BMW posiela do Detroitu silnú flotilu

Piatok, 16 december 2011

BMW predstaví verejnosti začiatkom budúceho roka na autosalóne v Detroite novú generáciu BMW radu 3 Sedan, BMW 5 ActiveHybrid 5, nové BMW M5 ako aj štúdie BMW i3 Concept a BMW i8 Concept. North American International Motor Show sa pre verejnosť uskutoční od 14. do 22. januára 2012, novinárske dni sa začnú o dva dni skôr.

BMW 3 Sedan
Nová generácia BMW 3 sa na americkom autosalóne predstaví vo verzii sedan

Premiéra šiestej generáciu sedanu BMW 3 sa u Američanov očakáva s veľkým záujmom. Nový model strednej triedy má dynamický a elegantný dizajn. Bude sa ponúkať v troch nových výbavových líniách: Sport Line, Luxury Line a Modern Line. Líšiť od seba sa budú prvkami interiéru i exteriéru. Základné výbavy doplní v priebehu roku 2012 aj M športový balík.

Nastupujúci model je väčší od odchádzajúceho. Do dĺžky narástol o 93 mm, vďaka čomu sa zväčšil priestor pre nohy pasažierov na zadných sedadlách o 15 mm. Kokpit je orientovaný na vodiča, interiér má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály. Sedan šiestej generácie bude najšportovejším automobilom vo svojej triede a vynikať bude aj komfortom jazdy.

BMW 3 interiér
Interiér nového BMW radu 3 má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály

Paletu pohonných agregátov pre rad 3 budú tvoriť špičkové benzínové aj naftové motory TwinPower Turbo. BMW 328i bude poháňať prvý z novej generácie prepĺňaných benzínových štvorvalcov TwinPower Turbo s výkonom 245 koní. Model 335i zasa radový benzínový šesťvalec TwinPower Turbo s výkonom 306 koní.

Naftové motory TwinPower Turbo sú zastúpené modelom 320d s najvyšším výkonom dvojlitrového štvorvalca 184 koní a špeciálna verzia 320d EfficientDynamics Edition bude mať 163 koní. Štandardne sa všetky motory budú spájajú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale na výber bude aj osemstupňový automat.

BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5 vychádza z 535i, poháňa ho trojlitrový šesťvalec a elektromotor. S celkovým výkonom 340 koní zrýchli na stovku za 5,9 sekundy a spotrebuje pod 7 litrov.

BMW ActiveHybrid 5 použije na svoj pohon kombináciu spaľovacieho motora a elektromotora. Jednotka benzínového šesťvalca TwinPower Turbo a elektromotora bude mať celkový výkon 340 koní, zrýchli na 100 km/h za 5,9 sekundy a spotrebuje na sto kilometrov jazdy len 6,4 až 7,0 litrov benzínu. Model ActiveHybrid 5 môže jazdiť aj na čisto elektrický pohonom.

BMW M5
Môže byť najlepší ešte lepší? – to je otázka súvisiaca s uvedením nového BMW M5

V Detroite sa predstaví aj piata generácia BMW M5. Aj nový model sa bude pýšiť bezkonkurenčnou interpretáciou pretekársky orientovaného pohonu aj podvozku. Poháňať ho bude nový 4,4litrový benzínový agregát V8 M TwinPower Turbo. Maximálny výkon 560 koní dosahuje pri 6000 až 7000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 680 Nm má od 1500 do 5750 ot/min. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 4,4 sekundy, kombinovanú spotrebu udáva BMW len 9,9 l/100 km. Sila pohonného agregátu sa prenáša na kolesá zadnej nápravy cez štandardnú sedemstupňovú M dvojspojkovú prevodovku a nový aktívny M diferenciál.

BMW i3 Concept
Štvormiestne kompaktné plne elektrické BMW i3 je určené najmä pre mestskú premávku

Model i3 Concept je predlohou prvého sériovo vyrábaného plne elektrického automobilu od BMW. Ide o štvormiestne mestské vozidlo, ktorého elektromotor s výkonom 170 k (125 kW) poháňa zadné kolesá a dokáže s ním zrýchliť na 100 km/h pod 8 sekúnd.

BMW i8 Concept
BMW i8 poháňa spaľovací motor a elektromotor a dosahuje celkový výkon 354 koní

Väčší i8 Concept je automobil typu plug-in hybrid (nabíjanie zo zásuvky). Ide o vysokovýkonný športový automobil s usporiadaním interiéru 2+2. Trojvalcový prepĺňaný benzínový agregát poháňa zadnú nápravu, elektromotor prednú. Celkový kombinovaný výkon hybridného systému je až 354 koní a vozidlo zrýchli na 100 km/h za menej než 5 sekúnd, v kombinovanom cykle spotrebuje menej ako 3 litre benzínu na 100 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.