Chevrolet Malibu: prvé fotografie

Štvrtok, 21 apríl 2011

V Číne na práve prebiehajúcom autosalóne predviedol Chvrolet svoj najnovší model Malibu. Okrem prvého obrázku zadného koncového svetla, ktoré pred približne pred mesiacom vyslal do sveta americký výrobca pridal teraz nové fotografie s reálnymi tvarmi modelu, ktorý sa už koncom tohto roku začne predávať.

Chevrolet Malibu
Nový sedan Cevrolet Malibu má v týchto dňoch premiéru na autosalóne v Šanghaji

Nový sedan sa bude predávať na šiestich kontinentoch, podľa Chevroletu vo vyše 100 krajinách celého sveta ako globálny model. Jeho exteriér je navrhnutý tak, aby vynikol všade tam, kde sa bude predávať. Nový aerodynamicky účinný tvar má šetriť palivo a znižovať aerodynamický hluk. Predpokladá sa, že exteriér Malibu získa certifikát SAE ako jedno z aerodynamicky najúčinnejších vozidiel v segmente, so súčiniteľom aerodynamického odporu blížiacemu sa Chevroletu Volt, ktorý má Cd=0,280.

Svojimi tvarmi nové Malibu evokuje príbuznosť s Oplom Insignia, Chevrolet však takúto nadväznosť nespomína.

Interiér s duálnym kokpitom je priestrannejší, tichší, s prémiovejšími materiálmi a prvkami a kvalitnejším spracovaním. Bol navrhnutý tak, aby do každodenného jazdenia vniesol prvok sofistikovanosti. Väčšia šírka nového Malibu znamená viac miesta v kabíne. Viac vnútorného priestoru znamená tiež viac priestoru v okolí ramien a hlavy. Komfort a pohodlie? Je tu úplne nový systém infotainmentu Chevrolet MyLink, ktorý združuje on-line služby ako Pandora® internet radio a Stitcher SmartRadio®.

Chevrolet v tlačovej správe o novom Malibu spomína úplne nové prvky zabezpečujúce jazdné vlastnosti a ovládateľnosť. Bezpečnostné prvky budú závisieť od konkrétneho trhu, kde sa Malibu bude predávať. Hovorí sa o desiatich airbagoch, systémoch varovania pred opustením jazdného pruhu a priblíženia sa vpredu idúcemu vozidlu a chýbať nebude ani systém spätnej kamery.

Chevrolet Malibu
Vyšperkovaný kokpit Malibu vyzerá veľmi elegantne, ale pre vodiča to môže byť mätúce

Malibu bude používať rad hospodárnych a výkonných 4- a 6valcových motorov s manuálnymi a automatickými prevodovkami, na benzín, naftu alebo LPG a má ich byť celkom desať. Žiadne ďalšie podrobnosti Chevrolet o nich neuvádza. Zrejme všetky podrobnosti si necháva na neskoršie. Do začiatku predaja ostáva totiž ešte dosť času.

Prvou krajinou, kde sa Malibu začne predávať, bude Čína, a to má byť koncom tohto roku. Začiatok predaja v Európe sa nespomína, predpoklad je, že by to mohlo byť na rozhraní rokov 2011 a 2012. Predaj v USA je plánovaný na začiatok roka 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.