Citroën C-Elysée: Facelift po štyroch rokoch

Piatok, 18 november 2016

Pred štyrmi rokmi prišiel Citroën s kompaktným štvordverovým sedanom C-Elysée ako globálnym celosvetovým modelom zameraným na nízku cenu, ale aj veľký vnútorný priestor, ktorému sa iné autá tejto kategórie len ťažko môžu rovnať. V týchto dňoch prichádza Citroën s modernizovaným modelom C-Elysée.

1 Citroen C-Elysse
Globálny model Citroën C-Elysée v novej modernizovanej podobe príde do predaja na jar roku 2017

Trojpriestorový sedan nižšej strednej triedy je pre francúzsku značku významný hlavne z dvoch dôvodov. Prvým je viac ako 400 000 vozidiel predaných od roku 2012, pričom len v roku 2015 si co kúpilo 117 000 záujemcov, a to aj v krajinách ako Čína, Turecko a Alžírsko. Druhým sú tri tituly majstra sveta v šampionáte WTCC v Pohári konštruktérov.

Citroën C-Elysée vznikol hlavne so zameraním na svetové trhy. Oslovuje klientelu, ktorá hľadá hodnotné a dostupné trojpriestorové vozidlo. Aktuálny model predstavil Citroën v roku 2012. V priebehu tohto roka sa vozidlo C-Elysée dostalo do predaja aj v ďalších európskych krajinách, kde sa doteraz nepredávalo.

Dizajn nového C-Elysée dostal novú hodnotnejšiu prednú časť, zadné svetlomety s 3D grafikou, nové kryty kolies, tiež nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a dva nové laky karosérie. Automobil známy veľkým vnútorným priestorom dostal aj nové technológie, ktoré uľahčujú jazdu, napríklad Citroën Conect Radio a Citroën Connect Nav so 7-palcovou dotykovou obrazovkou.

Nová maska a chrómované šípy zaberajú celú šírku a končia sa až v dizajnovo upravených predných svetlometoch. Získali väčšiu plochu a chrómové prvky, ktoré umocňujú moderný vzhľad. Tvarová súhra mriežky chladiča a svetlometov podporujú pocit šírky vozidla. V tomto trende pokračuje aj spodná časť nárazníka so širokými horizontálnymi otvormi na vstup vzduchu a chrómovými lištami okolo hmloviek. Tieto prvky zároveň opticky približujú vozidlo k vozovke a zlepšujú jeho ochranu. Hodnotnejšiu prednú časť dotvárajú denné LED svetlomety umiestnené nad hmlovkami.

Zadnej časti nového C-Elysée dominujú svetlomety s 3D efektom, charakteristický znak vozidiel značky Citroën. Tie umocňujú pocit šírky vozidla. Bočná strana vozidla dostala dve novinky v rozmere 16 palcov: dvojfarebné kryty kolies s 3D efektom a kolesá z ľahkých zliatin San Diego s perleťovým efektom. V ponuke sú aj dva nové laky karosérie: modrý lak Lazuli Blue a sivý Gris Acier.

Interiéru dominuje palubná doska, ktorú, v závislosti od úrovne výbavy, zdobí lišta pred spolujazdcom. Výber materiálov sa podriadil elegancii, robustnosti a jednoduchej údržbe. Hlavnou novinkou palubnej dosky je hodnotná 7-palcová dotyková obrazovka. Prístrojová doska dostala novú grafiku ukazovateľov, čo zlepšuje jasnosť a čitateľnosť. Vo vyšších verziách výbavy ju obohatí aj displej s údajmi z palubného počítača.

Nový Citroën C-Elysée ponúka viacero výkonných a úsporných motorov. Benzínové motory zastupuje pohonná jednotka PureTech 82 s manuálnou prevodovkou alebo VTi 115 s manuálnou alebo úplne novou 6-stupňovou automatickou prevodovkou EAT6. Naftové motory zastupujú verzie HDi 92 a BlueHDi 100.

Nový Citroën C-Elysée sa bude vyrábať v španielskom meste Vigo a do predaja sa dostane v prvom štvrťroku 2017. V rovnakom období sa do predaja dostane aj čínska verzia C-Elysée vyrábaná vo fabrike v meste Wuhan.

1 Citroen C-Elysse 2 Citroen C-Elysse 3 Citroen C-Elysse 4 Citroen C-Elysse 5 Citroen C-Elysse 6 Citroen C-Elysse
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.