BMW X4 ako "malé" X6

Pondelok, 08 apríl 2013

Bavorská automobilka prekvapuje svet ďalšou novinkou. Je ňou koncept pomenovaný X4 a BMW ju má predstaviť koncom apríla na autosalóne v čínskom Šanghaji. Nový BMW X4 má byť praktickejšou verziou obrovitého X6. Povráva sa, že predávať by sa X4 mal už začiatkom budúceho roka.

BMW X4
Nové BMW X4 sa predstaví koncom apríla na autosalóne v čínskom Šanghaji

Koncept X4 ako menší súrodenec BMW X6 má dosť spoločného s modelom X3. Zdieľa s ním napríklad rovnako veľký rázvor náprav 2810 mm. Na výšku má však o 41 mm menej. Z interiéru nie sú zatiaľ žiadne fotografie, z väčšej časti však má byť prevzatý práve z modelu X3. BMW otvorí skrinku s ďalšími fotografiami pravdepodobne až na autosalóne v Šanghaji, takže až potom sa o ňom dozvieme viac.

V BMW sa modelom X už dlho venuje veľká pozornosť, keďže je o ne vo svete záujem a ten neustále stúpa. V BMW to dobre vedia a výrečne o tom hovoria aj štatistiky predaných BMW: podiel modelov X na celkovom predaji činí približne štvrtinu zo všetkých predaných BMW.

Model X4 má nadväzovať na úspechy BMW X6 v novej veľkostne menšej triede vozidiel. X4 kombinuje vlastnosti modelov BMW X s génmi BMW Coupé. Koncept X4, ktorý Mníchov radí do kategórie Sports Activity Coupé (SAC), má ambíciu pokračovať v úspešnom príbehu BMW X6 v novej veľkostnej triede.

Nové BMW X4 má atraktívne proporcie, precízne línie a množstvo detailov, má podľa BMW prekypovať emotívnosťou, dynamikou a odolnosťou, akú zákazník očakáva od modelov BMW X, ale aj špičkovými jazdnými výkonmi a maximálnou dynamikou.

BMW X4 bude mať dĺžku 4648 mm, rázvor bude merať 2810 mm, batožinový priestor má mať objem okolo 500 litrov. K pohonu bude používať známe preplňované štvorvalcové a šesťvalcové motory na naftu i benzín, možné je aj to, že X4 sa objaví aj vo verzii M.

Predaj nového modelu BMW X4 je naplánovaný na začiatok roku 2014. Druhé Sports Activity Coupé v modelovej palete značky sa bude vyrábať v USA v továrni BMW v Spartanburgu, kde značka produkuje modely X5, X6 a X3.

BMW X4 BMW X4 BMW X4 BMW X4 BMW X4
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.