BMW i3 Concept Coupé: druhý variant i3

Streda, 05 december 2012

BMW sa vo vývoji svojich elektrických verzií činí. Po minuloročnom predstavení päťdverového konceptu i3, menšieho z dvoch vyvíjaných, predstavuje teraz verziu trojdverového kupé. Svetová premiéra novej verzie prémiového elektromobilu BMW i3 Coupé je v týchto dňoch v americkom Los Angeles.

BMW i3 Concept Coupe
BMW i3 Concept Coupé je druhým variantom pôvodného elektrického i3 Concept

Na prebiehajúcom autosalóne v Los Angeles predstavuje bavorská automobilka vo svetovej premiére BMW i3 Concept Coupé. Plne elektrický koncept nového Coupé i3 využíva elektrický motor z vlastného vývoja BMW. Má maximálny výkon 170 koní, najvyšší krútiaci moment 250 Nm, jednostupňovú prevodovku a pohon zadnej nápravy.

Zdrojom energie sú lítium-iónové články uložené pod podlahou, s ktorými i3 dokáže prejsť až 160 kilometrov. Jazdiť môže v troch jazdných režimoch: Comfort, Eco Pro a Eco Pro+, z ktorých posledný je najekonomickejší aj vzhľadom na to, že rýchlosť má obmedzenú na 90 km/h. Elektrický pohon BMW eDrive je zhodný s tým, ktorý má pôvodný i3 Concept.

Nové BMW i3 Coupé má dĺžku 3964 mm, široký je 1768 mm (oproti pôvodnému i3 je širší), na výšku meria 1555 mm a rázvor náprav je rovnaký ako mal pôvodný i3 a meria 2570 mm. Päťlúčové 20palcové ráfiky z ľahkých zliatin sú obuté do pneumatík 155/60 vpredu a 175/55 vzadu.

Ľahká karoséria je z laminátu vystuženého uhlíkovými vláknami a je v oranžovo-čiernej farbe. Má niekoľko zvláštností, ako bočné dverové okná bez rámov alebo nezvyklé vykrojenie zadných bočných okien. V interiéri sú štyri miesta. Aj keď sa vzadu pôvodne uvažovalo so samostatnými sedadlami, koncept dostal lavicu pre dvoch. Palubná doska má doplnky z eukalyptového dreva a lešteného hliníka. Zásuvka na elektrické nabíjanie je v zadnej časti pravého zadného blatníka.

Prístrojový 6,5palcový displej je priamo v zornom poli vodiča, väčší 8,8palcový pre palubný informačný systém iDrive je uprostred palubnej dosky a je natočený smerom na vodiča. Pod týmto displejom sú tlačidlá na ovládanie audio sústavy a klimatizácie. Pravdepodobne z praktických priestorových dôvodov nemá koncept i3 Coupé stredovú konzolu.

V Los Angeles sa očakáva priaznivá odozva Američanov na koncept nového Coupé, ktoré skôr pripomína trojdverový hatchbach ako kupé. Aké plány má s ním automobilka, to zrejme ukáže najbližšia budúcnosť. Možné však je, že tento trojdverový elektromobil bude druhým karosárskym variantom pre rad i3, ktorý by sa do predaja mal dostať už v roku 2013.

BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe BMW i3 Concept Coupe
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."