Citroën DS4 Racing Concept: šťuka na cesty

Pondelok, 27 február 2012

Citroën predstaví už približne o týždeň na tohtoročnom autosalóne v Ženeve koncept ostrej DS4. Tak ako v prípade modelu DS3 Racing spojili svoje sily dizajnéri a konštruktéri z oddelenia Citroën Racing, aj teraz je výsledkom štúdia s pretekárskymi génmi.

Citroen DS4 Racieng Concept
Citroën DS4 Racing Concept zaujme športovým vzhľadom, ale aj výkonom 256 koní

Z prestížneho radu DS sa na celom svete predalo už 180 000 vozidiel, preto sa pri príležitosti ženevského autosalónu odhalí jej další predstaviteľ - nová štúdia Citroën DS4 Racing Concept. Veľkosťou sa model DS4 nachádza niekde medzi DS3 a DS5.

Štúdia má v sebe množstvo športových prvkov. Napríklad podvozok je znížený oproti sériovej verzii o 35 mm, rozšírený rozchod kolies vpredu o 55 a vzadu o 75 mm. Na karosérii pribudol predný spojler, má širšie blatníky i prahy a vzadu športový difúzor, čo má priaznivo ovplyvniť dymacké vlastnosti vozidla.

Oddelenie Citroën Racing naladilo prepĺňovaný benzínový motor s objemom 1,6 litra na výkon 256 koní, čo medzi sériovýmo autami znamená rekordnú hodnotu litrového výkonu 163 koní na liter objemu. Vynikajúci výsledok podčiarkujú aj emisie CO2, ktoré dosahujú hodnotu len 155 g/km a spotreba by sa mala pohybovať okolo 6,5 l/100 km.

Konštruktéri upravili podvozok i nápravy. Brzdový systém má na predných kolesách 4piestikové pevné strmene a špeciálne kotúče s priemerom 380 mm. Štúdia Citroën DS4 Racing Concept stojí na 19palcových kolesách obutých do pneumatík s rozmerom 235/40.

Charakteristickým znakom štúdie DS4 Racing Concept je matná sivá farba so štruktúrovaným efektom, čo je novinka v automobilovom svete. Vďaka jej zrnitému vzhľadu sa svetlo láme v doteraz nevídaných uhloch, čím ešte viac zvýrazňuje jedinečné tvary vozidla. Je to výrazná a moderná farba, vhodná pre športové automobil. Exteriér zvýrazňuje aj dvojfarebná strecha a dvojfarebné kolesá so špecifickým dizajnom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.