Chevrolet Corvette Stingray: V8 6,2/455k, 610 Nm

Utorok, 12 február 2013

Chevrolet predstavil siedmu generáciu Corvette, model, ktorý svoju históriu začal písať už v roku 1953. Druhá a tretia generácia niesla prívlastok Sting Ray a rovnaké označenie dal Chevrolet do vienka aj novému modelu. Nová Corvette C7 Stingray sa najprv predstavila vo verzii kupé, vzápätí však americká automobilka oznámila aj príchod verzie kabriolet.

Chevrolet Corvette Stingray
Chevrolet Corvette Stingray je siedmou generáciou Corvette, prvá vznikla v roku 1953

Nová Corvette C7 Stingray využíva celkom novú rámovú štruktúru a podvozok, nový motor a nové podporné technológie. Kompletne nový je aj dizajn exteriéru i interiéru. Dizajn je pokračovateľom toho, ktorý poznáme z Corvette C6, auto však pôsobí svalnatejšie a má agresívnejší vzhľad. Na exteriéri sú namiesto doterajších kruhových zadných svetiel nové hranaté. Iné sú aj koncovky výfuku, ktoré teraz pozostávajú z dvoch dvojíc umiestnených vedľa seba, čo môže byť dobrým identifikačným znakom novej Corvette. Interiér používa dielce z karbónu, hliníka a kože a nájdeme v ňom aj dvojité osempalcové konfigurovateľné displeje.

Pod kapotou budúcich modelov Corvette Stingray bude novovyvinutý vidlicový osemvalec s objemom 6,2 litra s priamym vstrekovaním benzínu, variabilným časovaním ventilov a deaktiváciou polovice valcov. Jeho výkon bude 335 kW/455 k a najvyšší krútiaci moment 610 Nm. Chváliť ho budúci majitelia budú nielen za vysoký výkon, ale aj za krútiaci moment už od nízkych otáčok. Chýbať nebude ani funkcia automatického pridávania medziplynu. Motor bude spolupracovať so sedemstupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením, alternatívne aj so 6stupňovým automatom.

Ľahké materiály vrátane kapoty a odnímateľného strešného panelu z uhlíkových vlákien, kompozitové nárazníky, dvere a zadné panely, podvozkové panely z uhlíkových nano-kompozitov a nový hliníkový rám posunuli hmotnosť viac dozadu, čím sa dosiahlo optimálne rozloženie hmotnosti 50/50.

Elegantný exteriér zdobia hlavné svetlomety, ktoré využívajúce vysokosvietivé diódy. V pretekoch preverená aerodynamika kladie aj pri vyšších rýchlostiach nízky odpor vzduchu, čo zlepšujúce stabilitu a jazdné vlastnosti.

Naživo sa v Európe nový Chevrolet Corvette Stingray predvedie už začiatkom marca na autosalóne v Ženeve. Predávať sa začne v priebehu tretieho štvrťroka 2013.

Chevrolet Corvette Stingray Chevrolet Corvette Stingray Chevrolet Corvette Stingray Chevrolet Corvette Stingray Chevrolet Corvette Stingray Chevrolet Corvette Stingray
Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.