Citroën 19_19 Concept : Fantázia z francúzskej dielne

Utorok, 14 máj 2019

Francúzska automobilka Citroën pri príležitosti stého výročia svojho vzniku predstavuje výnimočné vozidlo. Aj teraz podľa tradície odvážnych riešení, kreativity a slobody pohybu. Niečo ako UFO automobilového sveta.

1 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept využíva netradičné proporcie inšpirované z letectva, s tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a tiež interiérovým dizajnom. Citroën 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľný vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom svojho exteriéru.

Netradičné, úzke a vysoké kolesá, majú priemer až 30 palcov a umiestnením v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinul špeciálne pre toto vozidlo Goodyear.

Štúdia ukazuje mimoriadne komfortnú mobilitu v mimomestskom prostredí. Reaguje tak na požiadavky klientov, ktorí sa potrebujú pohybovať bez obmedzení a očakávajú od svojho dopravného prostriedku vždy čosi viac. Koncept ide proti zažitým predstavám a automobilovým konvenciám.

Zaujme aj aerodynamikou, špičkovými technológiami a nezvyčajnými proporciami, pričom výnimočný dizajn kopuly čerpá inšpiráciu z letectva.

2 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Jedinečná vízia komfortu a mobility budúcnosti sa odráža v usporiadaní vnútorného priestoru. Ten pripomína do detailu premyslenú útulnú a architektonicky zariadenú obývačku, ktorá obklopuje cestujúcich, ktorí si užívajú maximálny komfort.

Čisto elektrický pohon ponúka dojazd až 800 km. Vďaka elektronicky ovládaným tlmičom pruženia s progresívnymi hydraulickými dorazmi si posádka užíva pocit z pohybu ako na lietajúcom koberci, nechýba technológia autonómnej jazdy či proaktívny inteligentný asistent.

Batérie s kapacitou 100 kWh sa môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon obstarávajú dva elektromotory, jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW/462k a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú zrýchlenie na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Komfort ťaží štúdia aj z veľkého rázvoru až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k svojim pôvodným hodnotám – oddychu, pokoju a pohody.

3 Citroen 19 19 Concept
Citroën 19_19 Concept (foto Citroën)

Koncept je dlhý 4655 mm, šírku má 2240 mm, vysoký je 1600 mm a jeho rázvor náprav meria 3100 mm. Priemer kolies je 913 mm a použité pneumatiky Goodyear majú rozmer 255/30 R30.

Citroën 19_19 Concept sa svetu po prvý raz predstaví už o dva dni, 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.