Citroën C3 Picasso - made in Slovakia

Štvrtok, 09 október 2008

Nová viacúčelová verzia modelu Citroën C3 dostala označenie Picasso, podobne ako staršie verzie modelov Xsara a C4. Aj v tomto prípade ide o priestrannejší model oproti základnému, z ktorého nový C3 Picasso vychádza. Jeho prvé slávnostné predstavenie sa konalo na Slovensku, v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën, kde sa nový automobil bude výlučne vyrábať.

Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso

Predpremiéru mal nový Picasso v Trnave týždeň pred prvým oficiálnym predstavením, ktoré automobilka Citroën naplánovala na jeden z najväčších svetových autosalónov v Paríži. Nový C3 Picasso bol potom v Paríži jednou z hviezd expozície Citroën, ktorý tvarom svojej karosérie, veľkosťou vnútorného priestoru, jeho variabilitou a príjemným interiérom veľmi obdivovaným exemplárom. Cieľom pri navrhovaní C3 Picasso bolo vytvoriť automobil s čo najmenšími vonkajšími rozmermi a najväčším vnútorným priestorom. Aj preto má krátky predný a zadný previs a zvislé piate dvere.

Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso

Nový Picasso C3 podľa dostupných správ nevyužíva žiadnu z doterajších koncernových platforiem PSA. Konštruktéri vytvorili na jeho základ novú platformu budúcej generácie Citroënu C3. Svojimi rozmermi je najväčší v triede malých MPV. Dĺžkou 4087 mm prekonáva konkurentov približne o 100 mm, jeho šírka 1730 mm je tiež najvyššia v triede. Vysoký je 1620 mm a rázvor osí má 2540 mm. Svojim vzhľadom nový Picasso pripomína zvýšené kombi s krabicovitou zaoblenou karosériou, kde dizajnéri kládli hlavný dôraz na veľký vnútorný priestor. Svojich konkurentov si C3 Picasso bude vyberať spomedzi súperov ako Renault Modus, Škoda Roomster, Opel Meriva a iných.

Nové C3 Picasso ako malé MPV je určené nielen pre premávku v meste, ale môže slúžiť aj ako plnohodnotný rodinný automobil. Karosérii dominuje veľký vnútorný priestor a veľké zasklené plochy. Veľký je aj batožinový priestor, ktorý v prípade, že zadné posuvné sedadlá sú v prednej krajnej polohe a využíva sa spodné dno dvojitého batožinového priestoru, má až 500litrový objem. Pri sedadlách v zadnej krajnej polohe má objem pre batožiny 385 litrov.

Citroën C3 Picasso Citroën C3 Picasso

Pod kapotou bude mať C3 Picaso na výber dva benzínové štvorvalce s objemom 1,4 l/95 k alebo 1,6 l/120 k a dva turbodiesely 1,6 HDi s výkonmi 90 koní a 110 koní. Štandardom pre všetky motorizácie bude päťstupňová manuálna prevodovka. C3 Picasso by mal mať podľa svojich tvorcov jazdné vlastnosti na úrovni kompaktných hatchbackov. Podporou na ich dosiahnutie má byť zvolené riešenie uloženia prednej a zadnej nápravy a podľa verzie až tri rôzne sady vhodne zvolených pneumatík s veľkosťou pätnásť, šestnásť a sedemnásť palcov. Elektronický stabilizačný systém má byť len pre výkonnejší z dvoch turbodieselov.

Ročne by sa nového modelu Citroën C3 Picasso malo vyrobiť 110 tisíc kusov, a to výlučne v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën. Do predaja sa dostane v prvom štvrťroku 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.