Chevrolet Aveo RS: ostrý Američan

Štvrtok, 04 február 2010

Malý ostrý Američan preoblečený do garderóby budúceho Chevroleta Aveo si k modelovému označeniu pridal písmenká RS, pod kapotu si k motoru 1,4 litra primontoval malé turbo a s výkonom takmer 140 koní sa chce zapáčiť mladej generácii vyznávačov rýchlej jazdy. Práve v takejto podobe sa predstavil začiatkom roka na autosalóne v Detroite päťdverový hatchback Chevrolet Aveo, zatiaľ len v pozícii konceptu.

Chevrolet Aveo RS
V štýle Chevroletu: dvojitá maska chladiča, moderné svetlomety a výrazné lemovanie blatníkov

Nové Aveo RS sa už v roku 2011 má stať produkčným modelom Chevroletu. Vyrábať sa bude v severnej Amerike v závode Orion Assembly v štáte Michigen. Ostré Aveo ide s dobou a je dlhšie, širšie a priestornejšie než v súčasnosti vyrábané a vďaka novým dizajnérskym prvkom na karosérii pôsobí značne dynamicky. Dizajnérske prvky exteriéru sa prenášajú aj do interiéru.

Keď príde nové Aveo v roku 2011 na európsky trh, bude kompletne zosúladené s novými modelmi Chevroletu. Koncept Aveo RS nadväzuje na štýl modelu Spark novej generácie a nesie dizajnérske črty Chevroletov, napríklad dvojitú masku chladiča, okrúhle zadné svetlá a výrazné oblúky blatníkov. K športovému vzhľadu konceptu prispieva aj fakt, že stojí na 19palcových kolesách s päťlúčovými diskami kolies s logom Chevrolet a modrými brzdovými strmeňmi.

Chevrolet Aveo RS
Vyšperkovaný interiér, štýlové riešenie a vysoká úroveň výbavy, aj také je Aveo RS

Hmlová svetlá sú integrované do zväčšeného vstupu vzduchu k brzdám, ktorý sa tiahne až k lemom predných blatníkov a vytvára tak agresívnu tvár vozidla. Hladký bočný profil charakterizuje nerušená bočná línia vozidla, vysoká línia "pásu" a nízka línia strechy. Na prvý pohľad vozidlo vyzerá ako trojdverový hatchback, pretože kľučky zadných dverí sú diskrétne umiestnené v oblasti C- stĺpika.

Na športový exteriér nadväzuje svojim vyhotovením štýlový a priestranný interiér s vysokou úrovňou výbavy a množstvom odkladacích priestorov. Zadné sedadlá umožňujú po sklopení prevoz väčších a dlhších predmetov.

Chevrolet Aveo RS
K športovému vzhľadu konceptu Aveo RS prispieva aj fakt, že stojí na 19" kolesách

Pod kapotou 5dverového 5miestneho konceptu Aveo RS je zabudovaný priečne uložený preplňovaný štvorvalec s objemom 1,4 litra, s výkonom 140 koní a najvyšším krútiacim momentom 200 Nm pri 1800 otáčkach. Ten sa na kolesá prednej nápravy prenáša prostredníctvom 6stupňovej mechanickej prevodovky s ručným radením. Akceleráciu z 0 na sto kilometrov, najvyššiu rýchlosť a priemernú spotrebu výrobca neuvádza.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.