BMW X1 - pre aktívny životný štýl

Pondelok, 13 október 2008

BMW má ďalšie X. Oproti doterajším trom najmenšie - BMW Concept X1. Premiéru zaujímavej štúdie nachystala bavorská automobilka na práve prebiehajúci parížsky autosalón. Rozširuje tak svoj rad X smerom dole. Nejde pritom o terénny, ale, podľa automobilky o nový segment kompaktných prémiových automobilov.

BMW X1 BMW X1 BMW X1

V segmente SUV debutoval BMW X5 v roku 1999 na autosalóne v Detroite, o štyri roky neskôr prišiel na svet menší X3, potom v januári tohto roku X6 a teraz predstavila mníchovská automobilka koncept najmenšieho automobilu z radu X – BMW Concept X1. Terén však automobilka v súvislosti s X1 nespomína, aj keď nový najmenší X má zvýšený podvozok.

Nové modely kategórií SUV, SAV, SAC uvádzala automobilka BMW ako na bežiacom páse. Cestu hore vytýčili modely X5 a X6, smerom dolu X3 a teraz X1. Aby toho nebolo málo, model X5 prišiel v závere roka 2006 s druhou generáciou a X3 absolvoval modernizáciu a dostal aj nové motory. BMW prichádza s novou kategóriou nielen preto, že v doterajších je husto. Zákazník žiada zmenu, pestrejší výber, nové kategórie aj v prémiovom segmente, tak prečo mu nevyhovieť. Aj preto je tu prvý Sports Activity Vehicle v prémiových kompaktoch – BMW Concept X1.

BMW X1 BMW X1 BMW X1

Aj keď ide zatiaľ len ako koncept, BMW Concept X1 je pravdepodobne dosť blízko svojej sériovej podobe. Tento koncept dáva pre BMW dobré vyhliadky na celosvetové prvenstvo v segmente prémiových kompaktov v kategórii SAV. Plní ním želania modernej cieľovej skupiny na súčasný automobil, ktorý by zodpovedal aktívnemu životnému štýlu a jazde pre radosť. BMW Concept X1 prináša pre modely BMW X typické jazdné vlastnosti a vysokú mieru funkčnosti. Práve tieto vlastnosti sú prvýkrát v segmente prémiových kompaktných vozidiel.

Typické vonkajšie znaky modelov BMW X sú kombinované s elegantne pretiahnutými proporciami. BMW Concept X1 tak získal svojský charakter v rámci rodiny modelov BMW X. Robustné čelo zdôrazňuje energickú povahu vozidla, farebne zvýraznená ochrana spodku zasa opticky podčiarkuje široký rozchod. Concept X1 disponuje typickými svetlometmi s dvojitými kruhmi hore pristrihnutými a prekrytým nabielo zafarbeným okrajom. Pozícia svetlometov a hmlových svetiel zodpovedá umiestneniu na iných modeloch BMW X.

BMW X1 BMW X1 BMW X1

Koncept X1 svojou dĺžkou 4457 milimetrov je oproti BMW X3 menší o 108 milimetrov. Rázvor kolies má uctyhodných 2760 milimetrov. Veľký rázvor naznačuje, že s terénom sa pre X1 príliš neráta, aj keď systém 4x4 a asistent na zjazd kopcov preberá z väčšieho X3. Ostatná technika je z najmenšieho BMW 1.

Silueta päťdverového kompaktu pôsobí nápadne pretiahnuto. Z toho vyrastá športovo agilná forma. Šikmo uložené piate dvere sa dodatočne starajú o dojem pripomínajúci kupé. Štúdia sľubuje veľkorysú ponuku vnútorného priestoru orientovanú na využiteľnosť v každodennej premávke.

Sériový BMW X1 by sa mal predstaviť na autosalóne vo Frankfurte v roku 2009 a výroba by sa mala začať koncom toho istého roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.