Citroën C4 Aircross: parťák s ASX a 4008

Streda, 09 november 2011

Výsledkom spolupráce PSA Peugeot Citroën s japonskou automobilkou Mitsubishi je kompaktné SUV Citroën C4 Aircross vychádzajúce z japonského modelu ASX. Po Peugeote 4008 má tak francúzsky koncern druhý prírastok ako výsledok spolupráce s touto japonskou automobilkou.

Citroën C4 Aircross
Kompaktný Citroën C4 Aircross bude druhým SUV v produkcii francúzskej automobilky

Nové C4 Aircross má s modelom C4 máločo spoločné, možno iba ak veľkosť. Keď sa nový automobil začne v polovici budúceho roku predávať, bude po hatchbacku C4 a DS4 tretím modelom v segmente nižšej strednej triedy. Avšak ako jediný s pohonom všetkých štyroch kolies. Zároveň jediným Citroënom v tejto triede, ktorý má viacprvkovú zadnú nápravu.

Aerodynamické žiabrovité otvory s LED hlavnými svetlami dodávajú autu originálne stvárnený "svetelný podpis" viditeľný vo dne i v noci. Robustnosť novému modelu dodávajú rozšírené blatníky kolies a krátke previsy karosérie. Veľké 18palcové kolesá a zadné koncové svetlá majú za úlohu zabezpečiť optimálne obtekanie vzduchu okolo vozidla, znížiť spotrebu a emisie CO2. Celkove je dizajn C4 Aircross zmiešaninou štýlov ASX a Citroënu. Neodmysliteľnou súčasťou prednej časti je aj typická maska Citroënu s dvojitým šípom.

Nový model charakterizujú aj smerovky zabudované v spätných zrkadlách, línie svetelných diód v zadných svetlách a cúvacia kamera zabudovaná v chrómovanej lište zadných výklopných dverí, za ktorými sa skrýva 442 litrový batožinový priestor.

V ochrane životného prostredia bude C4 Aircross patriť medzi lídrov vo svojom segmente v produkcii CO2 s motorom HDi 110 v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Výkony zaručuje aj 150-koňový dieselový agregát HDi a 115-koňový benzínový agregát 1,6i.

Citroën C4 Aircross
Kompaktné rozmery Aircrossu a jeho ovládateľnosť mu bez akýchkoľvek kompromisov dovolia presadiť sa tak na nespevnených cestách ako, aj v mestskej premávke

Vďaka zabudovanému pohonnému systému poslednej generácie poskytuje Citroën C4 Aircross na všetkých povrchoch optimálne jazdné vlastnosti. Môže jazdiť nepretržite s pohonom štyroch kolies a pritom čo najlepšie rozdeľovať krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá. Vodič si môže ručne zvoliť jeden z troch režimov pohonu: dve alebo štyri poháňané kolesá alebo režim "lock" pre maximálnu pohyblivosť vozidla v sťažených podmienkach.

Kompaktné rozmery Aircrossu pri dĺžke 4,34 metra, šírke 1,8 metra a výške 1,63 metra a jeho ovládateľnosť mu bez akýchkoľvek kompromisov dovoľujú presadiť sa aj v mestskej premávke. Vozidlo je hodné hatchbacku vyššej triedy a jeho vnútorný priestor pre päť cestujúcich a objem batožinového priestoru 442 litrov zodpovedá požiadavkám na bežné každodenné používanie

Citroën C4 Aircross má prísť do predaja približne v polovici budúceho roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.