Citroën C-Elysée: Facelift po štyroch rokoch

Piatok, 18 november 2016

Pred štyrmi rokmi prišiel Citroën s kompaktným štvordverovým sedanom C-Elysée ako globálnym celosvetovým modelom zameraným na nízku cenu, ale aj veľký vnútorný priestor, ktorému sa iné autá tejto kategórie len ťažko môžu rovnať. V týchto dňoch prichádza Citroën s modernizovaným modelom C-Elysée.

1 Citroen C-Elysse
Globálny model Citroën C-Elysée v novej modernizovanej podobe príde do predaja na jar roku 2017

Trojpriestorový sedan nižšej strednej triedy je pre francúzsku značku významný hlavne z dvoch dôvodov. Prvým je viac ako 400 000 vozidiel predaných od roku 2012, pričom len v roku 2015 si co kúpilo 117 000 záujemcov, a to aj v krajinách ako Čína, Turecko a Alžírsko. Druhým sú tri tituly majstra sveta v šampionáte WTCC v Pohári konštruktérov.

Citroën C-Elysée vznikol hlavne so zameraním na svetové trhy. Oslovuje klientelu, ktorá hľadá hodnotné a dostupné trojpriestorové vozidlo. Aktuálny model predstavil Citroën v roku 2012. V priebehu tohto roka sa vozidlo C-Elysée dostalo do predaja aj v ďalších európskych krajinách, kde sa doteraz nepredávalo.

Dizajn nového C-Elysée dostal novú hodnotnejšiu prednú časť, zadné svetlomety s 3D grafikou, nové kryty kolies, tiež nové 16-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a dva nové laky karosérie. Automobil známy veľkým vnútorným priestorom dostal aj nové technológie, ktoré uľahčujú jazdu, napríklad Citroën Conect Radio a Citroën Connect Nav so 7-palcovou dotykovou obrazovkou.

Nová maska a chrómované šípy zaberajú celú šírku a končia sa až v dizajnovo upravených predných svetlometoch. Získali väčšiu plochu a chrómové prvky, ktoré umocňujú moderný vzhľad. Tvarová súhra mriežky chladiča a svetlometov podporujú pocit šírky vozidla. V tomto trende pokračuje aj spodná časť nárazníka so širokými horizontálnymi otvormi na vstup vzduchu a chrómovými lištami okolo hmloviek. Tieto prvky zároveň opticky približujú vozidlo k vozovke a zlepšujú jeho ochranu. Hodnotnejšiu prednú časť dotvárajú denné LED svetlomety umiestnené nad hmlovkami.

Zadnej časti nového C-Elysée dominujú svetlomety s 3D efektom, charakteristický znak vozidiel značky Citroën. Tie umocňujú pocit šírky vozidla. Bočná strana vozidla dostala dve novinky v rozmere 16 palcov: dvojfarebné kryty kolies s 3D efektom a kolesá z ľahkých zliatin San Diego s perleťovým efektom. V ponuke sú aj dva nové laky karosérie: modrý lak Lazuli Blue a sivý Gris Acier.

Interiéru dominuje palubná doska, ktorú, v závislosti od úrovne výbavy, zdobí lišta pred spolujazdcom. Výber materiálov sa podriadil elegancii, robustnosti a jednoduchej údržbe. Hlavnou novinkou palubnej dosky je hodnotná 7-palcová dotyková obrazovka. Prístrojová doska dostala novú grafiku ukazovateľov, čo zlepšuje jasnosť a čitateľnosť. Vo vyšších verziách výbavy ju obohatí aj displej s údajmi z palubného počítača.

Nový Citroën C-Elysée ponúka viacero výkonných a úsporných motorov. Benzínové motory zastupuje pohonná jednotka PureTech 82 s manuálnou prevodovkou alebo VTi 115 s manuálnou alebo úplne novou 6-stupňovou automatickou prevodovkou EAT6. Naftové motory zastupujú verzie HDi 92 a BlueHDi 100.

Nový Citroën C-Elysée sa bude vyrábať v španielskom meste Vigo a do predaja sa dostane v prvom štvrťroku 2017. V rovnakom období sa do predaja dostane aj čínska verzia C-Elysée vyrábaná vo fabrike v meste Wuhan.

1 Citroen C-Elysse 2 Citroen C-Elysse 3 Citroen C-Elysse 4 Citroen C-Elysse 5 Citroen C-Elysse 6 Citroen C-Elysse
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.