Chevrolet Corvette: špeciálna edícia

Sobota, 09 apríl 2011

Americká automobilka Chevrolet si modelom 2012 Centennial Edition Corvette (edícia k stému výročiu) pripomína sto rokov pretekárskeho jazdenia, ktorého je priekopníkom. Jubilejný model sa vyznačuje elegantnou čiernou farbou, výnimočnými prvkami dizajnu a pre Corvette typickou technológiou športového automobilu.

Chevrolet Corvette
Corvette si špeciálnou edíciou pripomína sté výročie pretekárskej histórie Chevroletu

Edícia k stému výročiu obsahuje špeciálne znaky pripomínajúce pretekársku históriu značky Chevrolet. Grafické logo s ikonickou fotografiou Louisa Chevroleta na B stĺpikoch, stredových krytoch kolies a v strede volantu. Na opierkach hlavy je logo storočnice v reliéfnej podobe. Skalní priaznivci Corvetty si všimnú aj ďalší detail vyhradený len pre výročnú edíciu: znak s historickými skríženými vlajkami má drobnú úpravu, doplnenú číslicu "100".

Špeciálny model Corvette vyjadruje pretekársku tradíciu elegantným, moderným, až brutálnym výzorom. Je v exkluzívnej farbe Carbon Flash Metallic so saténovo čiernou grafikou a jedinečnými saténovo čiernymi kolesami s červenými brzdovými strmeňmi. Kolesá sú vyrobené z ľahkej hliníkovej zliatiny s tenkým červeným obvodovým pásikom ako na Z06. Kolesá sú špecifické pre jednotlivé modely Corvette – 18/19 palcové pre Coupe, Convertible (kabriolet) a Grand Sport a 19/20 palcové pre Z06 a ZR1.

Zaujímavosťou spájanou s jubilejným modelom bude dražba Corvette Z06 Centennial Edition 9. apríla v aukcii zberateľských automobilov Barrett-Jackson v West Palm Beach na Floride, z ktorej výťažok bude použitý v prospech Nadácia Austina Harchera pre pediatrickú onkológiu. Bude to 100. exemplár modelu 2012 Corvette z montážnej linky s identifikačným číslom vozidla končiacim "00100".

Chevrolet Corvette
Interiér jubilejnej Corvetty má prístrojový panel a dvere čalúnené z ebenovej kože s červeným stehom, tiež volant, sedadlá, konzolu, lakťové opierky a radiacu páku.

Farebnosť exteriéru sa prenáša aj do vnútra jubilejnej Corvetty. Prístrojová doska a dvere sú potiahnuté ebenovou kožou s červeným stehovaním, rovnako aj volant, sedadlá, konzola, lakťové opierky a radiaca páka. Prvky zo semišového mikrovlákna sú na sedadlách, volante, radiacej páke a lakťových opierkach

Pripomeňme, že Chevrolet Corvette je jediný americký skutočne hi-tech automobil, ktorý sa produkuje vo väčších sériách. Vyrábať ho začali v roku 1953. Zvláštnosťou bolo, že z výrobných pásov schádzal po ručnej montáži. V súčasnosti sa vyrába už piata generácia. Základnú verziu poháňa motor 6,2 V8/436 k. Verzia Z06 má pod kapotou pohonnú jednotku 7,0 V8/512 k, stovku zvládne za 3,6 sekundy a dosahuje rýchlosť až 320 km/h. Najdrsnejšie parametre má Corvette ZR1: motor 6,2 V8/647 k, z 0 na 100 km/h akceleruje za 3,6 sekundy a jazdí rýchlosťou až 330 km/h.

Výročná edícia jubilejnej Corvette bude k dispozícii vo všetkých vyrábaných verziách, ktoré si zákazníci objednajú s kódom ZLC. Cenu bude známa v lete pred začiatkom dodávok.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.