BMW posiela do Detroitu silnú flotilu

Piatok, 16 december 2011

BMW predstaví verejnosti začiatkom budúceho roka na autosalóne v Detroite novú generáciu BMW radu 3 Sedan, BMW 5 ActiveHybrid 5, nové BMW M5 ako aj štúdie BMW i3 Concept a BMW i8 Concept. North American International Motor Show sa pre verejnosť uskutoční od 14. do 22. januára 2012, novinárske dni sa začnú o dva dni skôr.

BMW 3 Sedan
Nová generácia BMW 3 sa na americkom autosalóne predstaví vo verzii sedan

Premiéra šiestej generáciu sedanu BMW 3 sa u Američanov očakáva s veľkým záujmom. Nový model strednej triedy má dynamický a elegantný dizajn. Bude sa ponúkať v troch nových výbavových líniách: Sport Line, Luxury Line a Modern Line. Líšiť od seba sa budú prvkami interiéru i exteriéru. Základné výbavy doplní v priebehu roku 2012 aj M športový balík.

Nastupujúci model je väčší od odchádzajúceho. Do dĺžky narástol o 93 mm, vďaka čomu sa zväčšil priestor pre nohy pasažierov na zadných sedadlách o 15 mm. Kokpit je orientovaný na vodiča, interiér má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály. Sedan šiestej generácie bude najšportovejším automobilom vo svojej triede a vynikať bude aj komfortom jazdy.

BMW 3 interiér
Interiér nového BMW radu 3 má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály

Paletu pohonných agregátov pre rad 3 budú tvoriť špičkové benzínové aj naftové motory TwinPower Turbo. BMW 328i bude poháňať prvý z novej generácie prepĺňaných benzínových štvorvalcov TwinPower Turbo s výkonom 245 koní. Model 335i zasa radový benzínový šesťvalec TwinPower Turbo s výkonom 306 koní.

Naftové motory TwinPower Turbo sú zastúpené modelom 320d s najvyšším výkonom dvojlitrového štvorvalca 184 koní a špeciálna verzia 320d EfficientDynamics Edition bude mať 163 koní. Štandardne sa všetky motory budú spájajú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale na výber bude aj osemstupňový automat.

BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5 vychádza z 535i, poháňa ho trojlitrový šesťvalec a elektromotor. S celkovým výkonom 340 koní zrýchli na stovku za 5,9 sekundy a spotrebuje pod 7 litrov.

BMW ActiveHybrid 5 použije na svoj pohon kombináciu spaľovacieho motora a elektromotora. Jednotka benzínového šesťvalca TwinPower Turbo a elektromotora bude mať celkový výkon 340 koní, zrýchli na 100 km/h za 5,9 sekundy a spotrebuje na sto kilometrov jazdy len 6,4 až 7,0 litrov benzínu. Model ActiveHybrid 5 môže jazdiť aj na čisto elektrický pohonom.

BMW M5
Môže byť najlepší ešte lepší? – to je otázka súvisiaca s uvedením nového BMW M5

V Detroite sa predstaví aj piata generácia BMW M5. Aj nový model sa bude pýšiť bezkonkurenčnou interpretáciou pretekársky orientovaného pohonu aj podvozku. Poháňať ho bude nový 4,4litrový benzínový agregát V8 M TwinPower Turbo. Maximálny výkon 560 koní dosahuje pri 6000 až 7000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 680 Nm má od 1500 do 5750 ot/min. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 4,4 sekundy, kombinovanú spotrebu udáva BMW len 9,9 l/100 km. Sila pohonného agregátu sa prenáša na kolesá zadnej nápravy cez štandardnú sedemstupňovú M dvojspojkovú prevodovku a nový aktívny M diferenciál.

BMW i3 Concept
Štvormiestne kompaktné plne elektrické BMW i3 je určené najmä pre mestskú premávku

Model i3 Concept je predlohou prvého sériovo vyrábaného plne elektrického automobilu od BMW. Ide o štvormiestne mestské vozidlo, ktorého elektromotor s výkonom 170 k (125 kW) poháňa zadné kolesá a dokáže s ním zrýchliť na 100 km/h pod 8 sekúnd.

BMW i8 Concept
BMW i8 poháňa spaľovací motor a elektromotor a dosahuje celkový výkon 354 koní

Väčší i8 Concept je automobil typu plug-in hybrid (nabíjanie zo zásuvky). Ide o vysokovýkonný športový automobil s usporiadaním interiéru 2+2. Trojvalcový prepĺňaný benzínový agregát poháňa zadnú nápravu, elektromotor prednú. Celkový kombinovaný výkon hybridného systému je až 354 koní a vozidlo zrýchli na 100 km/h za menej než 5 sekúnd, v kombinovanom cykle spotrebuje menej ako 3 litre benzínu na 100 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.