BMW X3 aj ako "dvojkolka"

Nedeľa, 26 august 2012

BMW prichádza s netradičnou novinkou, keď svoj prostredný rad Sports Activity Vehicle X3 bude ponúkať s pohonom, ktorý nedisponuje pohon všetkých kolies. Navyše nový X3 rozširuje ponuku dieselových motorov smerom dolu. Pohon novej verzie X3 sDrive18d obstará turbodiel s dvojlitrovým štvorvalcom s najvyšším výkonom 143 koní a krútiacim momentom 360 Nm.

BMW X3
BMW X3 začne prichádza s najúspornejšou verziou a s pohonom iba zadných kolies

V rámci pokračujúcej modelovej ofenzívy predstaví BMW na jeseň tohto roku siedmy variant úspešného BMW X3. Nové X3 sDrive18d sa zhostí úlohy hospodárneho základného modelu: jeho naftový štvorvalec s technológiou BMW TwinPower Turbo disponuje priemernou spotrebou iba 5,1 l/100 km. Navyše je to prvý variant BMW X3, ktorý v tradičnom štýle BMW využíva iba zadnú nápravu. BMW X3 sDrive18d je štandardne vybavené manuálnou šesťstupňovou prevodovkou alebo osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Štvorvalec TwinPower Turbo s objemom 2,0 litra vyvinie maximálny výkon 105 kW/143 k a maximálny krútiaci moment 360 Nm v rozsahu od 1750 do 2500 otáčok. BMW X3 sDrive18d vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,9 sekundy, automat za 10,3 sekundy a vyvinie maximálnu rýchlosť 195 km/h. Je najúspornejším X3, keď priemerná spotreba je len 5,1 l/100 km a emisie CO2135 g/km. S osemstupňovým automatom je to 5,4 l/100 km a CO2 na úrovni 142 g/km.

Klasická koncepcia prenosu sily motora na zadnú nápravu prináša BMW X3 sDrive18d spája kvality s extrémne efektívnym naftovým motorom, ktorého technologický balík BMW TwinPower Turbo pozostáva z turbodúchadla s variabilnou geometriou a priameho vstrekovania paliva common-rail.

V rozsiahlom balíku EfficientDynamics. BMW X3 sDrive18d je štandardne vybavené prvkami ako rekuperácia brzdnej energie, indikátor optimálneho radenia, ECO PRO režim alebo funkcia Auto Start-Stop. Spolupracujú tak so šesťstupňovou manuálnou, ako aj s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Do predaja má prísť nové BMW X3 sDrive18d na jeseň tohto roku. V Nemecku by základná cena mala byť necelých 38 tisíc eur, čo je rpibližne o dve tisíc eur menej ako najnižšia cena doterajšieho modelu X3.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.