Chevrolet Aveo aj ako sedan

Piatok, 14 január 2011

Po päťdverovom hatchbacku Aveo, ktorý mal premiéru na jeseň minulého roku, predstavil teraz Chevrolet v Detroite aj štvordverový sedan. Na európske trhy sa nový sedan, rovnako aj hatchback, dostane uprostred leta tohto roku.

Chevrolet Aveo zboku
Štvordverový sedan Aveo predstavil Chevrolet na autosalóne v americkom Detroite

Sedan a päťdverový hatchback sa vzhľadovo výrazne odlišujú, technicky sú však zhodné. Päťdverová verzia má dvojpriestorový tvar s agresívnymi, strmými líniami, sedan má konzervatívnejší a dospelejší vzhľad.

Agresívne prvky sedanu, medzi ktoré patria výrazné blatníky a motocyklami inšpirované okrúhle svetlomety, sa snúbia s globálnymi prvkami dizajnu – dvojitou čelnou mriežkou a okrúhlymi zadnými svetlami – čím vznikol tvar okamžite identifikovateľný ako Chevrolet. Výrazný tvar kapoty tvorí charakteristická línia nad prednými svetlometmi, ktorá plynule prechádza do vysokej bočnej línie a nízkej línie strechy. Zrkadlá majú rovnaký vzhľad ako celé auto a zdanlivo sa strácajú v jeho profile.

Kabína modelu Sonic dopĺňa motocyklami inšpirovaný exteriér s detailne prepracovaným zoskupením prístrojov, kde dominuje veľký kruhový analógový otáčkomer a veľký digitálny displej rýchlomera.

Chevrolet Aveo interiér
Aveo má nápadito tvarovo i farebne riešený interiér a nechýba mu primeraný komfort

Štruktúra karosérie Avea je navrhnutá ako jedna z najtuhších v triede. Jej tuhosť umožnila ešte presnejšie doladiť jazdné vlastnosti a ovládateľnosť. Jedinečné riešenie prednej skupiny podvozka zabezpečuje jeho optimálnu tuhosť. Zadná náprava okrem toho znižuje aj prenos hluku a vibrácií do kabíny.

Sedan Aveo má nápadito tvarovo i farebne riešený interiér. Povrch palubnej dosky je v dvoch farebných variantoch (tmavo titanovom a tehlovom) a prechádza plynule do hornej časti dverí. Predné sedadlá sú už v štandarde výrazne tvarované a k dispozícii je aj ich vyhrievanie. Zadné sedadlá vytvoria po sklopení rovnú plochu pre väčšie náklady.

Výrazným prvkom interiéru je volič automatickej prevodovky v tvare "hlava kobry"; hlavica radiacej páky manuálnej prevodovky má chrómový povrch. Kruhové výstupy klimatizácie vystupujú z telesa palubnej dosky. V interiéri je veľa odkladacích priestorov, napríklad v stredovom tuneli a vo dverách.

Chevrolet Aveo spredu
K agresívnym prvkom sedanu patria výrazné blatníky a okrúhle hlavné svetlomety

Nový sedan využíva zavesenie predných kolies so vzperami McPherson a stabilizátorom; vzadu má Aveo vlečenú zadnú nápravu s torzným členom a plynovými tlmičmi. Rozchod vpredu a vzadu je identický (1509 mm) a dostatočne široký pre dobrú stabilitu a vynikajúcu vyváženosť. Štandardom je elektrický posilňovač riadenia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.