Citroën 19_19 Concept : Fantázia z francúzskej dielne

Utorok, 14 máj 2019

Francúzska automobilka Citroën pri príležitosti stého výročia svojho vzniku predstavuje výnimočné vozidlo. Aj teraz podľa tradície odvážnych riešení, kreativity a slobody pohybu. Niečo ako UFO automobilového sveta.

1 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept využíva netradičné proporcie inšpirované z letectva, s tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a tiež interiérovým dizajnom. Citroën 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľný vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom svojho exteriéru.

Netradičné, úzke a vysoké kolesá, majú priemer až 30 palcov a umiestnením v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinul špeciálne pre toto vozidlo Goodyear.

Štúdia ukazuje mimoriadne komfortnú mobilitu v mimomestskom prostredí. Reaguje tak na požiadavky klientov, ktorí sa potrebujú pohybovať bez obmedzení a očakávajú od svojho dopravného prostriedku vždy čosi viac. Koncept ide proti zažitým predstavám a automobilovým konvenciám.

Zaujme aj aerodynamikou, špičkovými technológiami a nezvyčajnými proporciami, pričom výnimočný dizajn kopuly čerpá inšpiráciu z letectva.

2 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Jedinečná vízia komfortu a mobility budúcnosti sa odráža v usporiadaní vnútorného priestoru. Ten pripomína do detailu premyslenú útulnú a architektonicky zariadenú obývačku, ktorá obklopuje cestujúcich, ktorí si užívajú maximálny komfort.

Čisto elektrický pohon ponúka dojazd až 800 km. Vďaka elektronicky ovládaným tlmičom pruženia s progresívnymi hydraulickými dorazmi si posádka užíva pocit z pohybu ako na lietajúcom koberci, nechýba technológia autonómnej jazdy či proaktívny inteligentný asistent.

Batérie s kapacitou 100 kWh sa môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon obstarávajú dva elektromotory, jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW/462k a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú zrýchlenie na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Komfort ťaží štúdia aj z veľkého rázvoru až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k svojim pôvodným hodnotám – oddychu, pokoju a pohody.

3 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept je dlhý 4655 mm, šírku má 2240 mm, vysoký je 1600 mm a jeho rázvor náprav meria 3100 mm. Priemer kolies je 913 mm a použité pneumatiky Goodyear majú rozmer 255/30 R30.

Citroën 19_19 Concept sa svetu po prvý raz predstaví už o dva dni, 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.