BMW M760Li xDrive: 6,6 V12 a 600 koní

Pondelok, 15 február 2016

Bavorská automobilka prichádza s novou vlajková loďou BMW M760Li xDrive. Výnimočný výkon 600 koní dvanásťvalcového benzínového motora s technológiou M Performance TwinPower Turbo zrýchli luxusnú limuzínu z 0-100 km/h pod štyri sekundy a bez obmedzovača rýchlosti ide viac ako 300 km/h.

1 BMW M760Li xDrive
Luxusná predĺžená limuzína BMW M760Li xDrive sa predstaví na autosalóne v Ženeve

Už na konci minulého roku sa pošuškávalo, že BMW chce rozšíriť ponuku radu 7 o verziu M. To sa potvrdilo v týchto dňoch a model s plným názvom BMW M760Li xDrive sa naživo ukáže už o dva týždne na autosalóne v Ženeve.

Pod kapotou novinky uložili bavoráci dvakrát preplňovaný vidlicový dvanásťvalec s objemom 6592 cm³. Benzínový agregát s výkonom 441 kW/600k vyvinie krútiaci moment 800 Nm už od 1500 otáčok za minútu. Na kolesá sa bude prenášať prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky Steptronic.

Emkový model najväčšej a najluxusnejšej bavorskej limuzíny zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a zvyčajná maximálna rýchlosť 250 km/h sa po odblokovaní balíčkom M Driver môže zvýšiť na 305 km/h. Pokiaľ ide o spotrebu, tak tá nie je horibilne vysoká, ako by sa to na prvý pohľad mohlo vidieť, ale v kombinovanom režime výrobca udáva 12, 6 litra na sto kilometrov.

2 BMW M760Li xDrive
Interiéru novej limuzíny nechýba luxusná výbava so športovým doplnkovými prvkami

Z názvu modelu s písmenkom L je zrejmé, že ide o predĺženú verziu sedmičkového modelu - rázvor náprav je zväčšený na 3210 mm. Luxusná limuzína má v názve modelu xDrive, teda pohon štyroch kolies, pričom tento systém dáva dôraz na pohon kolies zadnej nápravy. Zvláštnosťou výbavy je natáčanie zadných kolies. Automobil jazdí na 20palcových kolesách.

Rýchle auto musí mať brzdový systém, ktorý dokáže v každej rýchlosti skrotiť tých 600 koní dvanásťvalcového motora pod kapotou. Takže na kolesách má špeciálne kotúče M Sport, čo sa pozná podľa modro sfarbených brzdových strmeňov. Odpruženie obstaráva vzduchový systém Executive Drive Pro a dodáva limuzíne skvelý jazdný komfort.

Luxusný interiér s prvkami dreveného obloženia vlajkovej lode dýcha aj športom. Taký je multifunkčný volant s hrubším vencom a logom M, pedále z nehrdzavejúcej ocele s gumovými vložkami. Luxus modelu M760 xDrive má na starosti balík Excellence. Rýchlomer má ciachovanie do 330 km/h.

3 BMW M760Li xDrive
Aj tento pohľad na limuzínu BMW M760Li xDrive jasne naznačuje jej športový charakter

Nová luxusno-športová limuzína BMW M760Li xDrive by mohla prísť do predaja v závere tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.