Concept Meriva: nová úroveň flexibility

Pondelok, 25 február 2008

Opel prichystal do Ženevy svetovú premiéru FlexDoors, vďaka ktorej jej budúce sériové malé MPV budú komfortnejšie, prispôsobivejšie, bezpečnejšie i štýlovejšie.

Concept Meriva

Dynamicky štylizovanú štúdiu Opel Meriva predstaví Opel na ženevskom autosalóne s novou úrovňou flexibility malých MPV. Štúdia využíva vzadu zavesené bočné zadné dvere na obidvoch stranách pomenované FlexDoors. Kým predné dvere sú obvyklej konštrukcie so závesmi vpredu, zadné sa otvárajú protismerne. Ďalšou vlastnosťou rodinne orientovanej štúdie Meriva je skutočnosť, že predné a zadné dvere sa dajú otvárať nezávisle. Vzadu zavesené zadné dvere súčasných modelov na trhu sa totiž dajú otvárať len po otvorení dverí predných, čo výrazne obmedzuje ich praktické využitie.

Inovatívne FlexDoors, patentované GM/Opel, prinášajú celý rad výhod:

Z funkčného hľadiska pohodlnejšie nastupovanie a vystupovanie, pretože zadné dvere sa otvárajú v uhle 90 stupňov, čím vytvárajú väčší vstupný otvor než bežné dvere. Vďaka vysokej streche majú zadní pasažieri pri vystupovaní z vozidla viac miesta pre hlavy. Interiér je oveľa ľahšie prístupný, takže napríklad uloženie aktovky za predné sedadlá je podstatne jednoduchšie.

Nový systém zavesenia a otvárania dverí zvyšuje aj bezpečnosť: ľahšie je bezpečné usadenie detí na zadné sedadlá. Vzadu zavesené zadné dvere tiež umožňujú lepšiu kontrolu detí, ktoré opúšťajú vozidlo, pretože "bezpečnostná zóna", ktorá vznikne medzi oboma otvorenými dverami podstatne komplikuje vkročiť do jazdnej dráhy v porovnaní s bežnými dverami. Ďalším plusom systému FlexDoors je nastupovanie a vystupovanie, ktoré je nielen štýlové a elegantné, ale aj pocit z neho je oveľa prirodzenejší.

Bezproblémové používanie FlexDoors zabezpečuje celý rad patentovaných inovácií konštruktérov GM/Opel. Tak bezpečnostný systém umožňuje otvorenie dverí zvnútra alebo zvonka len ak to nie je pre cestujúcich riskantné. Štúdia Meriva má automatickú elektronickú detskú poistku, ktorá dopĺňa obvyklý mechanický systém. Štúdia má tiež B-stĺpiky, a to nielen kvôli nezávislému otváraniu, ale aj kvôli bezpečnosti pri bočnom náraze. Nápadná "vlnka" okennej línie za B- stĺpikmi umožňuje vzadu sediacim cestujúcim vynikajúci výhľad. To dizajnérom zároveň umožnilo vytvoriť dynamickú a jedinečnú siluetu.

Design štúdie Meriva sa vyznačuje atraktívnou kombináciou praktickosti a priestornosti s dynamickým štýlom. Výrazná krivka okien, klenutá strecha, široký rozchod a nápadne tvarovaná karoséria štúdie sú dobrou predzvesťou toho, čo možno očakávať od budúcich sériových malých MPV značky Opel.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.