BMW M760Li xDrive: 6,6 V12 a 600 koní

Pondelok, 15 február 2016

Bavorská automobilka prichádza s novou vlajková loďou BMW M760Li xDrive. Výnimočný výkon 600 koní dvanásťvalcového benzínového motora s technológiou M Performance TwinPower Turbo zrýchli luxusnú limuzínu z 0-100 km/h pod štyri sekundy a bez obmedzovača rýchlosti ide viac ako 300 km/h.

1 BMW M760Li xDrive
Luxusná predĺžená limuzína BMW M760Li xDrive sa predstaví na autosalóne v Ženeve

Už na konci minulého roku sa pošuškávalo, že BMW chce rozšíriť ponuku radu 7 o verziu M. To sa potvrdilo v týchto dňoch a model s plným názvom BMW M760Li xDrive sa naživo ukáže už o dva týždne na autosalóne v Ženeve.

Pod kapotou novinky uložili bavoráci dvakrát preplňovaný vidlicový dvanásťvalec s objemom 6592 cm³. Benzínový agregát s výkonom 441 kW/600k vyvinie krútiaci moment 800 Nm už od 1500 otáčok za minútu. Na kolesá sa bude prenášať prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky Steptronic.

Emkový model najväčšej a najluxusnejšej bavorskej limuzíny zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a zvyčajná maximálna rýchlosť 250 km/h sa po odblokovaní balíčkom M Driver môže zvýšiť na 305 km/h. Pokiaľ ide o spotrebu, tak tá nie je horibilne vysoká, ako by sa to na prvý pohľad mohlo vidieť, ale v kombinovanom režime výrobca udáva 12, 6 litra na sto kilometrov.

2 BMW M760Li xDrive
Interiéru novej limuzíny nechýba luxusná výbava so športovým doplnkovými prvkami

Z názvu modelu s písmenkom L je zrejmé, že ide o predĺženú verziu sedmičkového modelu - rázvor náprav je zväčšený na 3210 mm. Luxusná limuzína má v názve modelu xDrive, teda pohon štyroch kolies, pričom tento systém dáva dôraz na pohon kolies zadnej nápravy. Zvláštnosťou výbavy je natáčanie zadných kolies. Automobil jazdí na 20palcových kolesách.

Rýchle auto musí mať brzdový systém, ktorý dokáže v každej rýchlosti skrotiť tých 600 koní dvanásťvalcového motora pod kapotou. Takže na kolesách má špeciálne kotúče M Sport, čo sa pozná podľa modro sfarbených brzdových strmeňov. Odpruženie obstaráva vzduchový systém Executive Drive Pro a dodáva limuzíne skvelý jazdný komfort.

Luxusný interiér s prvkami dreveného obloženia vlajkovej lode dýcha aj športom. Taký je multifunkčný volant s hrubším vencom a logom M, pedále z nehrdzavejúcej ocele s gumovými vložkami. Luxus modelu M760 xDrive má na starosti balík Excellence. Rýchlomer má ciachovanie do 330 km/h.

3 BMW M760Li xDrive
Aj tento pohľad na limuzínu BMW M760Li xDrive jasne naznačuje jej športový charakter

Nová luxusno-športová limuzína BMW M760Li xDrive by mohla prísť do predaja v závere tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.