Chevrolet Aveo RS: ostrý Američan

Štvrtok, 04 február 2010

Malý ostrý Američan preoblečený do garderóby budúceho Chevroleta Aveo si k modelovému označeniu pridal písmenká RS, pod kapotu si k motoru 1,4 litra primontoval malé turbo a s výkonom takmer 140 koní sa chce zapáčiť mladej generácii vyznávačov rýchlej jazdy. Práve v takejto podobe sa predstavil začiatkom roka na autosalóne v Detroite päťdverový hatchback Chevrolet Aveo, zatiaľ len v pozícii konceptu.

Chevrolet Aveo RS
V štýle Chevroletu: dvojitá maska chladiča, moderné svetlomety a výrazné lemovanie blatníkov

Nové Aveo RS sa už v roku 2011 má stať produkčným modelom Chevroletu. Vyrábať sa bude v severnej Amerike v závode Orion Assembly v štáte Michigen. Ostré Aveo ide s dobou a je dlhšie, širšie a priestornejšie než v súčasnosti vyrábané a vďaka novým dizajnérskym prvkom na karosérii pôsobí značne dynamicky. Dizajnérske prvky exteriéru sa prenášajú aj do interiéru.

Keď príde nové Aveo v roku 2011 na európsky trh, bude kompletne zosúladené s novými modelmi Chevroletu. Koncept Aveo RS nadväzuje na štýl modelu Spark novej generácie a nesie dizajnérske črty Chevroletov, napríklad dvojitú masku chladiča, okrúhle zadné svetlá a výrazné oblúky blatníkov. K športovému vzhľadu konceptu prispieva aj fakt, že stojí na 19palcových kolesách s päťlúčovými diskami kolies s logom Chevrolet a modrými brzdovými strmeňmi.

Chevrolet Aveo RS
Vyšperkovaný interiér, štýlové riešenie a vysoká úroveň výbavy, aj také je Aveo RS

Hmlová svetlá sú integrované do zväčšeného vstupu vzduchu k brzdám, ktorý sa tiahne až k lemom predných blatníkov a vytvára tak agresívnu tvár vozidla. Hladký bočný profil charakterizuje nerušená bočná línia vozidla, vysoká línia "pásu" a nízka línia strechy. Na prvý pohľad vozidlo vyzerá ako trojdverový hatchback, pretože kľučky zadných dverí sú diskrétne umiestnené v oblasti C- stĺpika.

Na športový exteriér nadväzuje svojim vyhotovením štýlový a priestranný interiér s vysokou úrovňou výbavy a množstvom odkladacích priestorov. Zadné sedadlá umožňujú po sklopení prevoz väčších a dlhších predmetov.

Chevrolet Aveo RS
K športovému vzhľadu konceptu Aveo RS prispieva aj fakt, že stojí na 19" kolesách

Pod kapotou 5dverového 5miestneho konceptu Aveo RS je zabudovaný priečne uložený preplňovaný štvorvalec s objemom 1,4 litra, s výkonom 140 koní a najvyšším krútiacim momentom 200 Nm pri 1800 otáčkach. Ten sa na kolesá prednej nápravy prenáša prostredníctvom 6stupňovej mechanickej prevodovky s ručným radením. Akceleráciu z 0 na sto kilometrov, najvyššiu rýchlosť a priemernú spotrebu výrobca neuvádza.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.