BMW X5 xDrive40e: SUV ako Plug-in hybrid

Pondelok, 16 marec 2015

Dávnejšie avizované veľké BMW s hybridným pohonom plug-in sa stáva v týchto dňoch realitou. Automobilka ho predstavuje ako vôbec prvý sériový plug-in hybrid vychádzajúci z konvenčného automobilu značky. Zatiaľ síce len formou tlačovej správy, ale už na jeseň tohto roku bude uvedený na európsky trh.

BMW X5 xDrive40e
BMW X5 xDrive40e Plug-in hybrid, novinka BMW, príde na európsky trh na jeseň

Nový X5 xDrive 40e vychádza z projektu hybridného automobilu X5 eDrive Concept, ktorý nemecká automobilka predstavila pred rokom a pol na autosalóne vo Frankfurte. Už tam sa hovorilo o tom, že do sériovej verzie sa bude montovať hybridná technika s preplňovaným dvojlitrovým benzínovým agregátom a elektromotorom s výkonom 70 kW.

Už prvý pohľad na exteriér a jeho doplnkové prvky identifikujú BMW X5 xDrive40e ako klasické sports activity vehicle. Pritom sú neprehliadnuteľné výrazné hybridné doplnky ako je napríklad prípojka na nabíjanie vysokonapäťového akumulátora umiestneného v ľavej prednej časti. Vzadu zasa výfukový systém na BMW X5 xDrive40e má zdvojenú koncovku výfuku so zakončením v tvare lichobežníka. Okrem modelového označenia zdobí dvere batožinového priestoru, prahové lišty a stredovú konzolu logo "eDrive" známe z modelov BMW i.

Na pohon slúži benzínový motor s objemom 2,0 litra s turbom TwinScroll, priamym vstrekovaním High Precision Injection, variabilným časovaním ventilov Valvetronic a variabilným riadením vačkového hriadeľa Double-Vanos aj synchrónny elektromotor s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic. Štvorvalcový motor dosahuje najvyšší výkon 245 koní (180 kW) a najvyšší krútiaci moment 350 Nm. Elektromotor dodá ďalších 113 koní (83 kW) a najvyšší krútiaci moment 250 Nm. Súhrnný výkon benzínového motora a elektromotora je 313 koní (230 kW) a krútiaci moment 450 Nm.

Plug-in hybridu (dobíjanie zo zásuvky) bude energiu dodávať lítium-iontový akumulátor s 96 článkami a kapacitou 9,0 kWh. Umiestnený je pod podlahou batožinového priestoru, čo mierne zmenšuje objem batožinového priestoru na 500 – 1720 litrov. Na čisto elektrický pohon prejde BMW X5 xDrive40e 30 kilometrov rýchlosťou do 120 km/h.

BMW X5 xDrive40e dosiahne maximálnu rýchlosť 210 km/h, ktorá je elektronicky limitovaná a zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy. Kombinovaná spotreba paliva sa uvádza 3,3 až 3,4 litra na sto kilometrov. To zrejme v tom ideálnom jazdnom režime, môže byť však vyššia, napríklad v závislosti od použitého rozmeru pneumatík. Alebo jazdou na dlhé trasy, s čím možno ráta aj pomerne veľká až 85 litrová palivová nádrž.

Z bežnej domácej zásuvky sa vybitý vysokonapäťový akumulátor naplno nabije za približne 3 hodiny a 50 minút. Rýchle nabíjanie akumulátora v pohodlí domova môže zariadiť nabíjacia sústava BMW 360° Electric. Pomocou nej alebo Wallbox Pure sa akumulátor dá dobiť na plnú kapacitu za 2 hodiny a 45 minút.

BMW X5 xDrive40e sa bude vyrábať paralelne na spoločnej výrobnej linke s verziami X5 a X6 v americkom závode BMW v Spartanburg. Na európskom trhu sa novinka BMW má začať predávať počas tohtoročnej jesene.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.