BMW X4 ako "malé" X6

Pondelok, 08 apríl 2013

Bavorská automobilka prekvapuje svet ďalšou novinkou. Je ňou koncept pomenovaný X4 a BMW ju má predstaviť koncom apríla na autosalóne v čínskom Šanghaji. Nový BMW X4 má byť praktickejšou verziou obrovitého X6. Povráva sa, že predávať by sa X4 mal už začiatkom budúceho roka.

BMW X4
Nové BMW X4 sa predstaví koncom apríla na autosalóne v čínskom Šanghaji

Koncept X4 ako menší súrodenec BMW X6 má dosť spoločného s modelom X3. Zdieľa s ním napríklad rovnako veľký rázvor náprav 2810 mm. Na výšku má však o 41 mm menej. Z interiéru nie sú zatiaľ žiadne fotografie, z väčšej časti však má byť prevzatý práve z modelu X3. BMW otvorí skrinku s ďalšími fotografiami pravdepodobne až na autosalóne v Šanghaji, takže až potom sa o ňom dozvieme viac.

V BMW sa modelom X už dlho venuje veľká pozornosť, keďže je o ne vo svete záujem a ten neustále stúpa. V BMW to dobre vedia a výrečne o tom hovoria aj štatistiky predaných BMW: podiel modelov X na celkovom predaji činí približne štvrtinu zo všetkých predaných BMW.

Model X4 má nadväzovať na úspechy BMW X6 v novej veľkostne menšej triede vozidiel. X4 kombinuje vlastnosti modelov BMW X s génmi BMW Coupé. Koncept X4, ktorý Mníchov radí do kategórie Sports Activity Coupé (SAC), má ambíciu pokračovať v úspešnom príbehu BMW X6 v novej veľkostnej triede.

Nové BMW X4 má atraktívne proporcie, precízne línie a množstvo detailov, má podľa BMW prekypovať emotívnosťou, dynamikou a odolnosťou, akú zákazník očakáva od modelov BMW X, ale aj špičkovými jazdnými výkonmi a maximálnou dynamikou.

BMW X4 bude mať dĺžku 4648 mm, rázvor bude merať 2810 mm, batožinový priestor má mať objem okolo 500 litrov. K pohonu bude používať známe preplňované štvorvalcové a šesťvalcové motory na naftu i benzín, možné je aj to, že X4 sa objaví aj vo verzii M.

Predaj nového modelu BMW X4 je naplánovaný na začiatok roku 2014. Druhé Sports Activity Coupé v modelovej palete značky sa bude vyrábať v USA v továrni BMW v Spartanburgu, kde značka produkuje modely X5, X6 a X3.

BMW X4 BMW X4 BMW X4 BMW X4 BMW X4
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.