BMW rozširuje svoju rodinu SUV o model X2

Streda, 07 február 2018

Novinársku prezentáciu nové BMW X2 malo v októbri minulého roku v Portugalsku. Tam automobilka odhalila svoj nový model a s ním aj podrobné špecifikácie motorov. Najvýkonnejšou pohonnou jednotkou je preplňovaný dvojliter s výkonom 228 koní a krútiacom momentom 348 Nm, ktorý spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies xDrive.

1 BMW X2
BMW X2 bavorskej automobilky má osloviť najmä mladých a ambicióznych ľudí

Nové X2, ktoré automobilka radí do segmentu Sport Activity Coupé, má osloviť najmä mladých, extrovertných a aktívnych ľudí, ktorí vyhľadávajú niečo individuálne, nefalšovanú radosť z jazdy ako aj automobil, ktorý zodpovedá ich životnému štýlu a zachováva si vysokú mieru funkčnosti.

BMW X2 bude úsporné s kombinovanou spotreba od 4,5 do 6,3 l/100 km. Je viac ako len nový model z rodiny BMW X. Má osloviť najmä mladých, extrovertných a aktívnych ľudí, ktorí vyhľadávajú nefalšovanú radosť z jazdy. Model X2 zodpovedá ich životnému štýlu, no zároveň si zachováva vysokú mieru funkčnosti.

BMW X2 je kratšie a o sedem centimetrov nižšie ako BMW X1. Napriek tomu má rovnaký rázvor, no kratšie previsy a pretiahnutú líniu strechy v tvare kupé podporenú nízkou líniou okien. Výrazným dizajnovým detailom je umiestnenie loga značky na C-stĺpik. Je to pripomienka na legendárne modely BMW ako 2000 CS či 3.0 CSL a podčiarkuje športovú dušu nového BMW X2.

K sebavedomému vzhľadu modelu X2 prispievajú veľké disky kolies s výrazným dizajnom. Pre modely vyšších výbav, M Sport a M Sport X, sú k dispozícii disky kolies s priemerom až do 20 palcov. Základná výbava modelu BMW X2 má 17palcové disky kolies.

Zákazníci si budú môcť vyberať zo stupňov výbavy: základnej, M Sport a M Sport X a kolesami veľkostí od 17 do 20 palcov. Už v základnej verzii je X2 je bohato vybaveným vozidlom. Nové BMW X2 sa spája aj s mimoriadne praktickými vlastnosťami. Napríklad: batožinový priestor má objem 470 litrov.

Aj pre segment model X2 je typická zvýšená pozícia sedenia vodiča a spolujazdca. Prispieva k lepšiemu výhľadu a kontrole nad dianím okolo vozidla.

Na začiatku predaja dostanú zákazníci na výber tri pohonné jednotky, neskôr sa motorová paleta rozšíri na štyri benzínové motory a päť vznetových.

Všetky modelové verzie modelu X2 dostanú špičkový podvozok, ktorý sa vyznačuje vysokou dynamikou a vynikajúcou ovládateľnosťou. Tá sa dá nastaviť pomocou ovládača jazdných režimov Comfort, Eco Pro a Sport pre komfortnú jazdu, úspornú alebo dynamickú jazdu.

Z pohonných jednotiek sa spočiatku bude ponúkať benzínový model X2 sDrive20i, a dva turbodiesely X2 xDrive20d a X2 xDrive25d. Benzínová jednotka sa spája so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic. Štvorvalcový dvojliter dosahuje výkon 141 kW (192 k), šprint z 0 na 100 km/h zvládne za 7,7 sekundy a najvyššiu rýchlosť 227 km/h. Naftové motory sa budú dodávať s inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive.

Model BMW X2 xDrive25d s dvojlitrovým naftovým motorom dosahuje výkon 170 kW (231 k) a krútiaci moment 450 Nm. Zrýchlenie na 100 km/h trvá silnejšiemu naftovému motoru iba 6,7 sekundy a do ovzdušia vypúšťa len 139 – 133 g CO2/km. K nemu sa viaže osemstupňová automatická prevodovka Steptronic. Všetky automatické prevodovky ponúkajú aj možnosť radenia prevodových stupňov páčkami pod športovým volantom.

Model X2 xDrive20d patrí s koeficientom odporu vzduchu s hodnotou iba 0,28 k najlepším vozidlám v celom segmente. Pri výkone 140 kW (190 k) a krútiacom momente 400 Nm dosahuje kombinované emisie CO2 iba 121 - 126 g/km.

Začiatkom roku 2018 sa ponuka modelov BMW X2 rozšíri o ďalšie motorizácie. Obohatí ju trojvalec sDrive18i a štvorvalce xDrive20i, X2 sDrive18d a X2 xDrive18d.

1 BMW X2 2 BMW X2 3 BMW X2 4 BMW X2 5 BMW X2 6 BMW X2
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.