C-Aircross - predstava Citroënu o budúcnosti SUV

Pondelok, 13 február 2017

Citroën predstavuje koncept nového kompaktného SUV, ktorý nadväzuje na podobne ponímaný automobil predstavený pred dvomi rokmi v Ženeve ako koncept s rovnakým menom, až na písmeno C, ktoré novému konceptu pribudlo.

Citroen C-Aircross Concept
Kompaktné SUV C-Aircross Concept sa predstaví v marci na autosalóne v Ženeve

Pomenovanie Aircross mal už Citroën vo svojom portfóliu sériových modelov, ibaže teraz je to s dodatkom C. Ten predchádzajúci C4 Aircross je v podstate technicky príbuzný s Mitsubishi ASX. Nový C-Aircross je však úplne iný, avšak aj teraz ide o automobil segmentu SUV, ibaže podľa francúzskych predstáv.

Štúdia C-Aircross Concept predstavuje pohľad značky na kompaktné SUV, pričom pôjde aj o novú etapu v aktuálnej produktovej stratégii. Značka spustí s vozidlom globálnu ofenzívu. Nový model, podľa Citroënu jedinečná osobnosť, preberá viaceré dizajnové prvky nového modelu Citroën C3.

Dizajnovo nový C-Aircross Concept prináša podľa Francúzov nový vietor do segmentu SUV, okrem iného aj výrazným a sebavedomým postojom. Jeho tvary sú správnym vyvážením medzi bezpečnosťou a plynulými líniami. Moderná silueta prinesie plastické tvary, ktoré kontrastujú s grafickými prvkami a farebnými detailmi.

Štúdia sa vyznačuje tiež robustnými vzľadom. Karoséria je vizuálne zdvihnutá najmä vďaka prvkom v spodnej časti. Jej tvorcovia zo Style Citroën sa usilovali vytvoriť plynulé línie s prvkami SUV, ale aj zachovať kompaktné rozmery – má dĺžku 4,15 metra, šírku 1,74 metra a výšku 1,63 metra. Vzhľad umocňujú aj výrazné perleťové 18-palcové kolesá, ktoré zvýrazňujú zvýšenú pozíciu sedenia a terénne ambície.

Pre lepší prístup do kabíny má Citroën C-Aircross dvere, ktoré sa otvárajú proti sebe. Kinematika ich otvárania podporuje komfort na palube a nadväzuje na predchádzajúce štúdie Aircross a CXperience. Interiér štúdie je funkčný, priestranný a pripravený poskytnúť cestujúcim pohodlné cestovanie.

C-Aircross Concept vytvára pocit komfortu aj vďaka štyrom pohodlným a ergonomicky tvarovaným sedadlám. Široké predné aj zadné sedadlá v tvare kresla sú čalúnené mäkkým poťahom z profilovanej alkantary. Kabína štúdie ponúka špičkové technológie Citroën Advanced Comfort® zamerané na zvýšenie pohodlia. Užitočné a intuitívne technologické novinky sú aj pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Koncept C-Aircross využíva špičkovú technológiu Grip Control, s ktorou môže vyraziť aj mimo spevnených ciest. Dokonale upravuje jazdné vlastnosti k aktuálnym podmienkam. Vďaka tomu sa vozidlo sebavedomo pohybuje po meste a bez problémov dovedie pasažierov aj do cieľa ciest, ktorý sa nachádza v prírode.

O technike štúdie Citroën informuje veľmi málo. Pokiaľ ide o pohon, tak vozidlo má byť vybavené elektronickým systém Grip Control. Ponúkne päť jazdných režimov, ktoré si vodič môže navoliť otočným ovládačom na centrálnom paneli. Podľa toho by novinka mala mať len pohon predných kolies, čo by pre nový model nebola najlepšia správa. Viac sa dozvieme po premiére na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."