Chevrolet Trax: premiéra v Paríži

Utorok, 14 august 2012

Nový športovo-úžitkový Chevrolet Trax sa vo svetovej premiére predstaví na parížskom autosalóne koncom septembra. Má vzhľad pravého SUV z rodu automobilky Chevrolet, moderný dizajn, flexibilný interiér a tri nové motory. Vyrábať sa bude s pohonom jednej nápravy, ale aj všetkých kolies.

Chevrolet Trax
Chevrolet Trax sa predstaví už pár týždňov na septembrovom autosalóne v Paríži

Americká automobilka o svojom novom SUV hovorí, že túto kategóriu automobilov založil práve Chevrolet pred vyše 75 rokmi uvedením modelu Suburban Carryall v roku 1935. Nový Trax, ktorý sa onedlho predstaví v Paríži, je tak ďalším prírastkom Chevroletu v segmente SUV, kde v súčasnej ponuke má zastúpenie modelom Captiva.

Trax je dlhý 4221 mm, široký 1776 mm a jeho rázvor náprav má 2555 mm. Športové krivky karosérie majú vyjadrovať obratnosť a pohyblivosť Traxu. So zlatým "motýlikom", ktorý oddeľuje hornú a spodnú časť mriežky chladiča, je Trax okamžite rozoznateľný ako člen rodiny Chevrolet.

Nový model má podľa Chevroletu dostatok priestoru pre pohodlné sedenie piatich pasažierov, príjemné ovládanie a má v prípade potreby aj off-roadové schopnosti. Vo svojom segmente sa môže pochváliť skvelou flexibilitou – okrem zadného sedadla sklopného a deleného v pomere 60/40 prináša i sklopné sedadlo spolujazdca pre ešte väčšiu praktickosť. Celkovo je možné zvoliť osem kombinácií usporiadania sedadiel.

Vyššie úrovne výbavy budú obsahovať štandardne systém infotainmentu MyLink, ktorý prenáša obsah smartphonu na 7palcový plne farebný dotykový displej s vysokým rozlíšením. Od budúcej zimy bude systém MyLink vybavený aplikáciou navigácie, ktorá sa dá stiahnuť z kompatibilných smartphonov. Tá bude premietať trasu vypočítanú v telefóne na dotykový displej systému. Prístrojový štít kombinuje digitálne údaje s analógovými.

Nové SUV má okrem batožinového priestoru s objemom 358 l množstvo úložných priestorov, rôzne priehradky, priestory nad a na oboch stranách stredovej konzoly i pod sedadlom spolujazdca. Ďalší odkladací priestor je aj pod krytom batožinového priestoru.

Súčasťou bohatej bezpečnostnej výbavy Traxu je šesť airbagov, elektronická kontrola stability (ESC) vrátane asistenta rozjazdu do kopca (HSA), kontrola trakcie (TC), protiblokovací brzdový systém (ABS) s rozdeľovačom brzdnej sily a iné. Systém stabilizácie prívesu (TSA) a systém na bezpečné schádzanie svahov (HDC) sú štandardnými prvkami výbavy LT.

Paleta motorov sa začína benzínovým 1,4 turbo, ktorý má výkon 140 koní, najvyšší krútiaci moment 200 Nm a svoju silu prenáša na vozovku cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Parametre motora 1,6 litra tlačová správa Chevroletu neuvádza. Dieselový motor 1,7 l disponuje výkonom 130 koní a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm.

Pohon všetkých kolies je k dispozícii u verzií s benzínovým motorom 1,4 turbo alebo dieselovým motorom 1,7 litra. Všetky pohonné jednotky s manuálnou prevodovkou majú funkciu Stop/ Start. Turbodiesel 1,7 litra a benzínový 1,4 turbo budú v ponuke aj so šesťstupňovým automatom.

Nové malé SUV Chevrolet Trax má prísť na trh v roku 2013.

Chevrolet Trax Chevrolet Trax Chevy Suburban Carryall 1935 Chevy Suburban Carryall Chevy Suburban Carryall Chevy Suburban Carryall 1946
Autor: J. Goldberger
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.