BMW Zagato Coupé: unikátny exemplár

Streda, 30 máj 2012

Na brehu talianskeho jazera Lago di Como sa stretne vyberaná spoločnosť na jednej z najexkluzívnejších udalostí kalendára klasických automobilov a motocyklov. Súťaž vznikla ako stretávka karosárov, ktorí prichádzali predstavovať svoje unikátne ručne vyrábané kreácie. Aj exemplárne BMW Zagato Coupé dôsledne zapadá do tejto tradície.

BMW Zagato
Exkluzívne BMW Zagato Coupé vstúpi pri jazere Lago di Como do vyberanej spoločnosti

Súťaž Concorso d'Eleganza Villa d'Este je tak v roku 2012 opäť platformou pre významnú svetovú premiéru. Uznávaná milánska karosáreň Zagato a mníchovský výrobca BMW dali hlavy a sily dohromady a výsledkom ich kooperácie je BMW Zagato Coupé. Tento jediný vyrobený automobil spojil dizajnovú DNA oboch spoločností do unikátneho celku.

Dizajn nového kupé si vzali na zodpovednosť Adrian van Hooydonk, viceprezident dizajnu BMW a Andrea Zagato. Dohodli sa, že pripravované kupé bude vyrobené tak, aby spĺňalo predpisy pre premávku na verejných komunikáciách. Jeho schopnosti sa medzitým potvrdili aj niekoľkými zaujímavými časmi, ktoré nové kupé zajazdilo na testovacom okruhu BMW. Použitú techniku tak BMW ako aj Zagato taja.

Do dynamickej prednej časti kupé sú harmonicky zakomponované typické prvky dizajnu BMW: okrúhle predné svetlá s dvojitou optikou a dvojitá mreža chladiča v tvare obličiek. Samotné obličky tvorí množstvo malých písmen "Z" s typickým Zagato dizajnom. Do obzvlášť dlhej prednej kapoty sú zakomponované dva vzduchové vstupy pre lepšie chladenie. Prvkom BMW je aj línia bokov tvarovaná podľa najlepšej tradície roadsterov bavorskej značky.

Dlhá kapota zatláča dvojmiestnu kabínu takmer celkom dozadu v štýle Zagato. Samotné zadné partie sú ukončené takmer zvislým skosením, čo je ďalší typický prvok Zagato. Vďaka vysokej aerodynamickej efektivite tohto typu zadnej časti nepotrebuje BMW Zagato Coupé žiadne dodatočné pevné ani výsuvné krídlo.

BMW Zagato
Dlhá kapota BMW Zagato Coupé zatláča dvojmiestnu kabínu takmer celkom dozadu

Interiér je členený v štýle BMW. Dizajnéri Zagato mu dodali ešte výraznejší ráz pomocou farieb a materiálov. Základnými farbami exkluzívnej kože sú svetlosivá a tmavosivá. Pod zadným sklom je schovaný batožinový priestor a v ňom dva exkluzívne doplnky: taška na klobúky a cestovná taška, ktorá aj keď je prázdna, nestratí tvar "dvojitej bubliny", inšpirovaný strechou vozidla.

Spoločnosť Zagato, spolutvorca exkluzívneho kupé, založil v roku 1919 Ugo Zagato. Z leteckého priemyslu si priniesol vedomosti o aerodynamických princípoch, ktoré uplatňoval aj pri stavbe karosérií. V súčasnosti je na čele spoločnosti Andrea Zagato, zástupca tretej generácie firemného rodokmeňa. Spoločnosť Zagato si ako jediný výrobca karosérií dodnes zachovala status nezávislej firmy.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.