BMW X3: nové motory xDrive20i a xDrive35d

Štvrtok, 11 august 2011

Ponuka motorov pre BMW X3 sa rozrastá o nový dvojlitrový zážihový štvorvalec a vznetový trojlitrový radový šesťvalec. Úplne nové motory s technológiami TwinPower Turbo vyzbroja modely X3 xDrive 20i a X3 xDrive35d výrazne vyššou dynamikou a znížia spotrebu paliva. Oba nové motory sa začnú montovať už od jesene tohto roku.

BMW X3
BMW X3 rozšíri od jesene tohto roku ponuku motorov o dve nové špičkové jednotky

Prvá z dvoch noviniek, dvojlitrový štvorvalec xDrive20i s turbodúchadlom twin-scroll a výkonom 184 (125 kW) koní a najvyšším krútiacim momentom 270 Nm už 1250 otáčok, bude základnou benzínovou motorizáciou. Model BMW X3 bude tak od jesene k dispozícii s troma benzínovými jednotkami a s rovnakým počtom naftových pohonných jednotiek (doteraz boli v ponuke len dve benzínové dve naftové) s výkonovým rozpätím od 184 koní 313 k. Štvorvalec xDrive20i sa bude montovať aj pod kapoty BMW 5 a roadster Z4.

Druhá nová pohonná jednotka, vznetový radový šesťvalec xDrive35d, disponuje výkonom 313 koní (230 kW – pri 4400 ot) a je najvýkonnejším motorom v aktuálnej ponuke modelového radu X3. Vrchol krútiaceho momentu 630 Nm dosahuje v rozpätí od 1500 do 2500 otáčok. Pohonný agregát vďačí za uvádzané parametre vstrekovaniu common-rail, ktoré pracuje s tlakom 1800 barov, a dvojitému postupnému prepĺňaniu TwinPower. Tento motor, ktorý bude spojený len s osemstupňovým automatom, sa bude montovať aj do radu 5 modelového roku 2012.

Široké výkonové rozpätie pohonných jednotiek v modeli BMW X3 bude v kombinácii so štandardným inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive a zabezpečí modelu X3 výnimočnú agilitu a jazdný komfort. Vďaka komplexnému súboru technológií BMW EfficientDynamics, vrátane funkcie Auto Start/Stop, ktorá sa kombinuje so šesťstupňovou manuálnou aj osemstupňovou automatickou prevodovkou, dosiahne BMW X3 špičkové hodnoty vo svojom segmente aj v oblasti spotreby paliva a emisií CO2.

BMW X3
Oba nové motory pre BMW X3 sú vybavené funkciou Stop/Start a pohonom 4x4

Model X3 druhej generácie, ktorý sa predáva od konca minulého roka, bude podľa mníchovskej automobilky s príchodom novým agregátov ponúkať bezprecedentnú kombináciu špičkových jazdných charakteristík a ukážkovú efektivity. Bodovať bude tiež variabilným batožinovým priestorom s objemom od 550 do 1600 litrov, ako aj vysoko kvalitnými a inovatívnymi prvkami výbavy. Nové BMW X3 je napríklad jediným modelom vo svojej triede, ktorý doplnkovo ponúka Head-Up displej a prístup na internet.

Okrem nových motorov bude mať X3 tiež bohatšiu výbavu o špecifické štandardné aj doplnkové prvky. Tak komfort funkcie Auto Hold sa doplní o automatické uvoľnenie elektromechanickej parkovacej brzdy. Rozšíri sa tiež ponuka služieb mobility BMW ConnectedDrive: v spojení s navigačným systémom bude k dispozícii napríklad dopravné informácie v reálnom čase – poskytne veľmi presné a aktuálne upozornenia na dopravné zápchy, informácie o situácii na diaľniciach, okresných cestách či vybraných mestských trasách.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.