Chevrolet Trax: premiéra v Paríži

Utorok, 14 august 2012

Nový športovo-úžitkový Chevrolet Trax sa vo svetovej premiére predstaví na parížskom autosalóne koncom septembra. Má vzhľad pravého SUV z rodu automobilky Chevrolet, moderný dizajn, flexibilný interiér a tri nové motory. Vyrábať sa bude s pohonom jednej nápravy, ale aj všetkých kolies.

Chevrolet Trax
Chevrolet Trax sa predstaví už pár týždňov na septembrovom autosalóne v Paríži

Americká automobilka o svojom novom SUV hovorí, že túto kategóriu automobilov založil práve Chevrolet pred vyše 75 rokmi uvedením modelu Suburban Carryall v roku 1935. Nový Trax, ktorý sa onedlho predstaví v Paríži, je tak ďalším prírastkom Chevroletu v segmente SUV, kde v súčasnej ponuke má zastúpenie modelom Captiva.

Trax je dlhý 4221 mm, široký 1776 mm a jeho rázvor náprav má 2555 mm. Športové krivky karosérie majú vyjadrovať obratnosť a pohyblivosť Traxu. So zlatým "motýlikom", ktorý oddeľuje hornú a spodnú časť mriežky chladiča, je Trax okamžite rozoznateľný ako člen rodiny Chevrolet.

Nový model má podľa Chevroletu dostatok priestoru pre pohodlné sedenie piatich pasažierov, príjemné ovládanie a má v prípade potreby aj off-roadové schopnosti. Vo svojom segmente sa môže pochváliť skvelou flexibilitou – okrem zadného sedadla sklopného a deleného v pomere 60/40 prináša i sklopné sedadlo spolujazdca pre ešte väčšiu praktickosť. Celkovo je možné zvoliť osem kombinácií usporiadania sedadiel.

Vyššie úrovne výbavy budú obsahovať štandardne systém infotainmentu MyLink, ktorý prenáša obsah smartphonu na 7palcový plne farebný dotykový displej s vysokým rozlíšením. Od budúcej zimy bude systém MyLink vybavený aplikáciou navigácie, ktorá sa dá stiahnuť z kompatibilných smartphonov. Tá bude premietať trasu vypočítanú v telefóne na dotykový displej systému. Prístrojový štít kombinuje digitálne údaje s analógovými.

Nové SUV má okrem batožinového priestoru s objemom 358 l množstvo úložných priestorov, rôzne priehradky, priestory nad a na oboch stranách stredovej konzoly i pod sedadlom spolujazdca. Ďalší odkladací priestor je aj pod krytom batožinového priestoru.

Súčasťou bohatej bezpečnostnej výbavy Traxu je šesť airbagov, elektronická kontrola stability (ESC) vrátane asistenta rozjazdu do kopca (HSA), kontrola trakcie (TC), protiblokovací brzdový systém (ABS) s rozdeľovačom brzdnej sily a iné. Systém stabilizácie prívesu (TSA) a systém na bezpečné schádzanie svahov (HDC) sú štandardnými prvkami výbavy LT.

Paleta motorov sa začína benzínovým 1,4 turbo, ktorý má výkon 140 koní, najvyšší krútiaci moment 200 Nm a svoju silu prenáša na vozovku cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Parametre motora 1,6 litra tlačová správa Chevroletu neuvádza. Dieselový motor 1,7 l disponuje výkonom 130 koní a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm.

Pohon všetkých kolies je k dispozícii u verzií s benzínovým motorom 1,4 turbo alebo dieselovým motorom 1,7 litra. Všetky pohonné jednotky s manuálnou prevodovkou majú funkciu Stop/ Start. Turbodiesel 1,7 litra a benzínový 1,4 turbo budú v ponuke aj so šesťstupňovým automatom.

Nové malé SUV Chevrolet Trax má prísť na trh v roku 2013.

Chevrolet Trax Chevrolet Trax Chevy Suburban Carryall 1935 Chevy Suburban Carryall Chevy Suburban Carryall Chevy Suburban Carryall 1946
Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.