziu trojdverového kupé. Svetová premiéra novej verzie prémiového elektromobilu BMW i3 Coupé je v týchto dňoch v americkom Los Angeles.

BMW i3 Concept Coupe
BMW i3 Concept Coupé je druhým variantom pôvodného elektrického i3 Concept

Na prebiehajúcom autosalóne v Los Angeles predstavuje bavorská automobilka vo svetovej premiére BMW i3 Concept Coupé. Plne elektrický koncept nového Coupé i3 využíva elektrický motor z vlastného vývoja BMW. Má maximálny výkon 170 koní, najvyšší krútiaci moment 250 Nm, jednostupňovú prevodovku a pohon zadnej nápravy.

Zdrojom energie sú lítium-iónové články uložené pod podlahou, s ktorými i3 dokáže prejsť až 160 kilometrov. Jazdiť môže v troch jazdných režimoch: Comfort, Eco Pro a Eco Pro+, z ktorých posledný je najekonomickejší aj vzhľadom na to, že rýchlosť má obmedzenú na 90 km/h. Elektrický pohon BMW eDrive je zhodný s tým, ktorý má pôvodný i3 Concept.

Nové BMW i3 Coupé má dĺžku 3964 mm, široký je 1768 mm (oproti pôvodnému i3 je širší), na výšku meria 1555 mm a rázvor náprav je rovnaký ako mal pôvodný i3 a meria 2570 mm. Päťlúčové 20palcové ráfiky z ľahkých zliatin sú obuté do pneumatík 155/60 vpredu a 175/55 vzadu.

Ľahká karoséria je z laminátu vystuženého uhlíkovými vláknami a je v oranžovo-čiernej farbe. Má niekoľko zvláštností, ako bočné dverové okná bez rámov alebo nezvyklé vykrojenie zadných bočných okien. V interiéri sú štyri miesta. Aj keď sa vzadu pôvodne uvažovalo so samostatnými sedadlami, koncept dostal lavicu pre dvoch. Palubná doska má doplnky z eukalyptového dreva a lešteného hliníka. Zásuvka na elektrické nabíjanie je v zadnej časti pravého zadného blatníka.

Prístrojový 6,5palcový displej je priamo v zornom poli vodiča, väčší 8,8palcový pre palubný informačný systém iDrive je uprostred palubnej dosky a je natočený smerom na vodiča. Pod týmto displejom sú tlačidlá na ovládanie audio sústavy a klimatizácie. Pravdepodobne z praktických priestorových dôvodov nemá koncept i3 Coupé stredovú konzolu.

V Los Angeles sa očakáva priaznivá odozva Američanov na koncept nového Coupé, ktoré skôr pripomína trojdverový hatchbach ako kupé. Aké plány má s ním automobilka, to zrejme ukáže najbližšia budúcnosť. Možné však je, že tento trojdverový elektromobil bude druhým karosárskym variantom pre rad i3, ktorý by sa do predaja mal dostať už v roku 2013.

BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.