BMW X3: nové motory xDrive20i a xDrive35d

Štvrtok, 11 august 2011

Ponuka motorov pre BMW X3 sa rozrastá o nový dvojlitrový zážihový štvorvalec a vznetový trojlitrový radový šesťvalec. Úplne nové motory s technológiami TwinPower Turbo vyzbroja modely X3 xDrive 20i a X3 xDrive35d výrazne vyššou dynamikou a znížia spotrebu paliva. Oba nové motory sa začnú montovať už od jesene tohto roku.

BMW X3
BMW X3 rozšíri od jesene tohto roku ponuku motorov o dve nové špičkové jednotky

Prvá z dvoch noviniek, dvojlitrový štvorvalec xDrive20i s turbodúchadlom twin-scroll a výkonom 184 (125 kW) koní a najvyšším krútiacim momentom 270 Nm už 1250 otáčok, bude základnou benzínovou motorizáciou. Model BMW X3 bude tak od jesene k dispozícii s troma benzínovými jednotkami a s rovnakým počtom naftových pohonných jednotiek (doteraz boli v ponuke len dve benzínové dve naftové) s výkonovým rozpätím od 184 koní 313 k. Štvorvalec xDrive20i sa bude montovať aj pod kapoty BMW 5 a roadster Z4.

Druhá nová pohonná jednotka, vznetový radový šesťvalec xDrive35d, disponuje výkonom 313 koní (230 kW – pri 4400 ot) a je najvýkonnejším motorom v aktuálnej ponuke modelového radu X3. Vrchol krútiaceho momentu 630 Nm dosahuje v rozpätí od 1500 do 2500 otáčok. Pohonný agregát vďačí za uvádzané parametre vstrekovaniu common-rail, ktoré pracuje s tlakom 1800 barov, a dvojitému postupnému prepĺňaniu TwinPower. Tento motor, ktorý bude spojený len s osemstupňovým automatom, sa bude montovať aj do radu 5 modelového roku 2012.

Široké výkonové rozpätie pohonných jednotiek v modeli BMW X3 bude v kombinácii so štandardným inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive a zabezpečí modelu X3 výnimočnú agilitu a jazdný komfort. Vďaka komplexnému súboru technológií BMW EfficientDynamics, vrátane funkcie Auto Start/Stop, ktorá sa kombinuje so šesťstupňovou manuálnou aj osemstupňovou automatickou prevodovkou, dosiahne BMW X3 špičkové hodnoty vo svojom segmente aj v oblasti spotreby paliva a emisií CO2.

BMW X3
Oba nové motory pre BMW X3 sú vybavené funkciou Stop/Start a pohonom 4x4

Model X3 druhej generácie, ktorý sa predáva od konca minulého roka, bude podľa mníchovskej automobilky s príchodom novým agregátov ponúkať bezprecedentnú kombináciu špičkových jazdných charakteristík a ukážkovú efektivity. Bodovať bude tiež variabilným batožinovým priestorom s objemom od 550 do 1600 litrov, ako aj vysoko kvalitnými a inovatívnymi prvkami výbavy. Nové BMW X3 je napríklad jediným modelom vo svojej triede, ktorý doplnkovo ponúka Head-Up displej a prístup na internet.

Okrem nových motorov bude mať X3 tiež bohatšiu výbavu o špecifické štandardné aj doplnkové prvky. Tak komfort funkcie Auto Hold sa doplní o automatické uvoľnenie elektromechanickej parkovacej brzdy. Rozšíri sa tiež ponuka služieb mobility BMW ConnectedDrive: v spojení s navigačným systémom bude k dispozícii napríklad dopravné informácie v reálnom čase – poskytne veľmi presné a aktuálne upozornenia na dopravné zápchy, informácie o situácii na diaľniciach, okresných cestách či vybraných mestských trasách.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.