BMW rozširuje svoju rodinu SUV o model X2

Streda, 07 február 2018

Novinársku prezentáciu nové BMW X2 malo v októbri minulého roku v Portugalsku. Tam automobilka odhalila svoj nový model a s ním aj podrobné špecifikácie motorov. Najvýkonnejšou pohonnou jednotkou je preplňovaný dvojliter s výkonom 228 koní a krútiacom momentom 348 Nm, ktorý spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies xDrive.

1 BMW X2
BMW X2 bavorskej automobilky má osloviť najmä mladých a ambicióznych ľudí

Nové X2, ktoré automobilka radí do segmentu Sport Activity Coupé, má osloviť najmä mladých, extrovertných a aktívnych ľudí, ktorí vyhľadávajú niečo individuálne, nefalšovanú radosť z jazdy ako aj automobil, ktorý zodpovedá ich životnému štýlu a zachováva si vysokú mieru funkčnosti.

BMW X2 bude úsporné s kombinovanou spotreba od 4,5 do 6,3 l/100 km. Je viac ako len nový model z rodiny BMW X. Má osloviť najmä mladých, extrovertných a aktívnych ľudí, ktorí vyhľadávajú nefalšovanú radosť z jazdy. Model X2 zodpovedá ich životnému štýlu, no zároveň si zachováva vysokú mieru funkčnosti.

BMW X2 je kratšie a o sedem centimetrov nižšie ako BMW X1. Napriek tomu má rovnaký rázvor, no kratšie previsy a pretiahnutú líniu strechy v tvare kupé podporenú nízkou líniou okien. Výrazným dizajnovým detailom je umiestnenie loga značky na C-stĺpik. Je to pripomienka na legendárne modely BMW ako 2000 CS či 3.0 CSL a podčiarkuje športovú dušu nového BMW X2.

K sebavedomému vzhľadu modelu X2 prispievajú veľké disky kolies s výrazným dizajnom. Pre modely vyšších výbav, M Sport a M Sport X, sú k dispozícii disky kolies s priemerom až do 20 palcov. Základná výbava modelu BMW X2 má 17palcové disky kolies.

Zákazníci si budú môcť vyberať zo stupňov výbavy: základnej, M Sport a M Sport X a kolesami veľkostí od 17 do 20 palcov. Už v základnej verzii je X2 je bohato vybaveným vozidlom. Nové BMW X2 sa spája aj s mimoriadne praktickými vlastnosťami. Napríklad: batožinový priestor má objem 470 litrov.

Aj pre segment model X2 je typická zvýšená pozícia sedenia vodiča a spolujazdca. Prispieva k lepšiemu výhľadu a kontrole nad dianím okolo vozidla.

Na začiatku predaja dostanú zákazníci na výber tri pohonné jednotky, neskôr sa motorová paleta rozšíri na štyri benzínové motory a päť vznetových.

Všetky modelové verzie modelu X2 dostanú špičkový podvozok, ktorý sa vyznačuje vysokou dynamikou a vynikajúcou ovládateľnosťou. Tá sa dá nastaviť pomocou ovládača jazdných režimov Comfort, Eco Pro a Sport pre komfortnú jazdu, úspornú alebo dynamickú jazdu.

Z pohonných jednotiek sa spočiatku bude ponúkať benzínový model X2 sDrive20i, a dva turbodiesely X2 xDrive20d a X2 xDrive25d. Benzínová jednotka sa spája so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic. Štvorvalcový dvojliter dosahuje výkon 141 kW (192 k), šprint z 0 na 100 km/h zvládne za 7,7 sekundy a najvyššiu rýchlosť 227 km/h. Naftové motory sa budú dodávať s inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive.

Model BMW X2 xDrive25d s dvojlitrovým naftovým motorom dosahuje výkon 170 kW (231 k) a krútiaci moment 450 Nm. Zrýchlenie na 100 km/h trvá silnejšiemu naftovému motoru iba 6,7 sekundy a do ovzdušia vypúšťa len 139 – 133 g CO2/km. K nemu sa viaže osemstupňová automatická prevodovka Steptronic. Všetky automatické prevodovky ponúkajú aj možnosť radenia prevodových stupňov páčkami pod športovým volantom.

Model X2 xDrive20d patrí s koeficientom odporu vzduchu s hodnotou iba 0,28 k najlepším vozidlám v celom segmente. Pri výkone 140 kW (190 k) a krútiacom momente 400 Nm dosahuje kombinované emisie CO2 iba 121 - 126 g/km.

Začiatkom roku 2018 sa ponuka modelov BMW X2 rozšíri o ďalšie motorizácie. Obohatí ju trojvalec sDrive18i a štvorvalce xDrive20i, X2 sDrive18d a X2 xDrive18d.

1 BMW X2 2 BMW X2 3 BMW X2 4 BMW X2 5 BMW X2 6 BMW X2
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.