BMW M8 sa bude vyrábať. V predaji už na budúci rok.

Utorok, 06 jún 2017

BMW predstavilo koncom mája koncept luxusného športového kupé BMW radu 8. Teraz prichádza z Mníchova bomba ešte väčšieho kalibru: Bavori pracujú súčasne aj na novom športovom modeli M8.

BMW M8 prototyp
Prototyp BMW M8 vyzerá veľmi sľubne. Nadviaže na tradíciu luxusných športových kupé?

Popri vývoji štandardného BMW radu 8 pracujú inžinieri BMW M na plné otáčky aj na modeli M. Prvý z prototypov BMW M8, teraz ešte plne maskovaný, sa predstavil koncom mája na jazdnej prezentácii ako súčasť sprievodného programu 24-hodinových pretekov na okruhu Nürburgring.

Klasické prvky modelov M, ako väčšie prívody vzduchu, modifikované brzdy a športový výfuk so štyrmi koncovkami naznačujú výrazne zvýšený výkon a dynamický potenciál vozidla, teda presne to, čomu neodolá žiadny nadšenec vzrušujúcej jazdy plnej emócií.

Vývoj štandardného BMW radu 8 a športového modelu M prebiehajú paralelne. BMW M8 bude mať gény radu 8 a zároveň zdokonalené jazdné vlastnosti s veľkou nádielkou dynamickej ostrosti, precíznosti a agilnosti. Súhra týchto faktorov ponúkne zážitok z jazdy typický pre BMW M a uspokojí aj tie najnáročnejšie očakávania budúcich zákazníkov.

Z tlačovej správy tiež vyplýva, že konštruktéri pracujú aj na pretekárskom modeli BMW M8 GTE, ktorý bude znamenať návrat BMW Motorsport na preteky 24hodín Le Mans a prípravy v tomto smere sú v plnom prúde.

Vývoj nového pretekárskeho automobilu je je vždy napínavý, v prípade BMW M8 GTE je očakávanie o to vzrušujúcejšie. Zatiaľ BMW neukáže žiadne fotografie, ale podľa riaditeľa BMW Motorsport Jensa Marquardta bude model M8 GTE vyzerať úžasne.

BMW plánuje nový model M8 GTE predstaviť v prvej polovici tohto roka. Svoj pretekársky debut zažije podľa riaditeľa BMW Motorsport na 24-hodinových pretekoch na okruhu Daytona v januári 2018.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.