BMW X3: nové motory xDrive20i a xDrive35d

Štvrtok, 11 august 2011

Ponuka motorov pre BMW X3 sa rozrastá o nový dvojlitrový zážihový štvorvalec a vznetový trojlitrový radový šesťvalec. Úplne nové motory s technológiami TwinPower Turbo vyzbroja modely X3 xDrive 20i a X3 xDrive35d výrazne vyššou dynamikou a znížia spotrebu paliva. Oba nové motory sa začnú montovať už od jesene tohto roku.

BMW X3
BMW X3 rozšíri od jesene tohto roku ponuku motorov o dve nové špičkové jednotky

Prvá z dvoch noviniek, dvojlitrový štvorvalec xDrive20i s turbodúchadlom twin-scroll a výkonom 184 (125 kW) koní a najvyšším krútiacim momentom 270 Nm už 1250 otáčok, bude základnou benzínovou motorizáciou. Model BMW X3 bude tak od jesene k dispozícii s troma benzínovými jednotkami a s rovnakým počtom naftových pohonných jednotiek (doteraz boli v ponuke len dve benzínové dve naftové) s výkonovým rozpätím od 184 koní 313 k. Štvorvalec xDrive20i sa bude montovať aj pod kapoty BMW 5 a roadster Z4.

Druhá nová pohonná jednotka, vznetový radový šesťvalec xDrive35d, disponuje výkonom 313 koní (230 kW – pri 4400 ot) a je najvýkonnejším motorom v aktuálnej ponuke modelového radu X3. Vrchol krútiaceho momentu 630 Nm dosahuje v rozpätí od 1500 do 2500 otáčok. Pohonný agregát vďačí za uvádzané parametre vstrekovaniu common-rail, ktoré pracuje s tlakom 1800 barov, a dvojitému postupnému prepĺňaniu TwinPower. Tento motor, ktorý bude spojený len s osemstupňovým automatom, sa bude montovať aj do radu 5 modelového roku 2012.

Široké výkonové rozpätie pohonných jednotiek v modeli BMW X3 bude v kombinácii so štandardným inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive a zabezpečí modelu X3 výnimočnú agilitu a jazdný komfort. Vďaka komplexnému súboru technológií BMW EfficientDynamics, vrátane funkcie Auto Start/Stop, ktorá sa kombinuje so šesťstupňovou manuálnou aj osemstupňovou automatickou prevodovkou, dosiahne BMW X3 špičkové hodnoty vo svojom segmente aj v oblasti spotreby paliva a emisií CO2.

BMW X3
Oba nové motory pre BMW X3 sú vybavené funkciou Stop/Start a pohonom 4x4

Model X3 druhej generácie, ktorý sa predáva od konca minulého roka, bude podľa mníchovskej automobilky s príchodom novým agregátov ponúkať bezprecedentnú kombináciu špičkových jazdných charakteristík a ukážkovú efektivity. Bodovať bude tiež variabilným batožinovým priestorom s objemom od 550 do 1600 litrov, ako aj vysoko kvalitnými a inovatívnymi prvkami výbavy. Nové BMW X3 je napríklad jediným modelom vo svojej triede, ktorý doplnkovo ponúka Head-Up displej a prístup na internet.

Okrem nových motorov bude mať X3 tiež bohatšiu výbavu o špecifické štandardné aj doplnkové prvky. Tak komfort funkcie Auto Hold sa doplní o automatické uvoľnenie elektromechanickej parkovacej brzdy. Rozšíri sa tiež ponuka služieb mobility BMW ConnectedDrive: v spojení s navigačným systémom bude k dispozícii napríklad dopravné informácie v reálnom čase – poskytne veľmi presné a aktuálne upozornenia na dopravné zápchy, informácie o situácii na diaľniciach, okresných cestách či vybraných mestských trasách.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.