Chevrolet Aveo RS: ostrý Američan

Štvrtok, 04 február 2010

Malý ostrý Američan preoblečený do garderóby budúceho Chevroleta Aveo si k modelovému označeniu pridal písmenká RS, pod kapotu si k motoru 1,4 litra primontoval malé turbo a s výkonom takmer 140 koní sa chce zapáčiť mladej generácii vyznávačov rýchlej jazdy. Práve v takejto podobe sa predstavil začiatkom roka na autosalóne v Detroite päťdverový hatchback Chevrolet Aveo, zatiaľ len v pozícii konceptu.

Chevrolet Aveo RS
V štýle Chevroletu: dvojitá maska chladiča, moderné svetlomety a výrazné lemovanie blatníkov

Nové Aveo RS sa už v roku 2011 má stať produkčným modelom Chevroletu. Vyrábať sa bude v severnej Amerike v závode Orion Assembly v štáte Michigen. Ostré Aveo ide s dobou a je dlhšie, širšie a priestornejšie než v súčasnosti vyrábané a vďaka novým dizajnérskym prvkom na karosérii pôsobí značne dynamicky. Dizajnérske prvky exteriéru sa prenášajú aj do interiéru.

Keď príde nové Aveo v roku 2011 na európsky trh, bude kompletne zosúladené s novými modelmi Chevroletu. Koncept Aveo RS nadväzuje na štýl modelu Spark novej generácie a nesie dizajnérske črty Chevroletov, napríklad dvojitú masku chladiča, okrúhle zadné svetlá a výrazné oblúky blatníkov. K športovému vzhľadu konceptu prispieva aj fakt, že stojí na 19palcových kolesách s päťlúčovými diskami kolies s logom Chevrolet a modrými brzdovými strmeňmi.

Chevrolet Aveo RS
Vyšperkovaný interiér, štýlové riešenie a vysoká úroveň výbavy, aj také je Aveo RS

Hmlová svetlá sú integrované do zväčšeného vstupu vzduchu k brzdám, ktorý sa tiahne až k lemom predných blatníkov a vytvára tak agresívnu tvár vozidla. Hladký bočný profil charakterizuje nerušená bočná línia vozidla, vysoká línia "pásu" a nízka línia strechy. Na prvý pohľad vozidlo vyzerá ako trojdverový hatchback, pretože kľučky zadných dverí sú diskrétne umiestnené v oblasti C- stĺpika.

Na športový exteriér nadväzuje svojim vyhotovením štýlový a priestranný interiér s vysokou úrovňou výbavy a množstvom odkladacích priestorov. Zadné sedadlá umožňujú po sklopení prevoz väčších a dlhších predmetov.

Chevrolet Aveo RS
K športovému vzhľadu konceptu Aveo RS prispieva aj fakt, že stojí na 19" kolesách

Pod kapotou 5dverového 5miestneho konceptu Aveo RS je zabudovaný priečne uložený preplňovaný štvorvalec s objemom 1,4 litra, s výkonom 140 koní a najvyšším krútiacim momentom 200 Nm pri 1800 otáčkach. Ten sa na kolesá prednej nápravy prenáša prostredníctvom 6stupňovej mechanickej prevodovky s ručným radením. Akceleráciu z 0 na sto kilometrov, najvyššiu rýchlosť a priemernú spotrebu výrobca neuvádza.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.