Citroën 19_19 Concept : Fantázia z francúzskej dielne

Utorok, 14 máj 2019

Francúzska automobilka Citroën pri príležitosti stého výročia svojho vzniku predstavuje výnimočné vozidlo. Aj teraz podľa tradície odvážnych riešení, kreativity a slobody pohybu. Niečo ako UFO automobilového sveta.

1 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept využíva netradičné proporcie inšpirované z letectva, s tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a tiež interiérovým dizajnom. Citroën 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľný vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom svojho exteriéru.

Netradičné, úzke a vysoké kolesá, majú priemer až 30 palcov a umiestnením v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinul špeciálne pre toto vozidlo Goodyear.

Štúdia ukazuje mimoriadne komfortnú mobilitu v mimomestskom prostredí. Reaguje tak na požiadavky klientov, ktorí sa potrebujú pohybovať bez obmedzení a očakávajú od svojho dopravného prostriedku vždy čosi viac. Koncept ide proti zažitým predstavám a automobilovým konvenciám.

Zaujme aj aerodynamikou, špičkovými technológiami a nezvyčajnými proporciami, pričom výnimočný dizajn kopuly čerpá inšpiráciu z letectva.

2 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Jedinečná vízia komfortu a mobility budúcnosti sa odráža v usporiadaní vnútorného priestoru. Ten pripomína do detailu premyslenú útulnú a architektonicky zariadenú obývačku, ktorá obklopuje cestujúcich, ktorí si užívajú maximálny komfort.

Čisto elektrický pohon ponúka dojazd až 800 km. Vďaka elektronicky ovládaným tlmičom pruženia s progresívnymi hydraulickými dorazmi si posádka užíva pocit z pohybu ako na lietajúcom koberci, nechýba technológia autonómnej jazdy či proaktívny inteligentný asistent.

Batérie s kapacitou 100 kWh sa môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon obstarávajú dva elektromotory, jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW/462k a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú zrýchlenie na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Komfort ťaží štúdia aj z veľkého rázvoru až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k svojim pôvodným hodnotám – oddychu, pokoju a pohody.

3 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept je dlhý 4655 mm, šírku má 2240 mm, vysoký je 1600 mm a jeho rázvor náprav meria 3100 mm. Priemer kolies je 913 mm a použité pneumatiky Goodyear majú rozmer 255/30 R30.

Citroën 19_19 Concept sa svetu po prvý raz predstaví už o dva dni, 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Benzina-Slovensko
Od polovice roku 2019 je na Slovensku v prevádzke prvá čerpacia stanica, ktorá nesie značku Benzina a patrí do koncernu Orlen. V dohľadnom čase plánuje Benzina otvoriť ešte ďalších sedem staníc. Nové čerpacie stanice budú v priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa a renovované tak, aby poskytovali najlepší zákaznícky servis a tiež široký výber nepalivových produktov. Nové čerpacie stanice Benzina by mali začať na Slovensku svoju prevádzku v najbližších týždňoch. Celú transakciu podmieňuje schválenie Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 900 čerpacích staníc a takmer polovicu z nich prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti.
Cvrček
Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu majú staronového absolútneho víťaza, keď druhýkrát po sebe sa ním stal Věroslav Cvrček ml. z tímu L Racing na vozidle Škoda Fabia RS 2000. Sériou jasných víťazstiev v tejto sezóne zabezpečil titul pre seba a tím L. Racing. Titul majstra Slovenska spečatil počas uplynulého víkendu na Pezinskej Babe v pretekoch Todos Cena Slovenska 2019. Do konca sezóny ostáva odjazdiť ešte preteky na Ostrej Lúke.
Škoda-Kamiq-Monte-Carlo
Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo. Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.