Citroën DS 5LS - luxusný sedan pre Čínu

Sobota, 25 január 2014

Krátko pred koncom minulého roka predstavil Citroën nový luxusný a veľký sedan DS 5LS. Aj keď nový model je určený výlučne pre čínsky trh, premiéru mal v metropole Francúzska. Prví čínski zákazníci sa na exkluzívny Citroën môžu tešiť už v marci tohto roku.

1 Citroen DS 5LS
Citroën DS 5LS je v línii DS francúzskej automobilky veľkým tromfom na čínskom trhu

Noblesnej divízii DS sa v Číne darí a francúzska automobilka tu vidí veľký potenciál na jej ďalší rast. Nemožno sa preto diviť tomu, že si veľa sľubuje od nového modelu DS 5LS, ktorý sa už čoskoro začne sériovo vyrábať. A aby toho nebolo málo, tak Citroën plánuje rozšíriť svoju produkciu v Číne o ďalšie modely. Tým, ktorý má nasledovať, by mal byť crossover na báze konceptu DS Wild Rubis. Tretím novým modelom v čínskej produkcii by mal byť veľký sedan po vzore štúdie Numero 9.

Nový model DS 5LS charakterizuje svalnatá silueta s dĺžkou 4700 mm, šírkou 1840 mm a výškou 1500 mm. Chváliť sa nový model môže rekordným rázvorom v segmente C s dĺžkou 2,71 m, ktorý je v segmente nižšej strednej triedy, kam DS 5LS patrí, skôr výnimočný. Príťažlivé tvary exteriéru sedana DS 5LS zvýrazňuje aj deväť farebných odtieňov karosérie, z ktorých najpríťažlivejšia je hnedá Nocciola s nápaditými odleskami.

3 Citroen DS 5LS
Podobnom duchu ako exteriér je luxusne ladený aj interiér modelu DS 5LS. Je priestranný, luxusný a nabitý komfortnými prvkami výbavy, vrátane masážnych sedadiel.

Podľa vonkajších rozmerov a elegantne pôsobiaceho exteriéru s typickými líniami dizajnu DS sa dá usudzovať, že podobne priestranný a luxusný bude aj vnútorný priestor tohto sedanu. Ten sa môže chváliť komfortnými sedadlami, vpredu s masážnou funkciou, nastaviteľnými operadlami zadných sedadiel v rozsahu až 29°, sklopnými bokmi opierky hlavy, ionizátorom vzduchu, komfortnou akustickou výbavou (systém Arkamys), prvkami výbavy ako bezkľúčový vstup, monitorovanie mŕtveho uhla, predné a zadné parkovacie senzory, parkovacia kamera a iné. Ďalej má farebný dotykový displej, prehrávač DVD, systém núdzového volania a ďalšie prvky.

Model DS 5LS poháňajú špičkové motory THP 160 a THP 200 s priamym sekvenčným vstrekovaním paliva dodávaným prostredníctvom vysokotlakového čerpadla a prepĺňané turbodúchadlom typu TwinScroll. Výkony korešpondujú s číslom v modelovom značení, takže prvý má 160 a druhý 200 koní. Motory sa kombinujú s automatickou 6-stupňovou prevodovkou.

2 Citroen DS 5LS
Výrazne tvarovanej zadnej časti dominujú exkluzívne LED svetlomety – chrómovaný pás zakomponovaný do ich krytu podčiarkuje 3D vzhľad a zlepšuje osvetlenie vozidla

Modelová línia DS má v Číne veľký úspech a jej črty má aj nový DS 5LS. Ide o druhý model línie DS, ktorý sa v Číne vyrába. Spolu s modelom DS5, ktorý sa začal predávať 27. septembra minulého roka, sa vyrába v továrni v meste Šenzen. V roku 2014 sa na trh chystá aj nové SUV. Predaj týchto vozidiel zabezpečuje sieť 50 obchodov DS STORE, ktoré sú rozmiestnené v najdôležitejších mestách krajiny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."