BMW X3 xDrive18d - nový základ

Štvrtok, 16 apríl 2009

Výrobca prémiových automobilov s pohonom všetkých kolies uviedol novú základnú verziu BMW X3. Pod kapotou mu pracuje dvojlitrový turbodiesel s výkonom 143 koní. Nový nie je len motor, ale aj označenie modelu, ktorým bude bavorská automobilka označovať jednotlivé verzie. Po prvý raz sa označenie xDrive objavilo pri modeli X6.

BMW X3 xDrive18d

BMW X3 xDrive18d poháňa dvojlitrový štvorvalcový naftový motor s výkonom 143 koní, ktorý dosahuje najvyšší krútiaci moment 350 Nm pri 1750 otáčkach. Novinka spotrebuje priemerne 6,2 litra nafty na sto kilometrov. Priemerné emisie CO2 sú len 165 g/km. BMW X3 xDrive18d je tak najefektívnejším automobilom s pohonom všetkých štyroch kolies vo svojom segmente.

Model s novým motorom je úspornejší a ekologickejší ako predošlá základná verzia BMW X3 xDrive20d/177 k. Predošlý základný model spotreboval priemerne 6,5 l/100 km a emisie CO2 boli 172 gramov na kilometer. Rovnako ako jeho "väčší brat" aj nové BMW X3 xDrive18d spĺňa emisnú normu EU5. Zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 10,3 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 195 km/h. Ako všetky varianty BMW X3 bude mať aj BMW X3 xDrive18d v štandardnej výbave inteligentný pohon všetkých kolies xDrive. Permanentný pohon všetkých kolies má elektronicky riadenú distribúciu krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou pre zabezpečenie maximálnej trakcie aj na nespevnených povrchoch.

Uvedením nového BMW X3 xDrive18d rozširuje sa počet ponúkaných motorov na sedem. Na výber sú tri benzínové v rozsahu výkonov od 150 koní do 272 koní a zo štyri naftové. Dva predošlé turbodieselové dvolitrové štvorvalce dopĺňajú radové šesťvalcové – trojlitrový xDrive 3,0d s výkonom 218 koní a najsilnejší xDrive35d, ktorý má výkon 286 koní.

BMW X3 xDrive18d

BMW X3 bol prvým a dlhý čas jediným automobilom v segmente Sports Activity Vehicle. O jeho popularite svedčí aj predaj vyše 500 000 exemplárov. Jeho jazdné vlastnosti na ceste, trakciu na nespevnenom povrchu a vysokú mieru efektivity mu môže závidieť väčšina konkurentov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.