BMW M Performance: tri turbá, 381 k, 740 Nm

Štvrtok, 23 február 2012

Líder v oblasti vznetových motorov prináša aj naďalej revolučné riešenia. Po tom, ako v roku 2004 prekvapil prvým sériovo vyrábaným dieselom s dvoma turbodúchadlami, uvádza teraz nový radový šesťvalcový naftový motor pridaním ďalšieho tretieho turba. Parametre tohto motora sú na úrovni najvýkonnejších dieselových osemvalcov.

BMW X6 M50d
Jedným z modelov s novým vznetovým šesťvalcom s troma turbami je BMW X6 M50d

Nové produktové modely BMW s novými vznetovými šesťvalcami a troma turbami nesú označenie M Performance, vynikajú mimoriadne výkonnými motormi, zvýšenou agilitou a presnosťou riadenia, emotívne ladeným dizajnom, zachovanou každodennou praktickou využiteľnosťou a pozoruhodnou efektivitou pri vysokej dynamike. Vychádzajú pritom z aktuálnych modelov.

Nový vznetový radový šesťvalec s troma turbodúchadlami a priamym vstrekovaním common-rail má zdvihový objemu 2993 cm3 a naladený je na výkon 381 koní pri 4000-4400 otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 740 Nm dosahuje pri 2000-3000 otáčkach. Motor sa spája výlučne len s osemstupňovou automatickou prevodovkou a systémom pohonu všetkých kolies xDrive.

Ako pracuje motor s troma turbodúchadmi? Prvé malé turbo sa roztáča hneď po prekročení voľnobežných otáčok. Pri kompaktných rozmeroch a variabilnej geometrii lopatiek má malú zotrvačnosť a vďaka tomu rýchlu odozvu pri zmene otáčok. Veľké turbo sa pripája od 1500 otáčok. Obe turbodúchadlá sa dokážu postarať o to, aby motor dosiahol najvyšší krútiaci moment 740 Nm už po prekročení 2000 otáčok. Tretie turbodúchadlo je malé a pripája sa len výnimočne.

Mimoriadne výkonný nový vznetový šesťvalec udeľuje modelom BMW M550d xDrive sedan, BMW M550d xDrive Touring, BMW X5 M50d a BMW X6 M50d jazdné výkony. Nová technológia M Performance TwinPower Turbo poskytuje vysoký nárast výkonu a krútiaceho momentu v extrémne širokom pásme otáčok. Napriek tomu sú hodnoty spotreby paliva aj emisie podľa testovacieho cyklu EU takmer nezmenené.

Spotrebu paliva nového naftového motora znižujú mnohé inovácie, vrátane evolúcie priameho vstrekovania nafty common-rail, ktorej piezoelektrické vstrekovače pracujú s tlakom až do 2200 barov. Spotrebu znižuje aj funkcia Auto Start/Stop, rekuperácia brzdnej energie, mód ekonomickej jazdy a ďalšie, vďaka čomu je udávaná kombinovaná spotreba M550d xDrive len 6,3 litra nafty na 100 kilometrov.

Výkonové žezlo v päťkovom rade nepreberá nový motor, resp. modely do ktorých sa montuje. Vrchol radu 5 bude patriť naďalej modelu M5 s benzínovým 4,4 litrovým motorom s 560 konskými silami (pri 6000 až 7000 otáčkach) a 680 Nm, ktoré motor má v rozmedzí od 1500 do 5750 otáčok. Sila tohto motora ide však len na kolesá zadnej nápravy cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku, zatiaľ čo nový motor používa systém pohonu všetkých kolies xDrive a klasickú osemstupňovú automatickú prevodovku.

Aj keď sedan M550d xDrive s novým motorom nedosahuje parametre modelu M5, predsa však zrýchlenie z 0-100 km/h za 4,7 sekundy a maximálna rýchlosť 250 km/h (elektronicky obmedzená) si zasluhujú zaslúženú pozornosť. Navyše, podobnú dynamiku, s akceleráciou z 0-100 km/h za 4,9 sekundy, ponúka aj praktickejšia verzia kombi, teda M550d xDrive Touring.

BMW X6 M50d BMW X6 M50d BMW X6 M50d BMW X6 M50d BMW M550d xDRive BMW M550d xDRive BMW M550d xDrive Touring BMW M550d xDrive Touring BMW 50d MPerformance BMW M550d BMW M550d BMW M550d BMW M550d BMW M550d BMW M550d
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.