Cherokee SRT8: najvýkonnejší v histórii

Piatok, 29 apríl 2011

Z nuly na sto km/h zrýchli za menej ako päť sekúnd, štyristo metrov prejde za trinásť sekúnd. Jeho najvyššia dostupná rýchlosť je 250 km/h a brzdná dráha pri spomalení zo 100 km/h menej ako 35 metrov. To je nový Jeep Grand Cherokee SRT8.

Jeep Cherokee SRT8
Grand Cherokee SRT8, najvýkonnejší Jeep v histórii, zrýchli na 100 km/h pod 5 sekúnd

Poslednú novinku z dielne divízie SRT (Street Racing Technology) poháňa legendárny, nanovo upravený HEMI V8 s objemom 6,4 litra s odhadovaným maximálnym výkonom 471 koní a krútiacim momentom 630 Nm.

Grand Cherokee SRT8, modelový rok 2012, predstavuje najvýkonnejšie, technologicky najvyspelejšie a najšportovejšie vozidlo Jeep v histórii s množstvom noviniek a vylepšení. Štandardne dodávaná technológia úspory paliva a nová výfuková sústava s aktívnym riadením ventilov umožňujú motoru používať iba štyri valce v širokom pásme na zníženie spotreby paliva – odhadované 13percentné zlepšenie na diaľnici, a zároveň predĺženie dojazdu na približne 720 km na jednu nádrž paliva.

Najlepšie ovládateľné vozidlo Jeep v histórii, ktoré dokáže zvládnuť priečne preťaženie až 0,9 G, je vybavené novým zavesením kolies, adaptívnym pružením vyladeným v štýle SRT a novým systémom Jeep Selec-Track, ktorý koordinuje hneď niekoľko rôznych prvkov vozidla naraz (systém riadenia stability, adaptívne pruženie, radenie prevodovky, permanentný pohon 4x4 s variabilným presunom krútiaceho momentu medzi nápravy a jednotlivé kolesá, elektronicky riadený samosvorný diferenciál, ovládanie škrtiacej klapky a vypínanie valcov pre úsporu paliva) na automatické prispôsobenie dynamiky vozidla.

Jeep Cherokee SRT8
Jeep má množstvo noviniek, napríklad môže používať len štyri valce a šetriť tak palivo

O kontakt s vozovkou sa starajú 20palcové disky kolies z ľahkých zliatin obuté do pneumatík Pirelli PZero 295/45 R20, ktoré bezpečne zastavia dodávané športové brzdy Brembo.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.