BMW XM Label Red: Na cestu so 748 koňmi

Sobota, 15 apríl 2023

Ak by sme na cestu vyhnali takmer tri štvrte tisícku koní, bol by to poriadny dupot. Keď však vyjde na cestu vrcholná verzia modelu XM, Label Red, na ceste sa za ním len tak zapráši. Vlastne skôr zmizne z očí, keďže ide o najvýkonnejší a asi aj najrýchlejší model divízie M.

1-bmw-xm-label-red
BMW XM Label Red a jeho 748 koní

Najvýkonnejší cestný model automobilky BMW, jej športovej divízie M, je tu oficiálne. Vrcholná verzia prichádza len pár mesiacov po premiére základného modelu XM. Ide o jednu z vlajkových lodí mníchovskej automobilky, variant druhého samostatného elektrického modelu divízie M. Prichádza s očakávanými parametrami, ktoré skrývajú v sebe nové zážitky.

Nový XM Label Red je vrcholná tohto modelu, najvýkonnejší model divízie M. Jeho plug-in hybridná pohonná jednotka je kombináciou osemvalcového vidlicového 4,4 litrového twin turbo motora a elektromotora uloženého v prevodovke, ktorá produkuje spolu kombinovaný výkon 550 kW, čo je 748 konských síl a 1000 Nm krútiaceho momentu.

Oproti štandardnému modelu XM je výkon Label Red vyšší o 70 kW (95 k) a 200 Nm. S výkonom trištvrte tisícky koní, presnejšie 748 k, dokáže nový Label Red preťať cieľovú pásku z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy, čo je pri hmotnosti tohto auta výkon ako hrom. Najrýchlejšie vie ísť 250 km/h, ak si však majiteľ tohto siláka prikúpi balík M Driver´s, potom je to až 290 km/h. Aby ho na ceste bolo aj počuť, tak jeho zvuk umocňuje športový výfuk a dvojice elektronicky ovládaných klapiek.

Automobilka sa pri novom modely Label Red pýši aj efektivitou tohto pohonného ústrojenstva, keď kombinovanú spotrebu uvádza v rozmedzí 1,6 až 1,7 litra benzínu na sto kilometrov. Dojazd na čisto elektrický pohon s využiteľnou kapacitou batérie 25,7 kWh sa deklaruje okolo 75 až 83 kilometrov.

2-bmw-xm-label-red
BMW XM Label Red s kombináciou červených Red Toronto doplnkov

Nový BMW XM Label Red môže mať niekoľko vzhľadových úprav exteriéru, ktoré zdobí červená farba, ako napríklad 21palcové disky kolies v červenej Toronto Red. Do úvahy môžu prichádzať aj iné farby, napríklad aj čierna, pričom výrobca ponúka až 50 rôznych odtieňov karosérie s lakmi Individual.

Globálne limitovaná edícia modelu XM Label Red je v počte 500 kusov. Jej modely spoznáme podľa červeného Red Toronto lakovania rámčeka ľadviniek, resp. aj podľa špeciálnej červenej linky na difúzore. Kombinácia červenej a čiernej farby sa objavuje aj v interiéri na prešívaní sedadiel, na obložení dverí, výduchoch ventilácie, alebo na športových sedadlách.

K exkluzívnym prvkom interiéru XM Label Red patrí červený znak XM pod ovládacím displejom a vnútorná ozdobná lišta so saténovým efektom z uhlíkových vlákien s červenými a modrými akcentmi, ktoré podčiarkujú príslušnosť k vozidlám rodiny M. Vo vnútri limitovanej edície verzie Label Red nájdu zákazníci plaketku s číslom svojho modelu, s nápisom 1 z 500.

1-bmw-xm-label-red 2-bmw-xm-label-red 3-bmw-xm-label-red 4-bmw-xm-label-red 5-bmw-xm-label-red 6-bmw-xm-label-red
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.