Chevrolet Volt: spotreba v meste 1,2 l na 100 km

Štvrtok, 13 august 2009

Chevrolet Volt, elektromobil s predĺženým jazdným dosahom, by mal dosiahnuť spotrebu v mestskej premávke 1,2 l/100 km. Vyplýva to z vývojových testov merania spotreby paliva podľa metodológie vypracovanej U.S. Environmental Protection Agency (EPA).

Chevrolet Volt

Od elektromobilu Volt s plánovaným začiatkom výroby v USA od konca roka 2010 ako model pre rok 2011 sa očakáva schopnosť prejsť v čisto elektrickom režime pohonu až 64 kilometrov na jedno nabitie batérií a prostredníctvom svojho vstavaného motora/generátora poháňaného systémom flex fuel predĺžiť celkový dojazd na vyše 480 km.

Chevrolet Volt využíva dva prevádzkové módy: elektrický a predĺžený dojazd. V elektrickom móde jazdy Volt nepoužíva palivo a neprodukuje žiadne výfukové splodiny. V tomto primárnom móde ho poháňa len elektrická energia uložená v sústave líthium-ionových batérií. Keď batérie počas jazdy dosiahnu najnižšiu dovolenú úroveň nabitia, Volt sa automaticky prepne do módu predĺženého dojazdu. V tomto móde produkuje elektrickú energiu potrebnú na pohon vozidla spaľovací motor, ktorý tak funguje ako generátor. Energia z batérií vtedy podporuje motor/generátor v prípade jej zvýšenej potreby, napríklad pri plnom zrýchľovaní, alebo v prudkých stúpaniach.

Z elektrickej zásuvky dobíjané elektromobily jazdiace v čisto elektrickom móde pohonu sú podľa vyvíjanej metodológie EPA vhodnejšie do mesta než mimo neho. Táto metodológia meria množstvo kilowatthodín (kWh) spotrebovaných vozidlom pri prejdení vzdialenosti 161 km (100 míľ), čím definuje elektrickú účinnosť vozidla. GM od aplikovania tejto metodológie očakáva, že Volt bude mať spotrebu len 25 kWh na 161 km (15,5 kWh na 100 km) v mestskej prevádzke. Pri priemernej cene elektriny v USA by typický vodič Chevroleta Volt platil približne 1,95 eura za elektrinu potrebnú na prejdenie 161 km, resp. 0,01 eura (jeden cent) na kilometer.

Podľa vedúceho manažéra pre Volt spotreba v meste 1,2 l/100 km je vynikajúcou indikáciou možností elektrického pohonu automobilu Volt a jeho schopností nahradiť palivo. Podobne aj spotreba 1,6 l/100 km v kombinácii mesto/mimo mesta. Testy s produkčnými vozidlami sa uskutočnia na budúci rok, keď sa priblíži uvedenie vozidla na trh.

Autor: J. Goldberger
Foto: GM
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.