Chevrolet Malibu: prvé fotografie

Štvrtok, 21 apríl 2011

V Číne na práve prebiehajúcom autosalóne predviedol Chvrolet svoj najnovší model Malibu. Okrem prvého obrázku zadného koncového svetla, ktoré pred približne pred mesiacom vyslal do sveta americký výrobca pridal teraz nové fotografie s reálnymi tvarmi modelu, ktorý sa už koncom tohto roku začne predávať.

Chevrolet Malibu
Nový sedan Cevrolet Malibu má v týchto dňoch premiéru na autosalóne v Šanghaji

Nový sedan sa bude predávať na šiestich kontinentoch, podľa Chevroletu vo vyše 100 krajinách celého sveta ako globálny model. Jeho exteriér je navrhnutý tak, aby vynikol všade tam, kde sa bude predávať. Nový aerodynamicky účinný tvar má šetriť palivo a znižovať aerodynamický hluk. Predpokladá sa, že exteriér Malibu získa certifikát SAE ako jedno z aerodynamicky najúčinnejších vozidiel v segmente, so súčiniteľom aerodynamického odporu blížiacemu sa Chevroletu Volt, ktorý má Cd=0,280.

Svojimi tvarmi nové Malibu evokuje príbuznosť s Oplom Insignia, Chevrolet však takúto nadväznosť nespomína.

Interiér s duálnym kokpitom je priestrannejší, tichší, s prémiovejšími materiálmi a prvkami a kvalitnejším spracovaním. Bol navrhnutý tak, aby do každodenného jazdenia vniesol prvok sofistikovanosti. Väčšia šírka nového Malibu znamená viac miesta v kabíne. Viac vnútorného priestoru znamená tiež viac priestoru v okolí ramien a hlavy. Komfort a pohodlie? Je tu úplne nový systém infotainmentu Chevrolet MyLink, ktorý združuje on-line služby ako Pandora® internet radio a Stitcher SmartRadio®.

Chevrolet v tlačovej správe o novom Malibu spomína úplne nové prvky zabezpečujúce jazdné vlastnosti a ovládateľnosť. Bezpečnostné prvky budú závisieť od konkrétneho trhu, kde sa Malibu bude predávať. Hovorí sa o desiatich airbagoch, systémoch varovania pred opustením jazdného pruhu a priblíženia sa vpredu idúcemu vozidlu a chýbať nebude ani systém spätnej kamery.

Chevrolet Malibu
Vyšperkovaný kokpit Malibu vyzerá veľmi elegantne, ale pre vodiča to môže byť mätúce

Malibu bude používať rad hospodárnych a výkonných 4- a 6valcových motorov s manuálnymi a automatickými prevodovkami, na benzín, naftu alebo LPG a má ich byť celkom desať. Žiadne ďalšie podrobnosti Chevrolet o nich neuvádza. Zrejme všetky podrobnosti si necháva na neskoršie. Do začiatku predaja ostáva totiž ešte dosť času.

Prvou krajinou, kde sa Malibu začne predávať, bude Čína, a to má byť koncom tohto roku. Začiatok predaja v Európe sa nespomína, predpoklad je, že by to mohlo byť na rozhraní rokov 2011 a 2012. Predaj v USA je plánovaný na začiatok roka 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."