BMW Zagato Coupé: unikátny exemplár

Streda, 30 máj 2012

Na brehu talianskeho jazera Lago di Como sa stretne vyberaná spoločnosť na jednej z najexkluzívnejších udalostí kalendára klasických automobilov a motocyklov. Súťaž vznikla ako stretávka karosárov, ktorí prichádzali predstavovať svoje unikátne ručne vyrábané kreácie. Aj exemplárne BMW Zagato Coupé dôsledne zapadá do tejto tradície.

BMW Zagato
Exkluzívne BMW Zagato Coupé vstúpi pri jazere Lago di Como do vyberanej spoločnosti

Súťaž Concorso d'Eleganza Villa d'Este je tak v roku 2012 opäť platformou pre významnú svetovú premiéru. Uznávaná milánska karosáreň Zagato a mníchovský výrobca BMW dali hlavy a sily dohromady a výsledkom ich kooperácie je BMW Zagato Coupé. Tento jediný vyrobený automobil spojil dizajnovú DNA oboch spoločností do unikátneho celku.

Dizajn nového kupé si vzali na zodpovednosť Adrian van Hooydonk, viceprezident dizajnu BMW a Andrea Zagato. Dohodli sa, že pripravované kupé bude vyrobené tak, aby spĺňalo predpisy pre premávku na verejných komunikáciách. Jeho schopnosti sa medzitým potvrdili aj niekoľkými zaujímavými časmi, ktoré nové kupé zajazdilo na testovacom okruhu BMW. Použitú techniku tak BMW ako aj Zagato taja.

Do dynamickej prednej časti kupé sú harmonicky zakomponované typické prvky dizajnu BMW: okrúhle predné svetlá s dvojitou optikou a dvojitá mreža chladiča v tvare obličiek. Samotné obličky tvorí množstvo malých písmen "Z" s typickým Zagato dizajnom. Do obzvlášť dlhej prednej kapoty sú zakomponované dva vzduchové vstupy pre lepšie chladenie. Prvkom BMW je aj línia bokov tvarovaná podľa najlepšej tradície roadsterov bavorskej značky.

Dlhá kapota zatláča dvojmiestnu kabínu takmer celkom dozadu v štýle Zagato. Samotné zadné partie sú ukončené takmer zvislým skosením, čo je ďalší typický prvok Zagato. Vďaka vysokej aerodynamickej efektivite tohto typu zadnej časti nepotrebuje BMW Zagato Coupé žiadne dodatočné pevné ani výsuvné krídlo.

BMW Zagato
Dlhá kapota BMW Zagato Coupé zatláča dvojmiestnu kabínu takmer celkom dozadu

Interiér je členený v štýle BMW. Dizajnéri Zagato mu dodali ešte výraznejší ráz pomocou farieb a materiálov. Základnými farbami exkluzívnej kože sú svetlosivá a tmavosivá. Pod zadným sklom je schovaný batožinový priestor a v ňom dva exkluzívne doplnky: taška na klobúky a cestovná taška, ktorá aj keď je prázdna, nestratí tvar "dvojitej bubliny", inšpirovaný strechou vozidla.

Spoločnosť Zagato, spolutvorca exkluzívneho kupé, založil v roku 1919 Ugo Zagato. Z leteckého priemyslu si priniesol vedomosti o aerodynamických princípoch, ktoré uplatňoval aj pri stavbe karosérií. V súčasnosti je na čele spoločnosti Andrea Zagato, zástupca tretej generácie firemného rodokmeňa. Spoločnosť Zagato si ako jediný výrobca karosérií dodnes zachovala status nezávislej firmy.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."