BMW Zagato Coupé: unikátny exemplár

Streda, 30 máj 2012

Na brehu talianskeho jazera Lago di Como sa stretne vyberaná spoločnosť na jednej z najexkluzívnejších udalostí kalendára klasických automobilov a motocyklov. Súťaž vznikla ako stretávka karosárov, ktorí prichádzali predstavovať svoje unikátne ručne vyrábané kreácie. Aj exemplárne BMW Zagato Coupé dôsledne zapadá do tejto tradície.

BMW Zagato
Exkluzívne BMW Zagato Coupé vstúpi pri jazere Lago di Como do vyberanej spoločnosti

Súťaž Concorso d'Eleganza Villa d'Este je tak v roku 2012 opäť platformou pre významnú svetovú premiéru. Uznávaná milánska karosáreň Zagato a mníchovský výrobca BMW dali hlavy a sily dohromady a výsledkom ich kooperácie je BMW Zagato Coupé. Tento jediný vyrobený automobil spojil dizajnovú DNA oboch spoločností do unikátneho celku.

Dizajn nového kupé si vzali na zodpovednosť Adrian van Hooydonk, viceprezident dizajnu BMW a Andrea Zagato. Dohodli sa, že pripravované kupé bude vyrobené tak, aby spĺňalo predpisy pre premávku na verejných komunikáciách. Jeho schopnosti sa medzitým potvrdili aj niekoľkými zaujímavými časmi, ktoré nové kupé zajazdilo na testovacom okruhu BMW. Použitú techniku tak BMW ako aj Zagato taja.

Do dynamickej prednej časti kupé sú harmonicky zakomponované typické prvky dizajnu BMW: okrúhle predné svetlá s dvojitou optikou a dvojitá mreža chladiča v tvare obličiek. Samotné obličky tvorí množstvo malých písmen "Z" s typickým Zagato dizajnom. Do obzvlášť dlhej prednej kapoty sú zakomponované dva vzduchové vstupy pre lepšie chladenie. Prvkom BMW je aj línia bokov tvarovaná podľa najlepšej tradície roadsterov bavorskej značky.

Dlhá kapota zatláča dvojmiestnu kabínu takmer celkom dozadu v štýle Zagato. Samotné zadné partie sú ukončené takmer zvislým skosením, čo je ďalší typický prvok Zagato. Vďaka vysokej aerodynamickej efektivite tohto typu zadnej časti nepotrebuje BMW Zagato Coupé žiadne dodatočné pevné ani výsuvné krídlo.

BMW Zagato
Dlhá kapota BMW Zagato Coupé zatláča dvojmiestnu kabínu takmer celkom dozadu

Interiér je členený v štýle BMW. Dizajnéri Zagato mu dodali ešte výraznejší ráz pomocou farieb a materiálov. Základnými farbami exkluzívnej kože sú svetlosivá a tmavosivá. Pod zadným sklom je schovaný batožinový priestor a v ňom dva exkluzívne doplnky: taška na klobúky a cestovná taška, ktorá aj keď je prázdna, nestratí tvar "dvojitej bubliny", inšpirovaný strechou vozidla.

Spoločnosť Zagato, spolutvorca exkluzívneho kupé, založil v roku 1919 Ugo Zagato. Z leteckého priemyslu si priniesol vedomosti o aerodynamických princípoch, ktoré uplatňoval aj pri stavbe karosérií. V súčasnosti je na čele spoločnosti Andrea Zagato, zástupca tretej generácie firemného rodokmeňa. Spoločnosť Zagato si ako jediný výrobca karosérií dodnes zachovala status nezávislej firmy.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring