BMW X1 - pre aktívny životný štýl

Pondelok, 13 október 2008

BMW má ďalšie X. Oproti doterajším trom najmenšie - BMW Concept X1. Premiéru zaujímavej štúdie nachystala bavorská automobilka na práve prebiehajúci parížsky autosalón. Rozširuje tak svoj rad X smerom dole. Nejde pritom o terénny, ale, podľa automobilky o nový segment kompaktných prémiových automobilov.

BMW X1 BMW X1 BMW X1

V segmente SUV debutoval BMW X5 v roku 1999 na autosalóne v Detroite, o štyri roky neskôr prišiel na svet menší X3, potom v januári tohto roku X6 a teraz predstavila mníchovská automobilka koncept najmenšieho automobilu z radu X – BMW Concept X1. Terén však automobilka v súvislosti s X1 nespomína, aj keď nový najmenší X má zvýšený podvozok.

Nové modely kategórií SUV, SAV, SAC uvádzala automobilka BMW ako na bežiacom páse. Cestu hore vytýčili modely X5 a X6, smerom dolu X3 a teraz X1. Aby toho nebolo málo, model X5 prišiel v závere roka 2006 s druhou generáciou a X3 absolvoval modernizáciu a dostal aj nové motory. BMW prichádza s novou kategóriou nielen preto, že v doterajších je husto. Zákazník žiada zmenu, pestrejší výber, nové kategórie aj v prémiovom segmente, tak prečo mu nevyhovieť. Aj preto je tu prvý Sports Activity Vehicle v prémiových kompaktoch – BMW Concept X1.

BMW X1 BMW X1 BMW X1

Aj keď ide zatiaľ len ako koncept, BMW Concept X1 je pravdepodobne dosť blízko svojej sériovej podobe. Tento koncept dáva pre BMW dobré vyhliadky na celosvetové prvenstvo v segmente prémiových kompaktov v kategórii SAV. Plní ním želania modernej cieľovej skupiny na súčasný automobil, ktorý by zodpovedal aktívnemu životnému štýlu a jazde pre radosť. BMW Concept X1 prináša pre modely BMW X typické jazdné vlastnosti a vysokú mieru funkčnosti. Práve tieto vlastnosti sú prvýkrát v segmente prémiových kompaktných vozidiel.

Typické vonkajšie znaky modelov BMW X sú kombinované s elegantne pretiahnutými proporciami. BMW Concept X1 tak získal svojský charakter v rámci rodiny modelov BMW X. Robustné čelo zdôrazňuje energickú povahu vozidla, farebne zvýraznená ochrana spodku zasa opticky podčiarkuje široký rozchod. Concept X1 disponuje typickými svetlometmi s dvojitými kruhmi hore pristrihnutými a prekrytým nabielo zafarbeným okrajom. Pozícia svetlometov a hmlových svetiel zodpovedá umiestneniu na iných modeloch BMW X.

BMW X1 BMW X1 BMW X1

Koncept X1 svojou dĺžkou 4457 milimetrov je oproti BMW X3 menší o 108 milimetrov. Rázvor kolies má uctyhodných 2760 milimetrov. Veľký rázvor naznačuje, že s terénom sa pre X1 príliš neráta, aj keď systém 4x4 a asistent na zjazd kopcov preberá z väčšieho X3. Ostatná technika je z najmenšieho BMW 1.

Silueta päťdverového kompaktu pôsobí nápadne pretiahnuto. Z toho vyrastá športovo agilná forma. Šikmo uložené piate dvere sa dodatočne starajú o dojem pripomínajúci kupé. Štúdia sľubuje veľkorysú ponuku vnútorného priestoru orientovanú na využiteľnosť v každodennej premávke.

Sériový BMW X1 by sa mal predstaviť na autosalóne vo Frankfurte v roku 2009 a výroba by sa mala začať koncom toho istého roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."