BMW M3 GTS - najostrejšia eM-trojka

Pondelok, 16 november 2009

Bavorská automobilka BMW "vyostrila" svoj športový model M3 tým, že pôvodnej eM-trojke ubrala takmer 200 kg na hmotnosti, zväčšila objem z 4,0 litra na 4,4 litra a zvýšila výkon na 450 koní. Dostatočný dôvod na to, aby sa takýto model mohol nazývať pravým športovým náradím, s ktorým síce môžete brázdiť aj po bežných cestách, ale hanbu vám neurobí ani na pretekárskom okruhu. V Mníchove ho pomenovali M3 GTS, zatiaľ je v pozícii konceptu, a čo je dôležité, bude sa s určitosťou vyrábať, avšak vždy len na objednávku konkrétneho zákazníka.

BMW M3 GTS
Najostrejšia odľahčená športová M3 GTS má výkon 450 koní. Na trh príde na jar 2010.

Znalci mníchovských modelov však už tušia, že nové BMW M3 GTS sa vracia ku koreňom známeho, uznávaného a milovaného M3 CSL, ktorý bol športovou verziou jednej z predchádzajúcich generácií eM-trojky – E46. M3 CSL, podobne ako nový koncept GTS, nebola obyčajnou M3-kou. Bola tiež ľahšia, výkonnejšia i rýchlejšia ako BMW M3 E46. Aj preto dodnes tým, ktorý ju bližšie poznali, nedá športiak tohto kalibru pokojne spávať. M3 CST z konca osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov bola a stále je v mysliach pamätníkov ikonou na nebi BMW. Bol to predovšetkým výkon, skvelý podvozok a z toho plynúce jazdné schopnosti, ktoré tento model vyniesli do bájnych výšav.

Základom pre M3 GTS je súčasné M3 kupé s už ľahšou karbónovou strechou. V odľahčovaní sa však ďalej pokračovalo, napríklad v interiéri. Ubrali zo sériovej výbavy, zvukovej izolácie (nahradená špecificky zostavenou zvukovou izoláciou) a vybrali sa aj ďalšie prvky komfortu, ako klimatizácia, audiosystém, navigácia, ale aj zadné sedadlá. A aj keď pribudli bezpečnostný oblúk v mieste B-stĺpikov, 6bodové bezpečnostné pásy, hasiaci prístroj, vypínač na okamžité odpojenie elektroinštalácie, nový výfukový systém a iné, podarilo sa znížiť hmotnosť M3 GTS na úžasných 1470 kg.

Pod kapotou bije teraz osemvalcové srdce z M3 so zvýšeným objemom 4,4 litra, ktorého výkon dosahuje 450 koní, ďalšie údaje BMW nezverejnilo. Poháňané sú kolesá zadnej nápravy prostredníctvom sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovky M-DKG Drivelogic, ktorá umožňuje zmenu prevodového stupňa bez prerušenia ťažnej sily. Koncept GTS sedí nad vozovkou nižšie, údaj však nepoznáme. Zvýšený výkon, nižšia hmotnosť a pridané nastaviteľné aerodynamické prvky zlepšili dynamické a jazdné schopnosti CSL, čo sa najviac prejaví pri jazde na okruhu.

BMW M3 GTS
Exteriér dotvára karbónová strecha, špeciálne kolesá a nastaviteľné aerodynamické prvky

Jazdné schopnosti má na starosti upravený podvozok. Predná i zadná náprava vychádzajú z konštrukcie náprav BMW M3 Coupé. Nosník zadnej nápravy je však uložený v pomocnom ráme. Podvozku asistujú tvrdšie žlté pružiny, nastaviteľné tlmiče pruženia a pneumatiky s rozmerom 225/35 vpredu a 285/30 vzadu obuté na 19palcových diskoch z ľahkého kovu s dizajnom dvojitých lúčov. K tomu sú prispôsobené aj brzdy (vpredu so šesťpiestikovými a vzadu so štvorpiestikovými strmeňmi), od ktorých sa požaduje vyššia účinnosť a efektívnosť. Vzhľadom k týmto vlastnostiam bude jazda v M3 GTS tak na bežnej ceste ako aj na okruhu predvídateľná, predovšetkým však taká, že vás za volantom uchváti.

Exteriérové prvky, ktoré sú na sériovom BMW M3 v chrómovom vyhotovení, ako BMW ľadvinky či postranné žiabrovanie, sú z tmavého eloxovaného chrómu. Vo výbave interiéru sú klasické anatomické sedadlá, vnútorné obloženie v karbónovom vyhotovení a M volant potiahnutý alcantarou. Aj vnútorná výplň dverí a zadnej časti je z alcantary.

Nové BMW M3, ktoré je zatiaľ len konceptom, sa má začať vyrábať tak, aby sa k prvým zákazníkom v Nemecku dostalo už na jar 2010. Na ostatné trhy by BMW M3 GTS malo doraziť v lete budúceho roka, ale ako sme už povedali, len na základe individuálnych objednávok. Cena by mala byť približne 115 000 eur.

Autor: J. Godberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.