Chevrolet Cruze: po sedane aj hatchback

Utorok, 14 september 2010

Chevrolet predstaví v Paríži nový hatchback Cruze. Model nižšej strednej triedy bude jednou zo štyroch noviniek, ktoré americká automobilka vystaví v Paríži. Po štvordverovom sedane rozšíri tak hatchback Cruze modelový rad značky o päťdverovú verziu. Chevrolet Cruze sa postaví proti Golfu, Focusu, Astre či Cee'du.

Chevrolet Cruze spredu

Model Cruze, ktorý Chevrolet vystaví už o tri týždne na autosalóne v Paríži, nebude však definitívnou podobou sériového modelu, ale len tzv. show-carom, takže k menším zmenám, najmä na vzhľade, môžu do spustenia sériovej výroby ešte dôjsť. Oproti sedanu nový päťdverový Cruze bude mať viacero vylepšení. Dostane napríklad xenónové svetlomety, denné LED svietenie, nový dizajn kolies a iné.

Koncepcia hatchbacku zostala zachovaná z verzie sedan. Týka sa to aj dizajnu, najmä prednej časti, kde zmenený je len nárazník a spomínaná svetelná optika. A tak až po B-stĺpik je nový hatchback takmer identický so sedanom.

Viacero zmien je smerom dozadu, od zadných bočných dverí, kde čierny plastový diel opticky zmenšuje zadný C-stĺpik. Malý sklon skla piatych dverí, spojler v ich hornej časti a malá odtrhová hrana v priestore spodnej hrany zadného skla zvýrazňujú športový profil hatchbacku Cruze. Nové sú aj zadné koncové svetlá.

Nový Cruze má vďaka splývajúcej línii strechy v štýle kupé a krátkym previsom vpredu i vzadu dynamický "postoj". V jazde bude ťažiť z nového systému rámu BFI (body-frame integral system) integrovaného do karosérie. Prínosom systému BFI je vysoká stabilita a tuhosť karosérie.

Objem batožinového priestoru modelu Cruze hatchback sa blíži k 400 litrom a pre väčšiu variabilitu vnútorného priestoru bude zadné sedadlo delené v bežne zaužívanom pomere 60/40.

Novinka Cruze sa dostane do predaja v polovici budúceho roka.

Chevrolet Cruze spredu Chevrolet Cruze zozadu Chevrolet Cruze zboku
Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.