BMW M4 GTS: Nové "emko" a jeho 500 koní

Streda, 07 október 2015

Prednedávnom ešte koncept, dnes už sériový model. Síce len v limitovanej 700 kusovej edícii, ale i tak strela menom BMW M4 GTS nadchne každého vyznávača výkonov a rýchlosti svojimi 500 konskými silami, akceleráciou na stovku za 3,8 sekundy a najvyššou rýchlosťou 305 kilometrov za hodinu. Ak ho chcete, tak si ho ihneď objednajte, pretože zajtra bude už neskoro.

1 BMW M4 GTS
Päťstokoňové BMW M4 GTS zvládne stovku za 3,8 sekundy a vie ísť až 305 km/h

Premiéru bude mať nové BMW M4 GTS na autosalóne v japonskom Tokiu už koncom tohto októbra. Ešte predtým sa bavorská strela predstavila počas tohto leta ako štúdia M4 GTS, ktorá však už vtedy vyzerala ako sériový model. Od bežného BMW sa vpredu nový model líši športovými prvkami ako je predný splitter, "vybúlenina" na prednej kapote a hlavné svetlomety s brilantnou technológiou LED

Tiež elegantným dizajnom kovaných kolies 666 M Styling so špeciálnymi pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup2, vpredu 265/35 R 19 a vzadu 285/30 R 20 a vzadu nastaviteľným karbónovým krídlom. K tomu ešte karbónový difúzor, titánový výfuk či zadné svetlá s exkluzívnou svetovou novinkou, technológiou OLED.

Interiér okrem toho, že je komfortný, je aj maximálne športový. Volant je obšitý alcantarou, predné anatomické sedadlá majú kostru z uhlíkových vlákien a čalúnenie využíva kombináciu kože a umelého semiša. Palubná doska i obloženie dverí sú odľahčené a namiesto kľučiek sú len pútka – to všetko kvôli celkovému odľahčeniu auta, čím sa ušetrilo na hmotnosti okolo 90 kilogramov. Auto po celkovom odľahčení váži len 1510 kilogramov, s vodičom je pohotovostná hmotnosť 1585 kg.

2 BMW M4 GTS
V interiéri je z každého detailu cítiť, že M4 GTS je výnimočný a poriadne ostrý model

Srdcom modelu BMW M4 GTS je trojlitrový radový šesťvalec TwinPower Turbo s výkonom rovných 500 koní (368 kW) a najvyšším krútiacim momentom 600 Nm. Základ je z modelu BMW M3/M4, tomuto však bavorskí inžinieri pridali inovatívnu technológiu vstrekovania vody do nasávacieho systému motora, čo mu dodalo podstatne viac sily. Na ich skrotenie má model M4 GTS štandardne keramické brzdy a v troch stupňoch staviteľný športový podvozok.

Vďaka týmto parametrom je BMW M4 GTS najagilnejším a najsvižnejším modelom s najvyššou dynamikou v tomto modelovom rade. Dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je obmedzená na 305 km/h. Spotreba paliva a emisie CO2 zostávajú na úrovni modelu BMW M4 Coupe – 8,3 litra na 100 km a 194 g/km.

3 BMW M4 GTS
Vzadu zdobia nový M4 GTS karbónové krídlo a difúzor, titánový výfuk a svetlá OLED

Spoločnosť BMW M GmbH si uvedením modelu BMW M4 GTS na trh pripomenie 30. výročie modelu BMW M3, ktorý sa vyrába od roku 1986. Špeciálna edícia tohto modelu bude po prvýkrát dostupná aj na severoamerickom trhu.

1 BMW M4 GTS 2 BMW M4 GTS 3 BMW M4 GTS 4 BMW M4 GTS 5 BMW M4 GTS 6 BMW M4 GTS BMW M4 GTS 7 8 BMW M4 GTS 9 BMW M4 GTS
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.