BMW M3: Auto Start Stop a iné

Pondelok, 15 február 2010

Mníchovská automobilka v rámci inovácií svojich vrcholových športových modelov M pre rok 2010 prináša viacero zásadných noviniek. Novou funkcia Auto Start Stop pri modeloch BMW M3, čo je automatické vypínanie motora keď automobil stojí, čím sa dosiahne nižšia spotreba a menej emisií CO2. Ďalšou je balík Competition, ktorý ešte viac zvýrazní športový charakter modelov. V jeho rámci aj nová výbava pre BMW X5 M a BMW X6 M, M športový balík pre BMW X5 a obohatenie programu BMW Individual.

BMW M3

Od jari 2010 doplní BMW v modeloch BMW M3 Coupé, BMW M3 Cabrio a BMW M3 sedan o funkciu Auto Start Stop. Zníži tým kombinovanú spotrebu paliva a emisie CO2 modelov BMW M3 až o 8 percent a emisie CO2 o 24 g/km. Na zvýraznenie výnimočnosti športového profilu modelov M3 bude tiež ponúkať balík Competition.

Nové BMW X5 dostane hneď pri uvedení na trh novú konfiguráciu doplnkového M športového balíka. Nové BMW radu 3 Coupé a nové BMW radu 3 Cabrio sa dajú takisto hneď od uvedenia na trh vylepšiť o M športový balík. Balík bude tiež k dispozícii ako súčasť edičného modelu Sport pre BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring. S uvedením modelu Z4 sDrive35si dostali M športový balík aj ostatné verzie tohto roadstera. Obohatená bude aj ponuka BMW Individual: obzvlášť exkluzívne doplnkové prvky dostane už pri uvedení na trh aj sedan BMW 5.

Nové prvky doplnkovej výbavy, systémy Side View a Speed Limit Info, budú k dispozícii aj pre modely BMW X5 M a BMW X6 M. Side View pozostáva z dvoch kamier na bokoch predných blatníkov, ktoré uľahčia orientáciu na neprehľadných križovatkách a výjazdoch z parkovísk. Ich obraz sa premietne na displej systému iDrive. Speed Limit Info zasa pomocou kamery nainštalovanej za čelným sklom sleduje dopravné značenia obmedzujúce rýchlosť pri ceste, porovnáva ich s údajmi z navigačného systému a aktuálny limit oznámi vodičovi na prístrojovom paneli, prípadne na čelnom skle na displeji Head-Up.

Na autosalóne v Ženeve začiatkom marca BMW predstaví aj M športový balík pre nové BMW X5. Obsahuje komponenty pre exteriér, interiér i podvozok. Extra dynamický vzhľad dodajú vozidlu rozmernejšie predné vzduchové otvory. Dynamický charakter získa automobil od športového podvozka a aerodynamické doplnky pre vyššie rýchlosti. Alternatívou sú dve farebné alebo leštená verzia 20-palcových M diskov kolies. V oboch prípadoch je použitá špeciálna sada pneumatík s odlišným rozmerom pre prednú a zadnú nápravu, navrhnutá presne pre BMW X5.

Jazdný zážitok v BMW X5 môžu zintenzívniť športové sedadlá pre vodiča a predného spolujazdca, M kožený volant, M opierka na nohu, interiérové obklady z lešteného hliníka a vnútorný obklad strechy BMW Individual antracitovej farby.

Novinkou pre BMW M3 Coupé a BMW M3 Cabrio sú modifikované zadné svetlá s homogénnym červeným krycím sklom. Ich dva jednoliate rady svietiacich LED diód vytvárajú charakteristický nočný dizajn.

Funkcia Auto Start Stop sa okrem manuálnej šesťstupňovej prevodovky kombinuje po prvý raz aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. BMW M3 je tak spolu s BMW ActiveHybrid X6 a BMW ActiveHybrid 7 prvým modelom, ktorý tento prvok na zvyšovanie efektivity využíva v kombinácii s automaticky ovládanou prevodovkou.

BMW X5 M dostalo nový dizajn cúvacích svetiel s extra štíhlymi svetelnými pásmi, ktoré opticky zvýrazňujú šírku vozidla. Okrem toho sú zadné svetlá vybavené LED diódami aj v dynamických brzdových svetlách, ktoré sa v prípade obzvlášť intenzívneho brzdenia rozblikajú a varujú tak vodičov za vami.

BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.