BMW M760Li xDrive: 6,6 V12 a 600 koní

Pondelok, 15 február 2016

Bavorská automobilka prichádza s novou vlajková loďou BMW M760Li xDrive. Výnimočný výkon 600 koní dvanásťvalcového benzínového motora s technológiou M Performance TwinPower Turbo zrýchli luxusnú limuzínu z 0-100 km/h pod štyri sekundy a bez obmedzovača rýchlosti ide viac ako 300 km/h.

1 BMW M760Li xDrive
Luxusná predĺžená limuzína BMW M760Li xDrive sa predstaví na autosalóne v Ženeve

Už na konci minulého roku sa pošuškávalo, že BMW chce rozšíriť ponuku radu 7 o verziu M. To sa potvrdilo v týchto dňoch a model s plným názvom BMW M760Li xDrive sa naživo ukáže už o dva týždne na autosalóne v Ženeve.

Pod kapotou novinky uložili bavoráci dvakrát preplňovaný vidlicový dvanásťvalec s objemom 6592 cm³. Benzínový agregát s výkonom 441 kW/600k vyvinie krútiaci moment 800 Nm už od 1500 otáčok za minútu. Na kolesá sa bude prenášať prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky Steptronic.

Emkový model najväčšej a najluxusnejšej bavorskej limuzíny zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a zvyčajná maximálna rýchlosť 250 km/h sa po odblokovaní balíčkom M Driver môže zvýšiť na 305 km/h. Pokiaľ ide o spotrebu, tak tá nie je horibilne vysoká, ako by sa to na prvý pohľad mohlo vidieť, ale v kombinovanom režime výrobca udáva 12, 6 litra na sto kilometrov.

2 BMW M760Li xDrive
Interiéru novej limuzíny nechýba luxusná výbava so športovým doplnkovými prvkami

Z názvu modelu s písmenkom L je zrejmé, že ide o predĺženú verziu sedmičkového modelu - rázvor náprav je zväčšený na 3210 mm. Luxusná limuzína má v názve modelu xDrive, teda pohon štyroch kolies, pričom tento systém dáva dôraz na pohon kolies zadnej nápravy. Zvláštnosťou výbavy je natáčanie zadných kolies. Automobil jazdí na 20palcových kolesách.

Rýchle auto musí mať brzdový systém, ktorý dokáže v každej rýchlosti skrotiť tých 600 koní dvanásťvalcového motora pod kapotou. Takže na kolesách má špeciálne kotúče M Sport, čo sa pozná podľa modro sfarbených brzdových strmeňov. Odpruženie obstaráva vzduchový systém Executive Drive Pro a dodáva limuzíne skvelý jazdný komfort.

Luxusný interiér s prvkami dreveného obloženia vlajkovej lode dýcha aj športom. Taký je multifunkčný volant s hrubším vencom a logom M, pedále z nehrdzavejúcej ocele s gumovými vložkami. Luxus modelu M760 xDrive má na starosti balík Excellence. Rýchlomer má ciachovanie do 330 km/h.

3 BMW M760Li xDrive
Aj tento pohľad na limuzínu BMW M760Li xDrive jasne naznačuje jej športový charakter

Nová luxusno-športová limuzína BMW M760Li xDrive by mohla prísť do predaja v závere tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.