Citroën DS 5LS - luxusný sedan pre Čínu

Sobota, 25 január 2014

Krátko pred koncom minulého roka predstavil Citroën nový luxusný a veľký sedan DS 5LS. Aj keď nový model je určený výlučne pre čínsky trh, premiéru mal v metropole Francúzska. Prví čínski zákazníci sa na exkluzívny Citroën môžu tešiť už v marci tohto roku.

1 Citroen DS 5LS
Citroën DS 5LS je v línii DS francúzskej automobilky veľkým tromfom na čínskom trhu

Noblesnej divízii DS sa v Číne darí a francúzska automobilka tu vidí veľký potenciál na jej ďalší rast. Nemožno sa preto diviť tomu, že si veľa sľubuje od nového modelu DS 5LS, ktorý sa už čoskoro začne sériovo vyrábať. A aby toho nebolo málo, tak Citroën plánuje rozšíriť svoju produkciu v Číne o ďalšie modely. Tým, ktorý má nasledovať, by mal byť crossover na báze konceptu DS Wild Rubis. Tretím novým modelom v čínskej produkcii by mal byť veľký sedan po vzore štúdie Numero 9.

Nový model DS 5LS charakterizuje svalnatá silueta s dĺžkou 4700 mm, šírkou 1840 mm a výškou 1500 mm. Chváliť sa nový model môže rekordným rázvorom v segmente C s dĺžkou 2,71 m, ktorý je v segmente nižšej strednej triedy, kam DS 5LS patrí, skôr výnimočný. Príťažlivé tvary exteriéru sedana DS 5LS zvýrazňuje aj deväť farebných odtieňov karosérie, z ktorých najpríťažlivejšia je hnedá Nocciola s nápaditými odleskami.

3 Citroen DS 5LS
Podobnom duchu ako exteriér je luxusne ladený aj interiér modelu DS 5LS. Je priestranný, luxusný a nabitý komfortnými prvkami výbavy, vrátane masážnych sedadiel.

Podľa vonkajších rozmerov a elegantne pôsobiaceho exteriéru s typickými líniami dizajnu DS sa dá usudzovať, že podobne priestranný a luxusný bude aj vnútorný priestor tohto sedanu. Ten sa môže chváliť komfortnými sedadlami, vpredu s masážnou funkciou, nastaviteľnými operadlami zadných sedadiel v rozsahu až 29°, sklopnými bokmi opierky hlavy, ionizátorom vzduchu, komfortnou akustickou výbavou (systém Arkamys), prvkami výbavy ako bezkľúčový vstup, monitorovanie mŕtveho uhla, predné a zadné parkovacie senzory, parkovacia kamera a iné. Ďalej má farebný dotykový displej, prehrávač DVD, systém núdzového volania a ďalšie prvky.

Model DS 5LS poháňajú špičkové motory THP 160 a THP 200 s priamym sekvenčným vstrekovaním paliva dodávaným prostredníctvom vysokotlakového čerpadla a prepĺňané turbodúchadlom typu TwinScroll. Výkony korešpondujú s číslom v modelovom značení, takže prvý má 160 a druhý 200 koní. Motory sa kombinujú s automatickou 6-stupňovou prevodovkou.

2 Citroen DS 5LS
Výrazne tvarovanej zadnej časti dominujú exkluzívne LED svetlomety – chrómovaný pás zakomponovaný do ich krytu podčiarkuje 3D vzhľad a zlepšuje osvetlenie vozidla

Modelová línia DS má v Číne veľký úspech a jej črty má aj nový DS 5LS. Ide o druhý model línie DS, ktorý sa v Číne vyrába. Spolu s modelom DS5, ktorý sa začal predávať 27. septembra minulého roka, sa vyrába v továrni v meste Šenzen. V roku 2014 sa na trh chystá aj nové SUV. Predaj týchto vozidiel zabezpečuje sieť 50 obchodov DS STORE, ktoré sú rozmiestnené v najdôležitejších mestách krajiny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.