Citroën C4 Aircross: parťák s ASX a 4008

Streda, 09 november 2011

Výsledkom spolupráce PSA Peugeot Citroën s japonskou automobilkou Mitsubishi je kompaktné SUV Citroën C4 Aircross vychádzajúce z japonského modelu ASX. Po Peugeote 4008 má tak francúzsky koncern druhý prírastok ako výsledok spolupráce s touto japonskou automobilkou.

Citroën C4 Aircross
Kompaktný Citroën C4 Aircross bude druhým SUV v produkcii francúzskej automobilky

Nové C4 Aircross má s modelom C4 máločo spoločné, možno iba ak veľkosť. Keď sa nový automobil začne v polovici budúceho roku predávať, bude po hatchbacku C4 a DS4 tretím modelom v segmente nižšej strednej triedy. Avšak ako jediný s pohonom všetkých štyroch kolies. Zároveň jediným Citroënom v tejto triede, ktorý má viacprvkovú zadnú nápravu.

Aerodynamické žiabrovité otvory s LED hlavnými svetlami dodávajú autu originálne stvárnený "svetelný podpis" viditeľný vo dne i v noci. Robustnosť novému modelu dodávajú rozšírené blatníky kolies a krátke previsy karosérie. Veľké 18palcové kolesá a zadné koncové svetlá majú za úlohu zabezpečiť optimálne obtekanie vzduchu okolo vozidla, znížiť spotrebu a emisie CO2. Celkove je dizajn C4 Aircross zmiešaninou štýlov ASX a Citroënu. Neodmysliteľnou súčasťou prednej časti je aj typická maska Citroënu s dvojitým šípom.

Nový model charakterizujú aj smerovky zabudované v spätných zrkadlách, línie svetelných diód v zadných svetlách a cúvacia kamera zabudovaná v chrómovanej lište zadných výklopných dverí, za ktorými sa skrýva 442 litrový batožinový priestor.

V ochrane životného prostredia bude C4 Aircross patriť medzi lídrov vo svojom segmente v produkcii CO2 s motorom HDi 110 v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Výkony zaručuje aj 150-koňový dieselový agregát HDi a 115-koňový benzínový agregát 1,6i.

Citroën C4 Aircross
Kompaktné rozmery Aircrossu a jeho ovládateľnosť mu bez akýchkoľvek kompromisov dovolia presadiť sa tak na nespevnených cestách ako, aj v mestskej premávke

Vďaka zabudovanému pohonnému systému poslednej generácie poskytuje Citroën C4 Aircross na všetkých povrchoch optimálne jazdné vlastnosti. Môže jazdiť nepretržite s pohonom štyroch kolies a pritom čo najlepšie rozdeľovať krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá. Vodič si môže ručne zvoliť jeden z troch režimov pohonu: dve alebo štyri poháňané kolesá alebo režim "lock" pre maximálnu pohyblivosť vozidla v sťažených podmienkach.

Kompaktné rozmery Aircrossu pri dĺžke 4,34 metra, šírke 1,8 metra a výške 1,63 metra a jeho ovládateľnosť mu bez akýchkoľvek kompromisov dovoľujú presadiť sa aj v mestskej premávke. Vozidlo je hodné hatchbacku vyššej triedy a jeho vnútorný priestor pre päť cestujúcich a objem batožinového priestoru 442 litrov zodpovedá požiadavkám na bežné každodenné používanie

Citroën C4 Aircross má prísť do predaja približne v polovici budúceho roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.