Citroën 19_19 Concept : Fantázia z francúzskej dielne

Utorok, 14 máj 2019

Francúzska automobilka Citroën pri príležitosti stého výročia svojho vzniku predstavuje výnimočné vozidlo. Aj teraz podľa tradície odvážnych riešení, kreativity a slobody pohybu. Niečo ako UFO automobilového sveta.

1 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept využíva netradičné proporcie inšpirované z letectva, s tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a tiež interiérovým dizajnom. Citroën 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľný vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom svojho exteriéru.

Netradičné, úzke a vysoké kolesá, majú priemer až 30 palcov a umiestnením v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinul špeciálne pre toto vozidlo Goodyear.

Štúdia ukazuje mimoriadne komfortnú mobilitu v mimomestskom prostredí. Reaguje tak na požiadavky klientov, ktorí sa potrebujú pohybovať bez obmedzení a očakávajú od svojho dopravného prostriedku vždy čosi viac. Koncept ide proti zažitým predstavám a automobilovým konvenciám.

Zaujme aj aerodynamikou, špičkovými technológiami a nezvyčajnými proporciami, pričom výnimočný dizajn kopuly čerpá inšpiráciu z letectva.

2 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Jedinečná vízia komfortu a mobility budúcnosti sa odráža v usporiadaní vnútorného priestoru. Ten pripomína do detailu premyslenú útulnú a architektonicky zariadenú obývačku, ktorá obklopuje cestujúcich, ktorí si užívajú maximálny komfort.

Čisto elektrický pohon ponúka dojazd až 800 km. Vďaka elektronicky ovládaným tlmičom pruženia s progresívnymi hydraulickými dorazmi si posádka užíva pocit z pohybu ako na lietajúcom koberci, nechýba technológia autonómnej jazdy či proaktívny inteligentný asistent.

Batérie s kapacitou 100 kWh sa môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon obstarávajú dva elektromotory, jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW/462k a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú zrýchlenie na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Komfort ťaží štúdia aj z veľkého rázvoru až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k svojim pôvodným hodnotám – oddychu, pokoju a pohody.

3 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept je dlhý 4655 mm, šírku má 2240 mm, vysoký je 1600 mm a jeho rázvor náprav meria 3100 mm. Priemer kolies je 913 mm a použité pneumatiky Goodyear majú rozmer 255/30 R30.

Citroën 19_19 Concept sa svetu po prvý raz predstaví už o dva dni, 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Sikyna MXGP 2019 Aguede
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval siedmim podujatím v portugalskom Augede. Slovákovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia - JD Gunnex KTM) sa tento raz menej darilo a prvýkrát v tejto sezóne nebodoval. V kvalifikácii po nebezpečnom páde a penalizácii skončil na 32. mieste. V nedeľu v dvoch jazdách hlavných pretekov obsadil 21. a 23. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je na 22. mieste. "V Portugalsku som nevedel nájsť správny rytmus a už v kvalifikácii som mal bolestivý pád krátko po štarte. V nedeľu v prvých pretekoch som jazdil na 13. mieste, ale vyberal som si zlú stopu a v cieli som bol na len na 21. mieste. V druhej jazde som mal tiež dobrý štart, ale už v prvom kole som sa nevyhol pádu. Pred koncom pretekov som znovu spadol a jazdu som dokončil na 23. mieste. Ďalší víkend sa jazdí vo Francúzsku, kde si chcem napravil chuť," zhodnotil jazdec svoj výkon v Augede.
BMW safety car E
Šampionát elektrických formúl predstavil nové bezpečnostné vozidlo safety car. Je ním model BMW i8 Roadster . Ide o prvé schválené Safety Car na svete s otvoreným kokpitom. Medzi najpríťažlivejšie prvky výnimočného dizajnu patria zadné krídlo a znížené čelné sklo. Okrem menšieho čelného skla sa oproti sériovej verzii znížilo o 15 milimetrov aj ťažisko vozidla. Automobil dostal M karbón-keramické brzdy, ochranné oblúky s certifikátom FIA ako aj predné a zadné krídla, ktoré zvyšujú prítlak. Súčasťou je aj svetelná rampa nad zadným krídlom, komunikačná a GPS anténa, rozšírený komunikačný systém v kokpite a cúvacia kamera.
YoungJin Lee
Hyundai Motor Slovakia, autorizovaný importér vozidiel značky Hyundai na Slovensku, má nového prezidenta. Je ním skúsený manažér YoungJin Lee, ktorý má s riadením európskeho trhu viac ako desaťročné skúsenosti. YoungJin Lee pôsobí v štruktúrach kórejskej automobilky od roku 1993 a od roku 2009 zastával v Hyundai Motor Europe rôzne manažérske pozície. Jeho cieľom na novom poste je pokračovať v posilňovaní vzťahov s obchodnými partnermi na Slovensku. YoungJin Lee strieda na pozícii prezidenta slovenského Hyundaiu doterajšieho prezidenta YongJin Kima, ktorý sa stal novým šéfom importéra Hyundai v Českej republike.