Citroën C-Elysée: Facelift po štyroch rokoch

Piatok, 18 november 2016

Pred štyrmi rokmi prišiel Citroën s kompaktným štvordverovým sedanom C-Elysée ako globálnym celosvetovým modelom zameraným na nízku cenu, ale aj veľký vnútorný priestor, ktorému sa iné autá tejto kategórie len ťažko môžu rovnať. V týchto dňoch prichádza Citroën s modernizovaným modelom C-Elysée.

1 Citroen C-Elysse
Globálny model Citroën C-Elysée v novej modernizovanej podobe príde do predaja na jar roku 2017

Trojpriestorový sedan nižšej strednej triedy je pre francúzsku značku významný hlavne z dvoch dôvodov. Prvým je viac ako 400 000 vozidiel predaných od roku 2012, pričom len v roku 2015 si co kúpilo 117 000 záujemcov, a to aj v krajinách ako Čína, Turecko a Alžírsko. Druhým sú tri tituly majstra sveta v šampionáte WTCC v Pohári konštruktérov.

Citroën C-Elysée vznikol hlavne so zameraním na svetové trhy. Oslovuje klientelu, ktorá hľadá hodnotné a dostupné trojpriestorové vozidlo. Aktuálny model predstavil Citroën v roku 2012. V priebehu tohto roka sa vozidlo C-Elysée dostalo do predaja aj v ďalších európskych krajinách, kde sa doteraz nepredávalo.

Dizajn nového C-Elysée dostal novú hodnotnejšiu prednú časť, zadné svetlomety s 3D grafikou, nové kryty kolies, tiež nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a dva nové laky karosérie. Automobil známy veľkým vnútorným priestorom dostal aj nové technológie, ktoré uľahčujú jazdu, napríklad Citroën Conect Radio a Citroën Connect Nav so 7-palcovou dotykovou obrazovkou.

Nová maska a chrómované šípy zaberajú celú šírku a končia sa až v dizajnovo upravených predných svetlometoch. Získali väčšiu plochu a chrómové prvky, ktoré umocňujú moderný vzhľad. Tvarová súhra mriežky chladiča a svetlometov podporujú pocit šírky vozidla. V tomto trende pokračuje aj spodná časť nárazníka so širokými horizontálnymi otvormi na vstup vzduchu a chrómovými lištami okolo hmloviek. Tieto prvky zároveň opticky približujú vozidlo k vozovke a zlepšujú jeho ochranu. Hodnotnejšiu prednú časť dotvárajú denné LED svetlomety umiestnené nad hmlovkami.

Zadnej časti nového C-Elysée dominujú svetlomety s 3D efektom, charakteristický znak vozidiel značky Citroën. Tie umocňujú pocit šírky vozidla. Bočná strana vozidla dostala dve novinky v rozmere 16 palcov: dvojfarebné kryty kolies s 3D efektom a kolesá z ľahkých zliatin San Diego s perleťovým efektom. V ponuke sú aj dva nové laky karosérie: modrý lak Lazuli Blue a sivý Gris Acier.

Interiéru dominuje palubná doska, ktorú, v závislosti od úrovne výbavy, zdobí lišta pred spolujazdcom. Výber materiálov sa podriadil elegancii, robustnosti a jednoduchej údržbe. Hlavnou novinkou palubnej dosky je hodnotná 7-palcová dotyková obrazovka. Prístrojová doska dostala novú grafiku ukazovateľov, čo zlepšuje jasnosť a čitateľnosť. Vo vyšších verziách výbavy ju obohatí aj displej s údajmi z palubného počítača.

Nový Citroën C-Elysée ponúka viacero výkonných a úsporných motorov. Benzínové motory zastupuje pohonná jednotka PureTech 82 s manuálnou prevodovkou alebo VTi 115 s manuálnou alebo úplne novou 6-stupňovou automatickou prevodovkou EAT6. Naftové motory zastupujú verzie HDi 92 a BlueHDi 100.

Nový Citroën C-Elysée sa bude vyrábať v španielskom meste Vigo a do predaja sa dostane v prvom štvrťroku 2017. V rovnakom období sa do predaja dostane aj čínska verzia C-Elysée vyrábaná vo fabrike v meste Wuhan.

1 Citroen C-Elysse 2 Citroen C-Elysse 3 Citroen C-Elysse 4 Citroen C-Elysse 5 Citroen C-Elysse 6 Citroen C-Elysse
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring