BMW posiela do Detroitu silnú flotilu

Piatok, 16 december 2011

BMW predstaví verejnosti začiatkom budúceho roka na autosalóne v Detroite novú generáciu BMW radu 3 Sedan, BMW 5 ActiveHybrid 5, nové BMW M5 ako aj štúdie BMW i3 Concept a BMW i8 Concept. North American International Motor Show sa pre verejnosť uskutoční od 14. do 22. januára 2012, novinárske dni sa začnú o dva dni skôr.

BMW 3 Sedan
Nová generácia BMW 3 sa na americkom autosalóne predstaví vo verzii sedan

Premiéra šiestej generáciu sedanu BMW 3 sa u Američanov očakáva s veľkým záujmom. Nový model strednej triedy má dynamický a elegantný dizajn. Bude sa ponúkať v troch nových výbavových líniách: Sport Line, Luxury Line a Modern Line. Líšiť od seba sa budú prvkami interiéru i exteriéru. Základné výbavy doplní v priebehu roku 2012 aj M športový balík.

Nastupujúci model je väčší od odchádzajúceho. Do dĺžky narástol o 93 mm, vďaka čomu sa zväčšil priestor pre nohy pasažierov na zadných sedadlách o 15 mm. Kokpit je orientovaný na vodiča, interiér má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály. Sedan šiestej generácie bude najšportovejším automobilom vo svojej triede a vynikať bude aj komfortom jazdy.

BMW 3 interiér
Interiér nového BMW radu 3 má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály

Paletu pohonných agregátov pre rad 3 budú tvoriť špičkové benzínové aj naftové motory TwinPower Turbo. BMW 328i bude poháňať prvý z novej generácie prepĺňaných benzínových štvorvalcov TwinPower Turbo s výkonom 245 koní. Model 335i zasa radový benzínový šesťvalec TwinPower Turbo s výkonom 306 koní.

Naftové motory TwinPower Turbo sú zastúpené modelom 320d s najvyšším výkonom dvojlitrového štvorvalca 184 koní a špeciálna verzia 320d EfficientDynamics Edition bude mať 163 koní. Štandardne sa všetky motory budú spájajú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale na výber bude aj osemstupňový automat.

BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5 vychádza z 535i, poháňa ho trojlitrový šesťvalec a elektromotor. S celkovým výkonom 340 koní zrýchli na stovku za 5,9 sekundy a spotrebuje pod 7 litrov.

BMW ActiveHybrid 5 použije na svoj pohon kombináciu spaľovacieho motora a elektromotora. Jednotka benzínového šesťvalca TwinPower Turbo a elektromotora bude mať celkový výkon 340 koní, zrýchli na 100 km/h za 5,9 sekundy a spotrebuje na sto kilometrov jazdy len 6,4 až 7,0 litrov benzínu. Model ActiveHybrid 5 môže jazdiť aj na čisto elektrický pohonom.

BMW M5
Môže byť najlepší ešte lepší? – to je otázka súvisiaca s uvedením nového BMW M5

V Detroite sa predstaví aj piata generácia BMW M5. Aj nový model sa bude pýšiť bezkonkurenčnou interpretáciou pretekársky orientovaného pohonu aj podvozku. Poháňať ho bude nový 4,4litrový benzínový agregát V8 M TwinPower Turbo. Maximálny výkon 560 koní dosahuje pri 6000 až 7000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 680 Nm má od 1500 do 5750 ot/min. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 4,4 sekundy, kombinovanú spotrebu udáva BMW len 9,9 l/100 km. Sila pohonného agregátu sa prenáša na kolesá zadnej nápravy cez štandardnú sedemstupňovú M dvojspojkovú prevodovku a nový aktívny M diferenciál.

BMW i3 Concept
Štvormiestne kompaktné plne elektrické BMW i3 je určené najmä pre mestskú premávku

Model i3 Concept je predlohou prvého sériovo vyrábaného plne elektrického automobilu od BMW. Ide o štvormiestne mestské vozidlo, ktorého elektromotor s výkonom 170 k (125 kW) poháňa zadné kolesá a dokáže s ním zrýchliť na 100 km/h pod 8 sekúnd.

BMW i8 Concept
BMW i8 poháňa spaľovací motor a elektromotor a dosahuje celkový výkon 354 koní

Väčší i8 Concept je automobil typu plug-in hybrid (nabíjanie zo zásuvky). Ide o vysokovýkonný športový automobil s usporiadaním interiéru 2+2. Trojvalcový prepĺňaný benzínový agregát poháňa zadnú nápravu, elektromotor prednú. Celkový kombinovaný výkon hybridného systému je až 354 koní a vozidlo zrýchli na 100 km/h za menej než 5 sekúnd, v kombinovanom cykle spotrebuje menej ako 3 litre benzínu na 100 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.