Chevrolet Malibu: prvé fotografie

Štvrtok, 21 apríl 2011

V Číne na práve prebiehajúcom autosalóne predviedol Chvrolet svoj najnovší model Malibu. Okrem prvého obrázku zadného koncového svetla, ktoré pred približne pred mesiacom vyslal do sveta americký výrobca pridal teraz nové fotografie s reálnymi tvarmi modelu, ktorý sa už koncom tohto roku začne predávať.

Chevrolet Malibu
Nový sedan Cevrolet Malibu má v týchto dňoch premiéru na autosalóne v Šanghaji

Nový sedan sa bude predávať na šiestich kontinentoch, podľa Chevroletu vo vyše 100 krajinách celého sveta ako globálny model. Jeho exteriér je navrhnutý tak, aby vynikol všade tam, kde sa bude predávať. Nový aerodynamicky účinný tvar má šetriť palivo a znižovať aerodynamický hluk. Predpokladá sa, že exteriér Malibu získa certifikát SAE ako jedno z aerodynamicky najúčinnejších vozidiel v segmente, so súčiniteľom aerodynamického odporu blížiacemu sa Chevroletu Volt, ktorý má Cd=0,280.

Svojimi tvarmi nové Malibu evokuje príbuznosť s Oplom Insignia, Chevrolet však takúto nadväznosť nespomína.

Interiér s duálnym kokpitom je priestrannejší, tichší, s prémiovejšími materiálmi a prvkami a kvalitnejším spracovaním. Bol navrhnutý tak, aby do každodenného jazdenia vniesol prvok sofistikovanosti. Väčšia šírka nového Malibu znamená viac miesta v kabíne. Viac vnútorného priestoru znamená tiež viac priestoru v okolí ramien a hlavy. Komfort a pohodlie? Je tu úplne nový systém infotainmentu Chevrolet MyLink, ktorý združuje on-line služby ako Pandora® internet radio a Stitcher SmartRadio®.

Chevrolet v tlačovej správe o novom Malibu spomína úplne nové prvky zabezpečujúce jazdné vlastnosti a ovládateľnosť. Bezpečnostné prvky budú závisieť od konkrétneho trhu, kde sa Malibu bude predávať. Hovorí sa o desiatich airbagoch, systémoch varovania pred opustením jazdného pruhu a priblíženia sa vpredu idúcemu vozidlu a chýbať nebude ani systém spätnej kamery.

Chevrolet Malibu
Vyšperkovaný kokpit Malibu vyzerá veľmi elegantne, ale pre vodiča to môže byť mätúce

Malibu bude používať rad hospodárnych a výkonných 4- a 6valcových motorov s manuálnymi a automatickými prevodovkami, na benzín, naftu alebo LPG a má ich byť celkom desať. Žiadne ďalšie podrobnosti Chevrolet o nich neuvádza. Zrejme všetky podrobnosti si necháva na neskoršie. Do začiatku predaja ostáva totiž ešte dosť času.

Prvou krajinou, kde sa Malibu začne predávať, bude Čína, a to má byť koncom tohto roku. Začiatok predaja v Európe sa nespomína, predpoklad je, že by to mohlo byť na rozhraní rokov 2011 a 2012. Predaj v USA je plánovaný na začiatok roka 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.