BMW X4 ako "malé" X6

Pondelok, 08 apríl 2013

Bavorská automobilka prekvapuje svet ďalšou novinkou. Je ňou koncept pomenovaný X4 a BMW ju má predstaviť koncom apríla na autosalóne v čínskom Šanghaji. Nový BMW X4 má byť praktickejšou verziou obrovitého X6. Povráva sa, že predávať by sa X4 mal už začiatkom budúceho roka.

BMW X4
Nové BMW X4 sa predstaví koncom apríla na autosalóne v čínskom Šanghaji

Koncept X4 ako menší súrodenec BMW X6 má dosť spoločného s modelom X3. Zdieľa s ním napríklad rovnako veľký rázvor náprav 2810 mm. Na výšku má však o 41 mm menej. Z interiéru nie sú zatiaľ žiadne fotografie, z väčšej časti však má byť prevzatý práve z modelu X3. BMW otvorí skrinku s ďalšími fotografiami pravdepodobne až na autosalóne v Šanghaji, takže až potom sa o ňom dozvieme viac.

V BMW sa modelom X už dlho venuje veľká pozornosť, keďže je o ne vo svete záujem a ten neustále stúpa. V BMW to dobre vedia a výrečne o tom hovoria aj štatistiky predaných BMW: podiel modelov X na celkovom predaji činí približne štvrtinu zo všetkých predaných BMW.

Model X4 má nadväzovať na úspechy BMW X6 v novej veľkostne menšej triede vozidiel. X4 kombinuje vlastnosti modelov BMW X s génmi BMW Coupé. Koncept X4, ktorý Mníchov radí do kategórie Sports Activity Coupé (SAC), má ambíciu pokračovať v úspešnom príbehu BMW X6 v novej veľkostnej triede.

Nové BMW X4 má atraktívne proporcie, precízne línie a množstvo detailov, má podľa BMW prekypovať emotívnosťou, dynamikou a odolnosťou, akú zákazník očakáva od modelov BMW X, ale aj špičkovými jazdnými výkonmi a maximálnou dynamikou.

BMW X4 bude mať dĺžku 4648 mm, rázvor bude merať 2810 mm, batožinový priestor má mať objem okolo 500 litrov. K pohonu bude používať známe preplňované štvorvalcové a šesťvalcové motory na naftu i benzín, možné je aj to, že X4 sa objaví aj vo verzii M.

Predaj nového modelu BMW X4 je naplánovaný na začiatok roku 2014. Druhé Sports Activity Coupé v modelovej palete značky sa bude vyrábať v USA v továrni BMW v Spartanburgu, kde značka produkuje modely X5, X6 a X3.

BMW X4 BMW X4 BMW X4 BMW X4 BMW X4
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.