Citroën C3 Picasso - made in Slovakia

Štvrtok, 09 október 2008

Nová viacúčelová verzia modelu Citroën C3 dostala označenie Picasso, podobne ako staršie verzie modelov Xsara a C4. Aj v tomto prípade ide o priestrannejší model oproti základnému, z ktorého nový C3 Picasso vychádza. Jeho prvé slávnostné predstavenie sa konalo na Slovensku, v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën, kde sa nový automobil bude výlučne vyrábať.

Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso

Predpremiéru mal nový Picasso v Trnave týždeň pred prvým oficiálnym predstavením, ktoré automobilka Citroën naplánovala na jeden z najväčších svetových autosalónov v Paríži. Nový C3 Picasso bol potom v Paríži jednou z hviezd expozície Citroën, ktorý tvarom svojej karosérie, veľkosťou vnútorného priestoru, jeho variabilitou a príjemným interiérom veľmi obdivovaným exemplárom. Cieľom pri navrhovaní C3 Picasso bolo vytvoriť automobil s čo najmenšími vonkajšími rozmermi a najväčším vnútorným priestorom. Aj preto má krátky predný a zadný previs a zvislé piate dvere.

Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso

Nový Picasso C3 podľa dostupných správ nevyužíva žiadnu z doterajších koncernových platforiem PSA. Konštruktéri vytvorili na jeho základ novú platformu budúcej generácie Citroënu C3. Svojimi rozmermi je najväčší v triede malých MPV. Dĺžkou 4087 mm prekonáva konkurentov približne o 100 mm, jeho šírka 1730 mm je tiež najvyššia v triede. Vysoký je 1620 mm a rázvor osí má 2540 mm. Svojim vzhľadom nový Picasso pripomína zvýšené kombi s krabicovitou zaoblenou karosériou, kde dizajnéri kládli hlavný dôraz na veľký vnútorný priestor. Svojich konkurentov si C3 Picasso bude vyberať spomedzi súperov ako Renault Modus, Škoda Roomster, Opel Meriva a iných.

Nové C3 Picasso ako malé MPV je určené nielen pre premávku v meste, ale môže slúžiť aj ako plnohodnotný rodinný automobil. Karosérii dominuje veľký vnútorný priestor a veľké zasklené plochy. Veľký je aj batožinový priestor, ktorý v prípade, že zadné posuvné sedadlá sú v prednej krajnej polohe a využíva sa spodné dno dvojitého batožinového priestoru, má až 500litrový objem. Pri sedadlách v zadnej krajnej polohe má objem pre batožiny 385 litrov.

Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso

Pod kapotou bude mať C3 Picaso na výber dva benzínové štvorvalce s objemom 1,4 l/95 k alebo 1,6 l/120 k a dva turbodiesely 1,6 HDi s výkonmi 90 koní a 110 koní. Štandardom pre všetky motorizácie bude päťstupňová manuálna prevodovka. C3 Picasso by mal mať podľa svojich tvorcov jazdné vlastnosti na úrovni kompaktných hatchbackov. Podporou na ich dosiahnutie má byť zvolené riešenie uloženia prednej a zadnej nápravy a podľa verzie až tri rôzne sady vhodne zvolených pneumatík s veľkosťou pätnásť, šestnásť a sedemnásť palcov. Elektronický stabilizačný systém má byť len pre výkonnejší z dvoch turbodieselov.

Ročne by sa nového modelu Citroën C3 Picasso malo vyrobiť 110 tisíc kusov, a to výlučne v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën. Do predaja sa dostane v prvom štvrťroku 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.