BMW M4 GTS: Nové "emko" a jeho 500 koní

Streda, 07 október 2015

Prednedávnom ešte koncept, dnes už sériový model. Síce len v limitovanej 700 kusovej edícii, ale i tak strela menom BMW M4 GTS nadchne každého vyznávača výkonov a rýchlosti svojimi 500 konskými silami, akceleráciou na stovku za 3,8 sekundy a najvyššou rýchlosťou 305 kilometrov za hodinu. Ak ho chcete, tak si ho ihneď objednajte, pretože zajtra bude už neskoro.

1 BMW M4 GTS
Päťstokoňové BMW M4 GTS zvládne stovku za 3,8 sekundy a vie ísť až 305 km/h

Premiéru bude mať nové BMW M4 GTS na autosalóne v japonskom Tokiu už koncom tohto októbra. Ešte predtým sa bavorská strela predstavila počas tohto leta ako štúdia M4 GTS, ktorá však už vtedy vyzerala ako sériový model. Od bežného BMW sa vpredu nový model líši športovými prvkami ako je predný splitter, "vybúlenina" na prednej kapote a hlavné svetlomety s brilantnou technológiou LED

Tiež elegantným dizajnom kovaných kolies 666 M Styling so špeciálnymi pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup2, vpredu 265/35 R 19 a vzadu 285/30 R 20 a vzadu nastaviteľným karbónovým krídlom. K tomu ešte karbónový difúzor, titánový výfuk či zadné svetlá s exkluzívnou svetovou novinkou, technológiou OLED.

Interiér okrem toho, že je komfortný, je aj maximálne športový. Volant je obšitý alcantarou, predné anatomické sedadlá majú kostru z uhlíkových vlákien a čalúnenie využíva kombináciu kože a umelého semiša. Palubná doska i obloženie dverí sú odľahčené a namiesto kľučiek sú len pútka – to všetko kvôli celkovému odľahčeniu auta, čím sa ušetrilo na hmotnosti okolo 90 kilogramov. Auto po celkovom odľahčení váži len 1510 kilogramov, s vodičom je pohotovostná hmotnosť 1585 kg.

2 BMW M4 GTS
V interiéri je z každého detailu cítiť, že M4 GTS je výnimočný a poriadne ostrý model

Srdcom modelu BMW M4 GTS je trojlitrový radový šesťvalec TwinPower Turbo s výkonom rovných 500 koní (368 kW) a najvyšším krútiacim momentom 600 Nm. Základ je z modelu BMW M3/M4, tomuto však bavorskí inžinieri pridali inovatívnu technológiu vstrekovania vody do nasávacieho systému motora, čo mu dodalo podstatne viac sily. Na ich skrotenie má model M4 GTS štandardne keramické brzdy a v troch stupňoch staviteľný športový podvozok.

Vďaka týmto parametrom je BMW M4 GTS najagilnejším a najsvižnejším modelom s najvyššou dynamikou v tomto modelovom rade. Dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je obmedzená na 305 km/h. Spotreba paliva a emisie CO2 zostávajú na úrovni modelu BMW M4 Coupe – 8,3 litra na 100 km a 194 g/km.

3 BMW M4 GTS
Vzadu zdobia nový M4 GTS karbónové krídlo a difúzor, titánový výfuk a svetlá OLED

Spoločnosť BMW M GmbH si uvedením modelu BMW M4 GTS na trh pripomenie 30. výročie modelu BMW M3, ktorý sa vyrába od roku 1986. Špeciálna edícia tohto modelu bude po prvýkrát dostupná aj na severoamerickom trhu.

1 BMW M4 GTS 2 BMW M4 GTS 3 BMW M4 GTS 4 BMW M4 GTS 5 BMW M4 GTS 6 BMW M4 GTS BMW M4 GTS 7 8 BMW M4 GTS 9 BMW M4 GTS
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."