BMW X3 xDrive18d - nový základ

Štvrtok, 16 apríl 2009

Výrobca prémiových automobilov s pohonom všetkých kolies uviedol novú základnú verziu BMW X3. Pod kapotou mu pracuje dvojlitrový turbodiesel s výkonom 143 koní. Nový nie je len motor, ale aj označenie modelu, ktorým bude bavorská automobilka označovať jednotlivé verzie. Po prvý raz sa označenie xDrive objavilo pri modeli X6.

BMW X3 xDrive18d

BMW X3 xDrive18d poháňa dvojlitrový štvorvalcový naftový motor s výkonom 143 koní, ktorý dosahuje najvyšší krútiaci moment 350 Nm pri 1750 otáčkach. Novinka spotrebuje priemerne 6,2 litra nafty na sto kilometrov. Priemerné emisie CO2 sú len 165 g/km. BMW X3 xDrive18d je tak najefektívnejším automobilom s pohonom všetkých štyroch kolies vo svojom segmente.

Model s novým motorom je úspornejší a ekologickejší ako predošlá základná verzia BMW X3 xDrive20d/177 k. Predošlý základný model spotreboval priemerne 6,5 l/100 km a emisie CO2 boli 172 gramov na kilometer. Rovnako ako jeho "väčší brat" aj nové BMW X3 xDrive18d spĺňa emisnú normu EU5. Zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 10,3 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 195 km/h. Ako všetky varianty BMW X3 bude mať aj BMW X3 xDrive18d v štandardnej výbave inteligentný pohon všetkých kolies xDrive. Permanentný pohon všetkých kolies má elektronicky riadenú distribúciu krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou pre zabezpečenie maximálnej trakcie aj na nespevnených povrchoch.

Uvedením nového BMW X3 xDrive18d rozširuje sa počet ponúkaných motorov na sedem. Na výber sú tri benzínové v rozsahu výkonov od 150 koní do 272 koní a zo štyri naftové. Dva predošlé turbodieselové dvolitrové štvorvalce dopĺňajú radové šesťvalcové – trojlitrový xDrive 3,0d s výkonom 218 koní a najsilnejší xDrive35d, ktorý má výkon 286 koní.

BMW X3 xDrive18d

BMW X3 bol prvým a dlhý čas jediným automobilom v segmente Sports Activity Vehicle. O jeho popularite svedčí aj predaj vyše 500 000 exemplárov. Jeho jazdné vlastnosti na ceste, trakciu na nespevnenom povrchu a vysokú mieru efektivity mu môže závidieť väčšina konkurentov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.