Citroën Grand C4 Picasso: väčší a sedemmiestny

Piatok, 06 september 2013

Krátko po uvedení kompaktného MPV C4 Picasso na slovenský trh predstavil Citroën jeho väčšieho súrodenca – sedemmiestny Grand C4 Picasso. Aj tento nový model zdobia extravagantné krivky a tvary toho menšieho. Aj väčší brat stojí na rovnakej platforme ako jeho menší súrodenec a v mnohom aj naň nadväzuje.

Citroen Grand C4 Picasso
Citroën Grand C4 Picasso, väčší Picasso, sa predstavuje zatiaľ iba na fotografiách

Citroën Grand C4 Picasso sa od 5-miestnej verzie odlišuje iba veľmi mierne, no zakladá si na vyvážených proporciách a výraznom dizajne. Automobilka ho predstavuje zatiaľ iba na fotografiách. Menšia 5-miestna verzia prináša nový pohľad na pomer medzi vnútorným priestorom a plynulosťou línií. Výhody novej modulárnej platformy umožňujú väčšiemu Picassu ponúknuť najlepšie spojenie variability, vnútorného priestoru a prístupnosti.

Nová modulárna platforma EMP2 umožnila vytvoriť rázvor s dĺžkou až 2,84 m, ktorý je najväčší v kategórii. Dĺžka nového MPV je síce rovnaká ako v prípade predchádzajúcej generácie (4,59 m), novinkou však je variabilita s tretím radom sklápateľných sedadiel.

Vďaka väčšiemu rázvoru oproti predchodcovi o 11 cm a celkovej dĺžke vozidla nájde si v jeho interiéri miesto až 7 cestujúcich. Narástol aj objem batožinového priestoru, ktorý je väčší o 69 litrov. Má 645 litrov a viac ako 700 litrov, ak sú sedadlá druhého radu posunuté úplne dopredu.

Interiér je vzdušný najmä kvôli sériovo montovanému panoramatickému čelnému sklu a veľkej presklenej streche, ktorá púšťa do interiéru nového Grand C4 Picasso množstvo prirodzeného svetla. Rovnako ako v prípade predchádzajúcej generácie patrí presklenie s plochou 5,70 m2 na špičku segmentu. V noci sa o zvýšenie pohodlia stará biele LED svetlo.

Grand C4 Picasso bude prvým modelom Citroënu, ktorý použije nový motor 2,0 BlueHDi s výkonom 150 koní a do vzduchu bude vypúšťať len 117 g CO2 na kilometer (pri osadení 6stupňovou automatickou prevodovkou) a motor tak vyhovie podmienkam normy Euro 6. Navyše využíva modul SCR (Selective catalytic reduction), technológiu, ktorá mimoriadne účinne odstraňuje zlúčeniny NOx a vo všetkých jazdných režimoch redukuje emisie CO2.

Základnou pohonnou jednotkou bude motor 1,6 e-HDi s výkonom 115 koní, v ponuke však bude aj úsporný 1,6 e-HDi Airdream s výkonom 90 koní. Predpokladá sa, že z benzínových motorov nájdu miesto pod kapotou motory 1,6 VTi/120 k a 1,6 THP/156 k.

Citroen Grand C4 Picasso Citroen Grand C4 Picasso Citroen Grand C4 Picasso Citroen Grand C4 Picasso Citroen Grand C4 Picasso Citroen Grand C4 Picasso
Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.