Citroën 19_19 Concept : Fantázia z francúzskej dielne

Utorok, 14 máj 2019

Francúzska automobilka Citroën pri príležitosti stého výročia svojho vzniku predstavuje výnimočné vozidlo. Aj teraz podľa tradície odvážnych riešení, kreativity a slobody pohybu. Niečo ako UFO automobilového sveta.

1 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept využíva netradičné proporcie inšpirované z letectva, s tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a tiež interiérovým dizajnom. Citroën 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľný vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom svojho exteriéru.

Netradičné, úzke a vysoké kolesá, majú priemer až 30 palcov a umiestnením v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinul špeciálne pre toto vozidlo Goodyear.

Štúdia ukazuje mimoriadne komfortnú mobilitu v mimomestskom prostredí. Reaguje tak na požiadavky klientov, ktorí sa potrebujú pohybovať bez obmedzení a očakávajú od svojho dopravného prostriedku vždy čosi viac. Koncept ide proti zažitým predstavám a automobilovým konvenciám.

Zaujme aj aerodynamikou, špičkovými technológiami a nezvyčajnými proporciami, pričom výnimočný dizajn kopuly čerpá inšpiráciu z letectva.

2 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Jedinečná vízia komfortu a mobility budúcnosti sa odráža v usporiadaní vnútorného priestoru. Ten pripomína do detailu premyslenú útulnú a architektonicky zariadenú obývačku, ktorá obklopuje cestujúcich, ktorí si užívajú maximálny komfort.

Čisto elektrický pohon ponúka dojazd až 800 km. Vďaka elektronicky ovládaným tlmičom pruženia s progresívnymi hydraulickými dorazmi si posádka užíva pocit z pohybu ako na lietajúcom koberci, nechýba technológia autonómnej jazdy či proaktívny inteligentný asistent.

Batérie s kapacitou 100 kWh sa môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon obstarávajú dva elektromotory, jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW/462k a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú zrýchlenie na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Komfort ťaží štúdia aj z veľkého rázvoru až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k svojim pôvodným hodnotám – oddychu, pokoju a pohody.

3 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept je dlhý 4655 mm, šírku má 2240 mm, vysoký je 1600 mm a jeho rázvor náprav meria 3100 mm. Priemer kolies je 913 mm a použité pneumatiky Goodyear majú rozmer 255/30 R30.

Citroën 19_19 Concept sa svetu po prvý raz predstaví už o dva dni, 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Maco Racing
Na osemhodinových pretekoch v japonskej Suzuke, ktoré sú súčasťou majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov, bude štartovať aj slovenský tím Maco Racing. Za riadidlami tímovej Yamahy sa budú striedať Poliak Pawel Szkopek a Brit James Ellison, o treťom pretekárovi sa rokuje. Slovenský tím na pretekoch v Suzuke štartoval v roku 2007 a obsadil druhé miesto v triede Superproduction, o dva roky neskôr bol v absolútnom hodnotení na 11. mieste. Martin Kuzma, šéf tímu: "Zúčastniť sa na osemhodinových pretekoch v Suzuke nás oslovil jazdec Pawel Szkopek spolu so spoločnosťou Omega. Preteky v Suzuke sú pre motocyklové továrne mimoriadne prestížne. Do pretekov nasadzujú známe mená aj z ostatných svetových šampionátov. V minulosti sa nám v Japonsku darilo, takže aj to je dôvod prečo na tieto preteky cestujeme."
Koci-Mozner
Posádka Martin Koči a Radovan Mozner ml. skončila v silnej konkurencii na Rallye Prešov v absolútnom poradí druhá o len o 6,6 sekundy za víťaznými Poliakmi Grzyb/Wrobel. So Škodou Fabia R5 Slováci dominovali z ôsmich na dvoch rýchlostných skúškach, keď vyhrali úvodnú a potom ešte ôsmu. Zvyšných šesť rýchlostných skúšok vyhrala víťazná poľská posádka. Seriál majstrovstiev Slovenska v rallye bude pokračovať koncom augusta podujatím Deutsch Mann Rally Trebišov.
Koci - Skoda Fabia R5
Prešov bude v závere tohto hostiť posádky súťažných jazdcov, ktoré bojujú o body do majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach. Tím Škoda Slovakia Motorsport bude na Rallye Prešov zastupovať Martin Koči / Radovan Mozner ml. s vozidlom Škoda Fabia R5. Rallye v okolí Prešova sa uskutoční 5. a 6. júla. Seriál majstrovstiev Slovenska bude pokračovať koncom augusta podujatím Deutsch Mann Rally Trebišov, potom v septembri to bude Rallye Veľký Krtíš a zavŕšenie sezóny bude tradične v polovici októbra, kedy je na programe Rallye Košice.