Chevrolet Corvette: špeciálna edícia

Sobota, 09 apríl 2011

Americká automobilka Chevrolet si modelom 2012 Centennial Edition Corvette (edícia k stému výročiu) pripomína sto rokov pretekárskeho jazdenia, ktorého je priekopníkom. Jubilejný model sa vyznačuje elegantnou čiernou farbou, výnimočnými prvkami dizajnu a pre Corvette typickou technológiou športového automobilu.

Chevrolet Corvette
Corvette si špeciálnou edíciou pripomína sté výročie pretekárskej histórie Chevroletu

Edícia k stému výročiu obsahuje špeciálne znaky pripomínajúce pretekársku históriu značky Chevrolet. Grafické logo s ikonickou fotografiou Louisa Chevroleta na B stĺpikoch, stredových krytoch kolies a v strede volantu. Na opierkach hlavy je logo storočnice v reliéfnej podobe. Skalní priaznivci Corvetty si všimnú aj ďalší detail vyhradený len pre výročnú edíciu: znak s historickými skríženými vlajkami má drobnú úpravu, doplnenú číslicu "100".

Špeciálny model Corvette vyjadruje pretekársku tradíciu elegantným, moderným, až brutálnym výzorom. Je v exkluzívnej farbe Carbon Flash Metallic so saténovo čiernou grafikou a jedinečnými saténovo čiernymi kolesami s červenými brzdovými strmeňmi. Kolesá sú vyrobené z ľahkej hliníkovej zliatiny s tenkým červeným obvodovým pásikom ako na Z06. Kolesá sú špecifické pre jednotlivé modely Corvette – 18/19 palcové pre Coupe, Convertible (kabriolet) a Grand Sport a 19/20 palcové pre Z06 a ZR1.

Zaujímavosťou spájanou s jubilejným modelom bude dražba Corvette Z06 Centennial Edition 9. apríla v aukcii zberateľských automobilov Barrett-Jackson v West Palm Beach na Floride, z ktorej výťažok bude použitý v prospech Nadácia Austina Harchera pre pediatrickú onkológiu. Bude to 100. exemplár modelu 2012 Corvette z montážnej linky s identifikačným číslom vozidla končiacim "00100".

Chevrolet Corvette
Interiér jubilejnej Corvetty má prístrojový panel a dvere čalúnené z ebenovej kože s červeným stehom, tiež volant, sedadlá, konzolu, lakťové opierky a radiacu páku.

Farebnosť exteriéru sa prenáša aj do vnútra jubilejnej Corvetty. Prístrojová doska a dvere sú potiahnuté ebenovou kožou s červeným stehovaním, rovnako aj volant, sedadlá, konzola, lakťové opierky a radiaca páka. Prvky zo semišového mikrovlákna sú na sedadlách, volante, radiacej páke a lakťových opierkach

Pripomeňme, že Chevrolet Corvette je jediný americký skutočne hi-tech automobil, ktorý sa produkuje vo väčších sériách. Vyrábať ho začali v roku 1953. Zvláštnosťou bolo, že z výrobných pásov schádzal po ručnej montáži. V súčasnosti sa vyrába už piata generácia. Základnú verziu poháňa motor 6,2 V8/436 k. Verzia Z06 má pod kapotou pohonnú jednotku 7,0 V8/512 k, stovku zvládne za 3,6 sekundy a dosahuje rýchlosť až 320 km/h. Najdrsnejšie parametre má Corvette ZR1: motor 6,2 V8/647 k, z 0 na 100 km/h akceleruje za 3,6 sekundy a jazdí rýchlosťou až 330 km/h.

Výročná edícia jubilejnej Corvette bude k dispozícii vo všetkých vyrábaných verziách, ktoré si zákazníci objednajú s kódom ZLC. Cenu bude známa v lete pred začiatkom dodávok.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.