BMW X4: Športovejšie X3, alebo ďalšie kupé

Sobota, 08 marec 2014

Bavorská automobilka zopakovala to, čo jej už raz náramne vyšlo, keď k veľkému BMW X5 pridala možno menej praktický model X6. Ak to bol pokus, tak sa to bavorákom vydarilo nad očakávanie. Možno práve podľa tohto návodu prichádza teraz nemecká automobilka s podobným modelom, ale menším, avšak s rovnakým zameraním ako to bolo s X6. Reč je o novom vzhľadovo atraktívnom "kupé" X4, ktoré by sme mohli považovať za verziu X3.

BMW X4
BMW X4 je rozšírením portfólia bavorskej automobilky o "športovejší" model X3

BMW X4 mohli vidieť už návštevníci autosalónu v Šanghaji v závere minulého roka. Tam mal premiéru v podobe konceptu, aj keď terajší produkčný model je takmer zhodný s tým v Číne vystavovaným. Nové X4 spojuje vlastnosti áut BMW radu X so športovou eleganciou klasických kupé. Vznikol tak unikátny model segmentu stredne veľkých vozidiel Sports Activity Coupé.

Dynamický výraz nového BMW X4 podčiarkujú najmodernejšie motory, pohon všetkých kolies xDrive, ale aj komfort ako je exkluzívna štandardná výbava, variabilné športové riadenie, systém Performance Control, športový kožou čalúnený volant a radiace páčkami pod volantom.

BMW X4 má technický základ v BMW X3, má však športovejší charakter a má lepšie dynamické schopnosti a už na pohľad je X4 viac dravý. Týka sa to prednej partie s veľkými otvory pre vstup nasávaného vzduchu, dynamicky pôsobí aj pri pohľade z boku, najmä podľa plynulo sa zvažujúcej strechy i originálne tvarovaných bokov karosérie. Zadnej časti dominujú koncové svetlá v tvare písmena L a štylizovaný difúzor v spodnej časti nárazníka. K športovejšiemu vzhľadu a dynamike prispievajú tiež rozšírené zadné blatníky.

Vodič a "predný" spolujazdec sedia v novom X4 nižšie o 20 mm ako v X3, čo je podmienené najmä charakterom vozidiel typu kupé. Nový X4 je pre piatich cestujúcich. Jeho praktickosť podčiarkuje fakt, že jeho batožinový priestor možno podľa potreby zväčšiť po sklopení operadiel zadných sedadiel delených v pomere 40:20:40.

V ponuke bude mať nový X4 šesť pohonných jednotiek – tri naftové a tri benzínové s výkonmi od 184 do 313 koní, vrátane nového vznetového štvorvalca 2,0 litra novej generácie s výkonom 190 koní. Všetky motory spĺňajú emisnú normu Euro 6 a disponujú pokrokovými technológiami BMW TwinPower Turbo.

Novému modelu nechýbajú funkcie ako Auto Start/Stop, rekuperácia kinetickej energie, parametricky riadené príslušenstvo motora, alebo v spojení s osemstupňovou športovou samočinnou prevodovkou aj funkcia jazdy zotrvačnosťou.

Nové BMW X4 využíva pre spojenie s okolitým svetom ucelenú ponuku asistenčných systémov, ale tiež pokrokové funkcie a služby z programu BMW ConnectedDrive. Model X4 môže tiež využívať aplikácie smartfónov.

BMW X4 BMW X4 BMW X4
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.