Citroën C-Elysée: Facelift po štyroch rokoch

Piatok, 18 november 2016

Pred štyrmi rokmi prišiel Citroën s kompaktným štvordverovým sedanom C-Elysée ako globálnym celosvetovým modelom zameraným na nízku cenu, ale aj veľký vnútorný priestor, ktorému sa iné autá tejto kategórie len ťažko môžu rovnať. V týchto dňoch prichádza Citroën s modernizovaným modelom C-Elysée.

1 Citroen C-Elysse
Globálny model Citroën C-Elysée v novej modernizovanej podobe príde do predaja na jar roku 2017

Trojpriestorový sedan nižšej strednej triedy je pre francúzsku značku významný hlavne z dvoch dôvodov. Prvým je viac ako 400 000 vozidiel predaných od roku 2012, pričom len v roku 2015 si co kúpilo 117 000 záujemcov, a to aj v krajinách ako Čína, Turecko a Alžírsko. Druhým sú tri tituly majstra sveta v šampionáte WTCC v Pohári konštruktérov.

Citroën C-Elysée vznikol hlavne so zameraním na svetové trhy. Oslovuje klientelu, ktorá hľadá hodnotné a dostupné trojpriestorové vozidlo. Aktuálny model predstavil Citroën v roku 2012. V priebehu tohto roka sa vozidlo C-Elysée dostalo do predaja aj v ďalších európskych krajinách, kde sa doteraz nepredávalo.

Dizajn nového C-Elysée dostal novú hodnotnejšiu prednú časť, zadné svetlomety s 3D grafikou, nové kryty kolies, tiež nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a dva nové laky karosérie. Automobil známy veľkým vnútorným priestorom dostal aj nové technológie, ktoré uľahčujú jazdu, napríklad Citroën Conect Radio a Citroën Connect Nav so 7-palcovou dotykovou obrazovkou.

Nová maska a chrómované šípy zaberajú celú šírku a končia sa až v dizajnovo upravených predných svetlometoch. Získali väčšiu plochu a chrómové prvky, ktoré umocňujú moderný vzhľad. Tvarová súhra mriežky chladiča a svetlometov podporujú pocit šírky vozidla. V tomto trende pokračuje aj spodná časť nárazníka so širokými horizontálnymi otvormi na vstup vzduchu a chrómovými lištami okolo hmloviek. Tieto prvky zároveň opticky približujú vozidlo k vozovke a zlepšujú jeho ochranu. Hodnotnejšiu prednú časť dotvárajú denné LED svetlomety umiestnené nad hmlovkami.

Zadnej časti nového C-Elysée dominujú svetlomety s 3D efektom, charakteristický znak vozidiel značky Citroën. Tie umocňujú pocit šírky vozidla. Bočná strana vozidla dostala dve novinky v rozmere 16 palcov: dvojfarebné kryty kolies s 3D efektom a kolesá z ľahkých zliatin San Diego s perleťovým efektom. V ponuke sú aj dva nové laky karosérie: modrý lak Lazuli Blue a sivý Gris Acier.

Interiéru dominuje palubná doska, ktorú, v závislosti od úrovne výbavy, zdobí lišta pred spolujazdcom. Výber materiálov sa podriadil elegancii, robustnosti a jednoduchej údržbe. Hlavnou novinkou palubnej dosky je hodnotná 7-palcová dotyková obrazovka. Prístrojová doska dostala novú grafiku ukazovateľov, čo zlepšuje jasnosť a čitateľnosť. Vo vyšších verziách výbavy ju obohatí aj displej s údajmi z palubného počítača.

Nový Citroën C-Elysée ponúka viacero výkonných a úsporných motorov. Benzínové motory zastupuje pohonná jednotka PureTech 82 s manuálnou prevodovkou alebo VTi 115 s manuálnou alebo úplne novou 6-stupňovou automatickou prevodovkou EAT6. Naftové motory zastupujú verzie HDi 92 a BlueHDi 100.

Nový Citroën C-Elysée sa bude vyrábať v španielskom meste Vigo a do predaja sa dostane v prvom štvrťroku 2017. V rovnakom období sa do predaja dostane aj čínska verzia C-Elysée vyrábaná vo fabrike v meste Wuhan.

1 Citroen C-Elysse 2 Citroen C-Elysse 3 Citroen C-Elysse 4 Citroen C-Elysse 5 Citroen C-Elysse 6 Citroen C-Elysse
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.