BMW posiela do Detroitu silnú flotilu

Piatok, 16 december 2011

BMW predstaví verejnosti začiatkom budúceho roka na autosalóne v Detroite novú generáciu BMW radu 3 Sedan, BMW 5 ActiveHybrid 5, nové BMW M5 ako aj štúdie BMW i3 Concept a BMW i8 Concept. North American International Motor Show sa pre verejnosť uskutoční od 14. do 22. januára 2012, novinárske dni sa začnú o dva dni skôr.

BMW 3 Sedan
Nová generácia BMW 3 sa na americkom autosalóne predstaví vo verzii sedan

Premiéra šiestej generáciu sedanu BMW 3 sa u Američanov očakáva s veľkým záujmom. Nový model strednej triedy má dynamický a elegantný dizajn. Bude sa ponúkať v troch nových výbavových líniách: Sport Line, Luxury Line a Modern Line. Líšiť od seba sa budú prvkami interiéru i exteriéru. Základné výbavy doplní v priebehu roku 2012 aj M športový balík.

Nastupujúci model je väčší od odchádzajúceho. Do dĺžky narástol o 93 mm, vďaka čomu sa zväčšil priestor pre nohy pasažierov na zadných sedadlách o 15 mm. Kokpit je orientovaný na vodiča, interiér má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály. Sedan šiestej generácie bude najšportovejším automobilom vo svojej triede a vynikať bude aj komfortom jazdy.

BMW 3 interiér
Interiér nového BMW radu 3 má prepracovanú ergonómiu a nové kvalitné materiály

Paletu pohonných agregátov pre rad 3 budú tvoriť špičkové benzínové aj naftové motory TwinPower Turbo. BMW 328i bude poháňať prvý z novej generácie prepĺňaných benzínových štvorvalcov TwinPower Turbo s výkonom 245 koní. Model 335i zasa radový benzínový šesťvalec TwinPower Turbo s výkonom 306 koní.

Naftové motory TwinPower Turbo sú zastúpené modelom 320d s najvyšším výkonom dvojlitrového štvorvalca 184 koní a špeciálna verzia 320d EfficientDynamics Edition bude mať 163 koní. Štandardne sa všetky motory budú spájajú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale na výber bude aj osemstupňový automat.

BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5 vychádza z 535i, poháňa ho trojlitrový šesťvalec a elektromotor. S celkovým výkonom 340 koní zrýchli na stovku za 5,9 sekundy a spotrebuje pod 7 litrov.

BMW ActiveHybrid 5 použije na svoj pohon kombináciu spaľovacieho motora a elektromotora. Jednotka benzínového šesťvalca TwinPower Turbo a elektromotora bude mať celkový výkon 340 koní, zrýchli na 100 km/h za 5,9 sekundy a spotrebuje na sto kilometrov jazdy len 6,4 až 7,0 litrov benzínu. Model ActiveHybrid 5 môže jazdiť aj na čisto elektrický pohonom.

BMW M5
Môže byť najlepší ešte lepší? – to je otázka súvisiaca s uvedením nového BMW M5

V Detroite sa predstaví aj piata generácia BMW M5. Aj nový model sa bude pýšiť bezkonkurenčnou interpretáciou pretekársky orientovaného pohonu aj podvozku. Poháňať ho bude nový 4,4litrový benzínový agregát V8 M TwinPower Turbo. Maximálny výkon 560 koní dosahuje pri 6000 až 7000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 680 Nm má od 1500 do 5750 ot/min. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 4,4 sekundy, kombinovanú spotrebu udáva BMW len 9,9 l/100 km. Sila pohonného agregátu sa prenáša na kolesá zadnej nápravy cez štandardnú sedemstupňovú M dvojspojkovú prevodovku a nový aktívny M diferenciál.

BMW i3 Concept
Štvormiestne kompaktné plne elektrické BMW i3 je určené najmä pre mestskú premávku

Model i3 Concept je predlohou prvého sériovo vyrábaného plne elektrického automobilu od BMW. Ide o štvormiestne mestské vozidlo, ktorého elektromotor s výkonom 170 k (125 kW) poháňa zadné kolesá a dokáže s ním zrýchliť na 100 km/h pod 8 sekúnd.

BMW i8 Concept
BMW i8 poháňa spaľovací motor a elektromotor a dosahuje celkový výkon 354 koní

Väčší i8 Concept je automobil typu plug-in hybrid (nabíjanie zo zásuvky). Ide o vysokovýkonný športový automobil s usporiadaním interiéru 2+2. Trojvalcový prepĺňaný benzínový agregát poháňa zadnú nápravu, elektromotor prednú. Celkový kombinovaný výkon hybridného systému je až 354 koní a vozidlo zrýchli na 100 km/h za menej než 5 sekúnd, v kombinovanom cykle spotrebuje menej ako 3 litre benzínu na 100 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.