Citroën C-Elysée: v predaji už od 8 490 eur

Sobota, 10 november 2012

Automobilky hľadajú cesty, ako sa viac čo najviac priblížiť k potenciálnemu zákazníkovi. S novou ponukou prichádza v týchto dňoch francúzska automobilka Citroën a uvádza na trh cenovo atraktívny sedan C-Elysée. Nový model má príťažlivú základnú cenu 8490 eur a kúpiť si ho môžete už dnes.

Citroen C-Elysée
Citroën C-Elysée šitý pre slovenského zákazníka, mieri do segmentu lacnejších sedanov

Nový sedan C-Elysée má charakteristický predok Citroënu: dvojitý šíp vpredu na maske chladiča, typický znak súčasných modelov automobilky, pod ním v nárazníku veľký otvor na vstup vzduchu do motorového priestoru a predĺžené hlavné svetlomety v štýle posledných modelov automobilky. Vzadu sú rozpoznávacím znakom najmä do bokov pretiahnuté združené koncové svetlá a zvýšená zadná časť v mieste batožinového priestoru.

C-Elysée meria na dĺžku 443 cm, šírku má 171 cm, vysoký je 147 centimetrov a jeho hmotnosť je podľa výbavy od 1020 kg do 1095 kg. Vďaka veľkého rázvoru 265 cm má priestranný interiér, ktorý môže konkurovať autám vyššej triedy. Mimoriadne veľa miesta je pre nohy cestujúcich na zadných sedadlách a až 506 litrový batožinový priestor patrí k špičke v segmente. Vďaka týmto vlastnostiam môže C-Elysée plniť úlohu prvého, resp. jediného auta v rodine.

Citroën má v ponuke pre C-Elysée dva benzínové motory a jeden turbodiesel. Základom je nový benzínový s objemom 1,2 litra, výkonom 72 koní a spotrebou 5,3 l/100 km. Výkonnejší benzínový má objem 1,6 litra, výkon 115 koní a spotrebu 6,4 l/100 km. Naftový má objem 1,6 litra, výkon 92 koní a spotrebu 4,1 l/100 km.

Nový C-Elysée sme mali možnosť vyskúšať počas novinárskej prezentácie v Bratislave. Niekoľko desiatok kilometrov sme absolvovali s modelom, ktorý mal pod kapotou turbodiesel 1,6 HDi s výkonom 92 koní. Aj táto krátka jazda ulicami hlavného mesta i po okolitých cestách nás utvrdila v tom, že mnohé z proklamovaných vlastností Citroën E-Elysée naozaj má. Motor s tichým a kultivovaným chodom ochotne reagoval na plynový pedál a mal dobrý záťah už od 1800 otáčok.

Podvozok dokázal absorbovať nerovnosti bratislavských ciest, a to je dobré vysvedčenie pre C-Elysée. Pochvalu vyslovujeme aj prevodovke pre jej dlhšie odstupňovanie, takže aj tých päť prevodových stupňov (onedlho túto v súčasnosti jedinú prevodovku doplní robotizovaná prevodovka) je postačujúcich. Napríklad pri jazde po diaľnici pri limitnej rýchlosti 130 km/h nám motor "točil" len 2600 otáčok, čo je výhodné z hľadiska menšieho hluku v kabíne, a aj nižšej spotreby. Tá určite poteší nových užívateľov – my sme namerali 4,6 l/100 km, pričom sme sa s autom nemaznali a jazdili sme v meste i po diaľnici.

Citroën C-Elysée je model šitý na mieru slovenského zákazníka: má priestranný interiér a enormne veľký batožinový priestor. Fabrika o ňom hlása, že je to automobil najmä pre mužov. Predovšetkým pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, resp. nechcú investovať do auta príliš veľa peňazí. Chcú však nové, nie jazdené auto, auto, ktoré uspokojí ich každodenné požiadavky, ale je vhodné aj pre rodinu, na víkendy či dlhé dovolenkové cesty. Navyše by malo byť aj robustné a vhodné aj na nekvalitné cesty, byť bezpečné, ale aj úsporné. A samozrejme, malo by mať aj elegantný dizajn.

Citroën C-Elysée – výbava a ceny

MotorPrevodovkaVýkon kW/kVýbavaCena (eur)
VTi 72Man. 5stup.53/72Attraction8 490
HDi 92Man. 5stup.68/92Attraction10 690
VTi 72Man. 5stup.53/72Secuction9 990
VTi 115Man. 5stup.85/115Secuction10 990
HDi 92Man. 5stup.68/92Secuction12 190
VTi 115Man. 5stup.85/115Execitive11 790
HDi 92Man. 5stup.68/92kExecitive13 190

Citroen C-Elysée Citroen C-Elysée Citroen C-Elysée Citroen C-Elysée Citroen C-Elysée Citroen C-Elysée
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.