BMW M3: Auto Start Stop a iné

Pondelok, 15 február 2010

Mníchovská automobilka v rámci inovácií svojich vrcholových športových modelov M pre rok 2010 prináša viacero zásadných noviniek. Novou funkcia Auto Start Stop pri modeloch BMW M3, čo je automatické vypínanie motora keď automobil stojí, čím sa dosiahne nižšia spotreba a menej emisií CO2. Ďalšou je balík Competition, ktorý ešte viac zvýrazní športový charakter modelov. V jeho rámci aj nová výbava pre BMW X5 M a BMW X6 M, M športový balík pre BMW X5 a obohatenie programu BMW Individual.

BMW M3

Od jari 2010 doplní BMW v modeloch BMW M3 Coupé, BMW M3 Cabrio a BMW M3 sedan o funkciu Auto Start Stop. Zníži tým kombinovanú spotrebu paliva a emisie CO2 modelov BMW M3 až o 8 percent a emisie CO2 o 24 g/km. Na zvýraznenie výnimočnosti športového profilu modelov M3 bude tiež ponúkať balík Competition.

Nové BMW X5 dostane hneď pri uvedení na trh novú konfiguráciu doplnkového M športového balíka. Nové BMW radu 3 Coupé a nové BMW radu 3 Cabrio sa dajú takisto hneď od uvedenia na trh vylepšiť o M športový balík. Balík bude tiež k dispozícii ako súčasť edičného modelu Sport pre BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring. S uvedením modelu Z4 sDrive35si dostali M športový balík aj ostatné verzie tohto roadstera. Obohatená bude aj ponuka BMW Individual: obzvlášť exkluzívne doplnkové prvky dostane už pri uvedení na trh aj sedan BMW 5.

Nové prvky doplnkovej výbavy, systémy Side View a Speed Limit Info, budú k dispozícii aj pre modely BMW X5 M a BMW X6 M. Side View pozostáva z dvoch kamier na bokoch predných blatníkov, ktoré uľahčia orientáciu na neprehľadných križovatkách a výjazdoch z parkovísk. Ich obraz sa premietne na displej systému iDrive. Speed Limit Info zasa pomocou kamery nainštalovanej za čelným sklom sleduje dopravné značenia obmedzujúce rýchlosť pri ceste, porovnáva ich s údajmi z navigačného systému a aktuálny limit oznámi vodičovi na prístrojovom paneli, prípadne na čelnom skle na displeji Head-Up.

Na autosalóne v Ženeve začiatkom marca BMW predstaví aj M športový balík pre nové BMW X5. Obsahuje komponenty pre exteriér, interiér i podvozok. Extra dynamický vzhľad dodajú vozidlu rozmernejšie predné vzduchové otvory. Dynamický charakter získa automobil od športového podvozka a aerodynamické doplnky pre vyššie rýchlosti. Alternatívou sú dve farebné alebo leštená verzia 20-palcových M diskov kolies. V oboch prípadoch je použitá špeciálna sada pneumatík s odlišným rozmerom pre prednú a zadnú nápravu, navrhnutá presne pre BMW X5.

Jazdný zážitok v BMW X5 môžu zintenzívniť športové sedadlá pre vodiča a predného spolujazdca, M kožený volant, M opierka na nohu, interiérové obklady z lešteného hliníka a vnútorný obklad strechy BMW Individual antracitovej farby.

Novinkou pre BMW M3 Coupé a BMW M3 Cabrio sú modifikované zadné svetlá s homogénnym červeným krycím sklom. Ich dva jednoliate rady svietiacich LED diód vytvárajú charakteristický nočný dizajn.

Funkcia Auto Start Stop sa okrem manuálnej šesťstupňovej prevodovky kombinuje po prvý raz aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. BMW M3 je tak spolu s BMW ActiveHybrid X6 a BMW ActiveHybrid 7 prvým modelom, ktorý tento prvok na zvyšovanie efektivity využíva v kombinácii s automaticky ovládanou prevodovkou.

BMW X5 M dostalo nový dizajn cúvacích svetiel s extra štíhlymi svetelnými pásmi, ktoré opticky zvýrazňujú šírku vozidla. Okrem toho sú zadné svetlá vybavené LED diódami aj v dynamických brzdových svetlách, ktoré sa v prípade obzvlášť intenzívneho brzdenia rozblikajú a varujú tak vodičov za vami.

BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3 BMW M3
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.