BMW M3: Auto Start Stop a iné

Pondelok, 15 február 2010

Mníchovská automobilka v rámci inovácií svojich vrcholových športových modelov M pre rok 2010 prináša viacero zásadných noviniek. Novou funkcia Auto Start Stop pri modeloch BMW M3, čo je automatické vypínanie motora keď automobil stojí, čím sa dosiahne nižšia spotreba a menej emisií CO2. Ďalšou je balík Competition, ktorý ešte viac zvýrazní športový charakter modelov. V jeho rámci aj nová výbava pre BMW X5 M a BMW X6 M, M športový balík pre BMW X5 a obohatenie programu BMW Individual.

BMW M3

Od jari 2010 doplní BMW v modeloch BMW M3 Coupé, BMW M3 Cabrio a BMW M3 sedan o funkciu Auto Start Stop. Zníži tým kombinovanú spotrebu paliva a emisie CO2 modelov BMW M3 až o 8 percent a emisie CO2 o 24 g/km. Na zvýraznenie výnimočnosti športového profilu modelov M3 bude tiež ponúkať balík Competition.

Nové BMW X5 dostane hneď pri uvedení na trh novú konfiguráciu doplnkového M športového balíka. Nové BMW radu 3 Coupé a nové BMW radu 3 Cabrio sa dajú takisto hneď od uvedenia na trh vylepšiť o M športový balík. Balík bude tiež k dispozícii ako súčasť edičného modelu Sport pre BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring. S uvedením modelu Z4 sDrive35si dostali M športový balík aj ostatné verzie tohto roadstera. Obohatená bude aj ponuka BMW Individual: obzvlášť exkluzívne doplnkové prvky dostane už pri uvedení na trh aj sedan BMW 5.

Nové prvky doplnkovej výbavy, systémy Side View a Speed Limit Info, budú k dispozícii aj pre modely BMW X5 M a BMW X6 M. Side View pozostáva z dvoch kamier na bokoch predných blatníkov, ktoré uľahčia orientáciu na neprehľadných križovatkách a výjazdoch z parkovísk. Ich obraz sa premietne na displej systému iDrive. Speed Limit Info zasa pomocou kamery nainštalovanej za čelným sklom sleduje dopravné značenia obmedzujúce rýchlosť pri ceste, porovnáva ich s údajmi z navigačného systému a aktuálny limit oznámi vodičovi na prístrojovom paneli, prípadne na čelnom skle na displeji Head-Up.

Na autosalóne v Ženeve začiatkom marca BMW predstaví aj M športový balík pre nové BMW X5. Obsahuje komponenty pre exteriér, interiér i podvozok. Extra dynamický vzhľad dodajú vozidlu rozmernejšie predné vzduchové otvory. Dynamický charakter získa automobil od športového podvozka a aerodynamické doplnky pre vyššie rýchlosti. Alternatívou sú dve farebné alebo leštená verzia 20-palcových M diskov kolies. V oboch prípadoch je použitá špeciálna sada pneumatík s odlišným rozmerom pre prednú a zadnú nápravu, navrhnutá presne pre BMW X5.

Jazdný zážitok v BMW X5 môžu zintenzívniť športové sedadlá pre vodiča a predného spolujazdca, M kožený volant, M opierka na nohu, interiérové obklady z lešteného hliníka a vnútorný obklad strechy BMW Individual antracitovej farby.

Novinkou pre BMW M3 Coupé a BMW M3 Cabrio sú modifikované zadné svetlá s homogénnym červeným krycím sklom. Ich dva jednoliate rady svietiacich LED diód vytvárajú charakteristický nočný dizajn.

Funkcia Auto Start Stop sa okrem manuálnej šesťstupňovej prevodovky kombinuje po prvý raz aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. BMW M3 je tak spolu s BMW ActiveHybrid X6 a BMW ActiveHybrid 7 prvým modelom, ktorý tento prvok na zvyšovanie efektivity využíva v kombinácii s automaticky ovládanou prevodovkou.

BMW X5 M dostalo nový dizajn cúvacích svetiel s extra štíhlymi svetelnými pásmi, ktoré opticky zvýrazňujú šírku vozidla. Okrem toho sú zadné svetlá vybavené LED diódami aj v dynamických brzdových svetlách, ktoré sa v prípade obzvlášť intenzívneho brzdenia rozblikajú a varujú tak vodičov za vami.

BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.