BMW Zagato: po Coupé aj Roadster

Streda, 29 august 2012

Necelé tri mesiace po premiére BMW Zagato Coupé predstavuje BMW a talianska karosárska spoločnosť ďalší nový produkt. BMW Zagato Roadster vznikol za šesť týždňov od prvých nákresov po jeho kompletné zhotovenie a je výsledkom majstrovskej ručnej práce, príkladom remeselnej a výrobnej zručnosti "bavorákov" a umenia talianskych karosárov.

BMW Zagato Roadster
BMW Zagato Roadster postavili od náčrtu po hotový automobil v čase šiestich týždňov

Nový BMW Zagato Roadster debutoval na kalifornskom Concours d'Elegance v Pebble Beach, kde sa každý rok stretávajú znalci zo sveta karosární, aby sa nechali oviať vánkom automobilovej exotiky. Sotva by sa asi našlo vhodnejšie miesto na premiéru nového roadstra od BMW a karosárne Zagato.

Rozhodnutie pre ďalšiu spoluprácu medzi BMW a talianskou karosárňou Zagato padlo krátko po premiére BMW Zagato Coupé a urýchlili ho pozitívne reakcie verejnosti. Adrian Hooydonk, viceprezident BMW pre dizajn a Andrea Zagato sa dohodli, že postavia aj roadster a hotový musí byť ešte pred začiatkom podujatia v Pebble Beach. Vďaka odbornosti a skúsenostiam oboch značiek s výrobou ultimatívnych automobilových unikátov sa to aj podarilo a nový roadster vznikol tak za extrémne krátkych šesť týždňov.

Nový roadster od BMW a karosárne Zagato pridáva ku koncepcii auta s otvorenou strechou a špičkovou dynamikou aj dávku talianskeho dizajnu, čo dáva automobilu jedinečnú originalitu.

"Nový roadster nevznikol iba ako elegantný kabriolet, ale aj ako mužný a extrémne dynamický športový automobil, ktorý evokuje silné jazdné zážitky," povedal Norihiko Harada, šéfdizajnér karosárne Zagato o dizajnovej filozofii nového BMW Zagato Roadster. Dodávame, že v aute bez strechy nad hlavou si posádka môže plnou mierou vychutnávať jazdu.

BMW Zagato Roadster
BMW Zagato Roadster má sivý lak a evokuje farbu tekutého kovu, Coupé je červené

Nízke obličky dvojitej mriežky chladiča s dizajnom s písmenami "z", dva páry kruhových predných svetlometov a celá predná časť BMW Zagato Roadster pôsobia rovnako expresívne ako predchádzajúce Coupé. Práve táto časť dodáva autu najsilnejšie štylistické prepojenie medzi oboma modelmi. Dlhá kapota motora a veľký rázvor "posúvajú" sedadlá vodiča a spolujazdca viac k zadným kolesám.

Podobne ako pri kupé ani u roadstra sa nevie, aký pohonný agregát bude pracovať pod jeho kapotou. Isté by malo byť, že poháňať bude zadné kolesá, čo je pre BMW typické.

BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster BMW Zagato Roadster
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.