BMW X3 xDrive18d - nový základ

Štvrtok, 16 apríl 2009

Výrobca prémiových automobilov s pohonom všetkých kolies uviedol novú základnú verziu BMW X3. Pod kapotou mu pracuje dvojlitrový turbodiesel s výkonom 143 koní. Nový nie je len motor, ale aj označenie modelu, ktorým bude bavorská automobilka označovať jednotlivé verzie. Po prvý raz sa označenie xDrive objavilo pri modeli X6.

BMW X3 xDrive18d

BMW X3 xDrive18d poháňa dvojlitrový štvorvalcový naftový motor s výkonom 143 koní, ktorý dosahuje najvyšší krútiaci moment 350 Nm pri 1750 otáčkach. Novinka spotrebuje priemerne 6,2 litra nafty na sto kilometrov. Priemerné emisie CO2 sú len 165 g/km. BMW X3 xDrive18d je tak najefektívnejším automobilom s pohonom všetkých štyroch kolies vo svojom segmente.

Model s novým motorom je úspornejší a ekologickejší ako predošlá základná verzia BMW X3 xDrive20d/177 k. Predošlý základný model spotreboval priemerne 6,5 l/100 km a emisie CO2 boli 172 gramov na kilometer. Rovnako ako jeho "väčší brat" aj nové BMW X3 xDrive18d spĺňa emisnú normu EU5. Zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 10,3 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 195 km/h. Ako všetky varianty BMW X3 bude mať aj BMW X3 xDrive18d v štandardnej výbave inteligentný pohon všetkých kolies xDrive. Permanentný pohon všetkých kolies má elektronicky riadenú distribúciu krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou pre zabezpečenie maximálnej trakcie aj na nespevnených povrchoch.

Uvedením nového BMW X3 xDrive18d rozširuje sa počet ponúkaných motorov na sedem. Na výber sú tri benzínové v rozsahu výkonov od 150 koní do 272 koní a zo štyri naftové. Dva predošlé turbodieselové dvolitrové štvorvalce dopĺňajú radové šesťvalcové – trojlitrový xDrive 3,0d s výkonom 218 koní a najsilnejší xDrive35d, ktorý má výkon 286 koní.

BMW X3 xDrive18d

BMW X3 bol prvým a dlhý čas jediným automobilom v segmente Sports Activity Vehicle. O jeho popularite svedčí aj predaj vyše 500 000 exemplárov. Jeho jazdné vlastnosti na ceste, trakciu na nespevnenom povrchu a vysokú mieru efektivity mu môže závidieť väčšina konkurentov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5