Chevrolet Aveo aj ako sedan

Piatok, 14 január 2011

Po päťdverovom hatchbacku Aveo, ktorý mal premiéru na jeseň minulého roku, predstavil teraz Chevrolet v Detroite aj štvordverový sedan. Na európske trhy sa nový sedan, rovnako aj hatchback, dostane uprostred leta tohto roku.

Chevrolet Aveo zboku
Štvordverový sedan Aveo predstavil Chevrolet na autosalóne v americkom Detroite

Sedan a päťdverový hatchback sa vzhľadovo výrazne odlišujú, technicky sú však zhodné. Päťdverová verzia má dvojpriestorový tvar s agresívnymi, strmými líniami, sedan má konzervatívnejší a dospelejší vzhľad.

Agresívne prvky sedanu, medzi ktoré patria výrazné blatníky a motocyklami inšpirované okrúhle svetlomety, sa snúbia s globálnymi prvkami dizajnu – dvojitou čelnou mriežkou a okrúhlymi zadnými svetlami – čím vznikol tvar okamžite identifikovateľný ako Chevrolet. Výrazný tvar kapoty tvorí charakteristická línia nad prednými svetlometmi, ktorá plynule prechádza do vysokej bočnej línie a nízkej línie strechy. Zrkadlá majú rovnaký vzhľad ako celé auto a zdanlivo sa strácajú v jeho profile.

Kabína modelu Sonic dopĺňa motocyklami inšpirovaný exteriér s detailne prepracovaným zoskupením prístrojov, kde dominuje veľký kruhový analógový otáčkomer a veľký digitálny displej rýchlomera.

Chevrolet Aveo interiér
Aveo má nápadito tvarovo i farebne riešený interiér a nechýba mu primeraný komfort

Štruktúra karosérie Avea je navrhnutá ako jedna z najtuhších v triede. Jej tuhosť umožnila ešte presnejšie doladiť jazdné vlastnosti a ovládateľnosť. Jedinečné riešenie prednej skupiny podvozka zabezpečuje jeho optimálnu tuhosť. Zadná náprava okrem toho znižuje aj prenos hluku a vibrácií do kabíny.

Sedan Aveo má nápadito tvarovo i farebne riešený interiér. Povrch palubnej dosky je v dvoch farebných variantoch (tmavo titanovom a tehlovom) a prechádza plynule do hornej časti dverí. Predné sedadlá sú už v štandarde výrazne tvarované a k dispozícii je aj ich vyhrievanie. Zadné sedadlá vytvoria po sklopení rovnú plochu pre väčšie náklady.

Výrazným prvkom interiéru je volič automatickej prevodovky v tvare "hlava kobry"; hlavica radiacej páky manuálnej prevodovky má chrómový povrch. Kruhové výstupy klimatizácie vystupujú z telesa palubnej dosky. V interiéri je veľa odkladacích priestorov, napríklad v stredovom tuneli a vo dverách.

Chevrolet Aveo spredu
K agresívnym prvkom sedanu patria výrazné blatníky a okrúhle hlavné svetlomety

Nový sedan využíva zavesenie predných kolies so vzperami McPherson a stabilizátorom; vzadu má Aveo vlečenú zadnú nápravu s torzným členom a plynovými tlmičmi. Rozchod vpredu a vzadu je identický (1509 mm) a dostatočne široký pre dobrú stabilitu a vynikajúcu vyváženosť. Štandardom je elektrický posilňovač riadenia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.