Chevrolet Aveo aj ako sedan

Piatok, 14 január 2011

Po päťdverovom hatchbacku Aveo, ktorý mal premiéru na jeseň minulého roku, predstavil teraz Chevrolet v Detroite aj štvordverový sedan. Na európske trhy sa nový sedan, rovnako aj hatchback, dostane uprostred leta tohto roku.

Chevrolet Aveo zboku
Štvordverový sedan Aveo predstavil Chevrolet na autosalóne v americkom Detroite

Sedan a päťdverový hatchback sa vzhľadovo výrazne odlišujú, technicky sú však zhodné. Päťdverová verzia má dvojpriestorový tvar s agresívnymi, strmými líniami, sedan má konzervatívnejší a dospelejší vzhľad.

Agresívne prvky sedanu, medzi ktoré patria výrazné blatníky a motocyklami inšpirované okrúhle svetlomety, sa snúbia s globálnymi prvkami dizajnu – dvojitou čelnou mriežkou a okrúhlymi zadnými svetlami – čím vznikol tvar okamžite identifikovateľný ako Chevrolet. Výrazný tvar kapoty tvorí charakteristická línia nad prednými svetlometmi, ktorá plynule prechádza do vysokej bočnej línie a nízkej línie strechy. Zrkadlá majú rovnaký vzhľad ako celé auto a zdanlivo sa strácajú v jeho profile.

Kabína modelu Sonic dopĺňa motocyklami inšpirovaný exteriér s detailne prepracovaným zoskupením prístrojov, kde dominuje veľký kruhový analógový otáčkomer a veľký digitálny displej rýchlomera.

Chevrolet Aveo interiér
Aveo má nápadito tvarovo i farebne riešený interiér a nechýba mu primeraný komfort

Štruktúra karosérie Avea je navrhnutá ako jedna z najtuhších v triede. Jej tuhosť umožnila ešte presnejšie doladiť jazdné vlastnosti a ovládateľnosť. Jedinečné riešenie prednej skupiny podvozka zabezpečuje jeho optimálnu tuhosť. Zadná náprava okrem toho znižuje aj prenos hluku a vibrácií do kabíny.

Sedan Aveo má nápadito tvarovo i farebne riešený interiér. Povrch palubnej dosky je v dvoch farebných variantoch (tmavo titanovom a tehlovom) a prechádza plynule do hornej časti dverí. Predné sedadlá sú už v štandarde výrazne tvarované a k dispozícii je aj ich vyhrievanie. Zadné sedadlá vytvoria po sklopení rovnú plochu pre väčšie náklady.

Výrazným prvkom interiéru je volič automatickej prevodovky v tvare "hlava kobry"; hlavica radiacej páky manuálnej prevodovky má chrómový povrch. Kruhové výstupy klimatizácie vystupujú z telesa palubnej dosky. V interiéri je veľa odkladacích priestorov, napríklad v stredovom tuneli a vo dverách.

Chevrolet Aveo spredu
K agresívnym prvkom sedanu patria výrazné blatníky a okrúhle hlavné svetlomety

Nový sedan využíva zavesenie predných kolies so vzperami McPherson a stabilizátorom; vzadu má Aveo vlečenú zadnú nápravu s torzným členom a plynovými tlmičmi. Rozchod vpredu a vzadu je identický (1509 mm) a dostatočne široký pre dobrú stabilitu a vynikajúcu vyváženosť. Štandardom je elektrický posilňovač riadenia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.