Chevrolet Cruze: po sedane aj hatchback

Utorok, 14 september 2010

Chevrolet predstaví v Paríži nový hatchback Cruze. Model nižšej strednej triedy bude jednou zo štyroch noviniek, ktoré americká automobilka vystaví v Paríži. Po štvordverovom sedane rozšíri tak hatchback Cruze modelový rad značky o päťdverovú verziu. Chevrolet Cruze sa postaví proti Golfu, Focusu, Astre či Cee'du.

Chevrolet Cruze spredu

Model Cruze, ktorý Chevrolet vystaví už o tri týždne na autosalóne v Paríži, nebude však definitívnou podobou sériového modelu, ale len tzv. show-carom, takže k menším zmenám, najmä na vzhľade, môžu do spustenia sériovej výroby ešte dôjsť. Oproti sedanu nový päťdverový Cruze bude mať viacero vylepšení. Dostane napríklad xenónové svetlomety, denné LED svietenie, nový dizajn kolies a iné.

Koncepcia hatchbacku zostala zachovaná z verzie sedan. Týka sa to aj dizajnu, najmä prednej časti, kde zmenený je len nárazník a spomínaná svetelná optika. A tak až po B-stĺpik je nový hatchback takmer identický so sedanom.

Viacero zmien je smerom dozadu, od zadných bočných dverí, kde čierny plastový diel opticky zmenšuje zadný C-stĺpik. Malý sklon skla piatych dverí, spojler v ich hornej časti a malá odtrhová hrana v priestore spodnej hrany zadného skla zvýrazňujú športový profil hatchbacku Cruze. Nové sú aj zadné koncové svetlá.

Nový Cruze má vďaka splývajúcej línii strechy v štýle kupé a krátkym previsom vpredu i vzadu dynamický "postoj". V jazde bude ťažiť z nového systému rámu BFI (body-frame integral system) integrovaného do karosérie. Prínosom systému BFI je vysoká stabilita a tuhosť karosérie.

Objem batožinového priestoru modelu Cruze hatchback sa blíži k 400 litrom a pre väčšiu variabilitu vnútorného priestoru bude zadné sedadlo delené v bežne zaužívanom pomere 60/40.

Novinka Cruze sa dostane do predaja v polovici budúceho roka.

Chevrolet Cruze spredu Chevrolet Cruze zozadu Chevrolet Cruze zboku
Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.