Cherokee SRT8: najvýkonnejší v histórii

Piatok, 29 apríl 2011

Z nuly na sto km/h zrýchli za menej ako päť sekúnd, štyristo metrov prejde za trinásť sekúnd. Jeho najvyššia dostupná rýchlosť je 250 km/h a brzdná dráha pri spomalení zo 100 km/h menej ako 35 metrov. To je nový Jeep Grand Cherokee SRT8.

Jeep Cherokee SRT8
Grand Cherokee SRT8, najvýkonnejší Jeep v histórii, zrýchli na 100 km/h pod 5 sekúnd

Poslednú novinku z dielne divízie SRT (Street Racing Technology) poháňa legendárny, nanovo upravený HEMI V8 s objemom 6,4 litra s odhadovaným maximálnym výkonom 471 koní a krútiacim momentom 630 Nm.

Grand Cherokee SRT8, modelový rok 2012, predstavuje najvýkonnejšie, technologicky najvyspelejšie a najšportovejšie vozidlo Jeep v histórii s množstvom noviniek a vylepšení. Štandardne dodávaná technológia úspory paliva a nová výfuková sústava s aktívnym riadením ventilov umožňujú motoru používať iba štyri valce v širokom pásme na zníženie spotreby paliva – odhadované 13percentné zlepšenie na diaľnici, a zároveň predĺženie dojazdu na približne 720 km na jednu nádrž paliva.

Najlepšie ovládateľné vozidlo Jeep v histórii, ktoré dokáže zvládnuť priečne preťaženie až 0,9 G, je vybavené novým zavesením kolies, adaptívnym pružením vyladeným v štýle SRT a novým systémom Jeep Selec-Track, ktorý koordinuje hneď niekoľko rôznych prvkov vozidla naraz (systém riadenia stability, adaptívne pruženie, radenie prevodovky, permanentný pohon 4x4 s variabilným presunom krútiaceho momentu medzi nápravy a jednotlivé kolesá, elektronicky riadený samosvorný diferenciál, ovládanie škrtiacej klapky a vypínanie valcov pre úsporu paliva) na automatické prispôsobenie dynamiky vozidla.

Jeep Cherokee SRT8
Jeep má množstvo noviniek, napríklad môže používať len štyri valce a šetriť tak palivo

O kontakt s vozovkou sa starajú 20palcové disky kolies z ľahkých zliatin obuté do pneumatík Pirelli PZero 295/45 R20, ktoré bezpečne zastavia dodávané športové brzdy Brembo.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.