BMW rozširuje svoju rodinu SUV o model X2

Streda, 07 február 2018

Novinársku prezentáciu nové BMW X2 malo v októbri minulého roku v Portugalsku. Tam automobilka odhalila svoj nový model a s ním aj podrobné špecifikácie motorov. Najvýkonnejšou pohonnou jednotkou je preplňovaný dvojliter s výkonom 228 koní a krútiacom momentom 348 Nm, ktorý spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies xDrive.

1 BMW X2
BMW X2 bavorskej automobilky má osloviť najmä mladých a ambicióznych ľudí

Nové X2, ktoré automobilka radí do segmentu Sport Activity Coupé, má osloviť najmä mladých, extrovertných a aktívnych ľudí, ktorí vyhľadávajú niečo individuálne, nefalšovanú radosť z jazdy ako aj automobil, ktorý zodpovedá ich životnému štýlu a zachováva si vysokú mieru funkčnosti.

BMW X2 bude úsporné s kombinovanou spotreba od 4,5 do 6,3 l/100 km. Je viac ako len nový model z rodiny BMW X. Má osloviť najmä mladých, extrovertných a aktívnych ľudí, ktorí vyhľadávajú nefalšovanú radosť z jazdy. Model X2 zodpovedá ich životnému štýlu, no zároveň si zachováva vysokú mieru funkčnosti.

BMW X2 je kratšie a o sedem centimetrov nižšie ako BMW X1. Napriek tomu má rovnaký rázvor, no kratšie previsy a pretiahnutú líniu strechy v tvare kupé podporenú nízkou líniou okien. Výrazným dizajnovým detailom je umiestnenie loga značky na C-stĺpik. Je to pripomienka na legendárne modely BMW ako 2000 CS či 3.0 CSL a podčiarkuje športovú dušu nového BMW X2.

K sebavedomému vzhľadu modelu X2 prispievajú veľké disky kolies s výrazným dizajnom. Pre modely vyšších výbav, M Sport a M Sport X, sú k dispozícii disky kolies s priemerom až do 20 palcov. Základná výbava modelu BMW X2 má 17palcové disky kolies.

Zákazníci si budú môcť vyberať zo stupňov výbavy: základnej, M Sport a M Sport X a kolesami veľkostí od 17 do 20 palcov. Už v základnej verzii je X2 je bohato vybaveným vozidlom. Nové BMW X2 sa spája aj s mimoriadne praktickými vlastnosťami. Napríklad: batožinový priestor má objem 470 litrov.

Aj pre segment model X2 je typická zvýšená pozícia sedenia vodiča a spolujazdca. Prispieva k lepšiemu výhľadu a kontrole nad dianím okolo vozidla.

Na začiatku predaja dostanú zákazníci na výber tri pohonné jednotky, neskôr sa motorová paleta rozšíri na štyri benzínové motory a päť vznetových.

Všetky modelové verzie modelu X2 dostanú špičkový podvozok, ktorý sa vyznačuje vysokou dynamikou a vynikajúcou ovládateľnosťou. Tá sa dá nastaviť pomocou ovládača jazdných režimov Comfort, Eco Pro a Sport pre komfortnú jazdu, úspornú alebo dynamickú jazdu.

Z pohonných jednotiek sa spočiatku bude ponúkať benzínový model X2 sDrive20i, a dva turbodiesely X2 xDrive20d a X2 xDrive25d. Benzínová jednotka sa spája so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic. Štvorvalcový dvojliter dosahuje výkon 141 kW (192 k), šprint z 0 na 100 km/h zvládne za 7,7 sekundy a najvyššiu rýchlosť 227 km/h. Naftové motory sa budú dodávať s inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive.

Model BMW X2 xDrive25d s dvojlitrovým naftovým motorom dosahuje výkon 170 kW (231 k) a krútiaci moment 450 Nm. Zrýchlenie na 100 km/h trvá silnejšiemu naftovému motoru iba 6,7 sekundy a do ovzdušia vypúšťa len 139 – 133 g CO2/km. K nemu sa viaže osemstupňová automatická prevodovka Steptronic. Všetky automatické prevodovky ponúkajú aj možnosť radenia prevodových stupňov páčkami pod športovým volantom.

Model X2 xDrive20d patrí s koeficientom odporu vzduchu s hodnotou iba 0,28 k najlepším vozidlám v celom segmente. Pri výkone 140 kW (190 k) a krútiacom momente 400 Nm dosahuje kombinované emisie CO2 iba 121 - 126 g/km.

Začiatkom roku 2018 sa ponuka modelov BMW X2 rozšíri o ďalšie motorizácie. Obohatí ju trojvalec sDrive18i a štvorvalce xDrive20i, X2 sDrive18d a X2 xDrive18d.

1 BMW X2 2 BMW X2 3 BMW X2 4 BMW X2 5 BMW X2 6 BMW X2
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.