BMW XM Label Red: Na cestu so 748 koňmi

Sobota, 15 apríl 2023

Ak by sme na cestu vyhnali takmer tri štvrte tisícku koní, bol by to poriadny dupot. Keď však vyjde na cestu vrcholná verzia modelu XM, Label Red, na ceste sa za ním len tak zapráši. Vlastne skôr zmizne z očí, keďže ide o najvýkonnejší a asi aj najrýchlejší model divízie M.

1-bmw-xm-label-red
BMW XM Label Red a jeho 748 koní

Najvýkonnejší cestný model automobilky BMW, jej športovej divízie M, je tu oficiálne. Vrcholná verzia prichádza len pár mesiacov po premiére základného modelu XM. Ide o jednu z vlajkových lodí mníchovskej automobilky, variant druhého samostatného elektrického modelu divízie M. Prichádza s očakávanými parametrami, ktoré skrývajú v sebe nové zážitky.

Nový XM Label Red je vrcholná tohto modelu, najvýkonnejší model divízie M. Jeho plug-in hybridná pohonná jednotka je kombináciou osemvalcového vidlicového 4,4 litrového twin turbo motora a elektromotora uloženého v prevodovke, ktorá produkuje spolu kombinovaný výkon 550 kW, čo je 748 konských síl a 1000 Nm krútiaceho momentu.

Oproti štandardnému modelu XM je výkon Label Red vyšší o 70 kW (95 k) a 200 Nm. S výkonom trištvrte tisícky koní, presnejšie 748 k, dokáže nový Label Red preťať cieľovú pásku z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy, čo je pri hmotnosti tohto auta výkon ako hrom. Najrýchlejšie vie ísť 250 km/h, ak si však majiteľ tohto siláka prikúpi balík M Driver´s, potom je to až 290 km/h. Aby ho na ceste bolo aj počuť, tak jeho zvuk umocňuje športový výfuk a dvojice elektronicky ovládaných klapiek.

Automobilka sa pri novom modely Label Red pýši aj efektivitou tohto pohonného ústrojenstva, keď kombinovanú spotrebu uvádza v rozmedzí 1,6 až 1,7 litra benzínu na sto kilometrov. Dojazd na čisto elektrický pohon s využiteľnou kapacitou batérie 25,7 kWh sa deklaruje okolo 75 až 83 kilometrov.

2-bmw-xm-label-red
BMW XM Label Red s kombináciou červených Red Toronto doplnkov

Nový BMW XM Label Red môže mať niekoľko vzhľadových úprav exteriéru, ktoré zdobí červená farba, ako napríklad 21palcové disky kolies v červenej Toronto Red. Do úvahy môžu prichádzať aj iné farby, napríklad aj čierna, pričom výrobca ponúka až 50 rôznych odtieňov karosérie s lakmi Individual.

Globálne limitovaná edícia modelu XM Label Red je v počte 500 kusov. Jej modely spoznáme podľa červeného Red Toronto lakovania rámčeka ľadviniek, resp. aj podľa špeciálnej červenej linky na difúzore. Kombinácia červenej a čiernej farby sa objavuje aj v interiéri na prešívaní sedadiel, na obložení dverí, výduchoch ventilácie, alebo na športových sedadlách.

K exkluzívnym prvkom interiéru XM Label Red patrí červený znak XM pod ovládacím displejom a vnútorná ozdobná lišta so saténovým efektom z uhlíkových vlákien s červenými a modrými akcentmi, ktoré podčiarkujú príslušnosť k vozidlám rodiny M. Vo vnútri limitovanej edície verzie Label Red nájdu zákazníci plaketku s číslom svojho modelu, s nápisom 1 z 500.

1-bmw-xm-label-red 2-bmw-xm-label-red 3-bmw-xm-label-red 4-bmw-xm-label-red 5-bmw-xm-label-red 6-bmw-xm-label-red
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5